Ölçüsüz eğin yağı, demans riskini artırabilir

Güney Avustralya Üniversitesinde (UniSA) memur haber insanları, araştırmalarında, beden hasım ile demans arasındaki ilişkiyi ele aldı.

Araştırmacılar, kısaca 28 bin kişinin beynindeki boz maddeyi inceledi.

Beyinde kâin ve us, özen, algısal kazanç, us, çevirici ve dimağ üstüne kilit afi oynayan gri maddenin bağan oranda olmasının demans kadar rahatsızlıklarla ilişkilendirildiğini anımsatan araştırmacılar, faziletkâr üzeri yağının kademeli kendisine gri maddede körelmeyi artırdığı sonucuna ulaştı.

Araştırmacılar, bunun sonucu yerine bile us sağlığının kötüye gitmesi riskinin yükseldiğine dikkati çekti.

Araştırmada, 37-73 yaş grubu ele alınarak ortalama boyda tıpkı kişide caba 3 kilonun gri maddeyi yüzde 0,3 düşürdüğü belirlendi.

Uzmanlar, zararlı üst yağının, demans ve katre riskini artırabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmayı yapan ekibin liderlerinden UniSA’da memur Dr. Anwar Mulugeta, bulguların, ölçüsüz gösterişli yahut obez olmayla angajmanlı sorunlara tıpkısı yenisini eklediğine bel etti.

Mulugeta, obezitenin; kardiyovasküler emraz, makule 2 diyabet ve demansın belirtilerinden olan vakayiname kırmızılık ile genel adına angajmanlı olduğunu rapor etti.

Obezler arasında Üst Yığın İndeksi (BMI) diğerlerine bakarak henüz yüksek olanların boz maddesinin daha düşük olduğu sonucuna ulaştıklarını söyleyen Mulugeta, obezitenin son 50 yılda hastalık yükünü artırdığına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, UniSA’nın genel ağ sitesinde yayımlandı.

Acun genelinde 1975’ten bu yana neredeyse 3 katına sâdır obez sayısı, Acun Sağlık Örgütü verilerine göre 650 milyona ulaştı.

Share: