Pahalılık zenginleri çıktı vuruyor!

Almanya’nın muhteşem tutum ve bellek kuruluşlarından Tutum Araştırı Enstitüsü (Ifo), ülkedeki yüksek enflasyonun varlıklı haneleri hamhalat hanelere göre henüz çetin vurduğunu belirtti.

Ifo’nun Almanya’bile “Bulunan Faziletkâr Para Şişkinliği Oranlarının Dağılımsal Etkileri” araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Araştırmada, mahiye kesin geliri 5 bin euronun üzerinde olan bire bir hanenin aksata sepetinin fiyatının ekimde tıpkısı esbak yıla göre yüzde 4,8 arttığı belirtildi.

Mahiye 1.300 eurodan birkaç kazanan haneler üzere artışın yıllık yüzdelik 4 olduğu anlatım edilen araştırmada, ülkede ortalama para şişkinliği oranın de ekimde yüzde 4,5 ile 1993 sonundan bu yana seviyeye ulaştığı hatırlatıldı.

Ifo’nun hesaplamasında, net geliri 1.300 ile 1.700 euro beyninde olan haneler amacıyla ekimde şişkinlik oranı yüzde 4,4, 1.700’den 5.000 euroya kadar olan gelir sınıflarında ise yüzde 4,6 olduğu görüldü.

Araştırmada, şunlar kaydedildi:

2019 ile karşılaştırıldığında, fiyatlar, korona krizinden eski yıllardaki ortalamadan elan hızlı arttığı için sunma çorak haneler ahzüita sepetlerine şu anda 19 euro ve bildirme ensesi kalın haneler ayda 111 euro daha çok ödemek zorunda. Erdemli şişkinlik oranları alelhusus tüketicileri fevkalade ayrımsız şekilde vurduğu için iktisadi sonuçları oluyor. Bu (faziletli şişkinlik), tüketicilerin satın alma güçlerini azaltıyor. Çünkü gelirleri, dirim maliyetiyle benzeri oranda artmıyor. Bakımsız haneler tüketimlerini daha fazla tespit etmek zorunda kalıyor.

Ifo Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershauser, konuya ilişik değerlendirmesinde, ensesi kalın haneler ile kimsesiz haneler arasındaki şişkinlik oranı farkının ahzüita sepetinin bileşimine mecbur olduğunu belirterek, “Akaryakıt ve makine alımı için faziletkâr fiyatlar, daha ensesi kalın hanelerin maaş harcamalarının daha şişman aynı bölümünü oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de aylakçılık yüzdelik 4.3’e geriledi

Ünlü ekonomistten FED’e anif uyarı: Acilen nema artırmalı

Goldman, Çin’in 2022 amacıyla nema tahminini düşürdü

DENIZ üçüncü çeyrekte yüzde 2.1 büyüdü

 

Share: