Çay ve kıraathane tüketimi damla ve demans riskini azaltıyor

Çinli marifet insanları marifetiyle yapılan tıpkı araştırmada, öz ve kahvehane tüketiminin katre ve demansa olan etkisi incelendi.

Türünün sunma büyüğü olan araştırmada, 50 ila 74 gözyaşı arasındaki 365 bin kişi 10 yıldan detaylı aynı süre takip edildi.

The Guardian’da düzlük alan habere göre, Çin’deki Tianjin Tıp Üniversitesi’nden Yuan Zhang ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılar, UK Biobank’a hangi kadar kahvehane ve çay tükettiklerini bildirdi.

Araştırı boyunca katılımcıların 5 bin 79’unda demans gelişti ve 10 bin 53’ü birlikte arz beş altı tıpkısı kez katre geçirdi.

Araştırmacılar, günde 2 ila 3 fincan kahvehane, 3 ila 5 fincan çay evet de 4 ila 6 fincan kıraathane ve çayı tıpkısı arada içen kişilerin katre nakil ya da demans olma riskinin oldukça bağan olduğunu tayin etti.
Günde 2 ila 3 fincan kahvehane ve 2 ila 3 fincan çay içenlerin katre geçirme riskinin yüzdelik 32 ve demans sevimli riskinin yüzdelik 28 daha bağan olduğu belirlendi.

Sonuçları ‘Plos Medicine’ dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarları, “Bulgularımız, kıraathane ve çayın değişik yahut gelişigüzel orta düzeyde tüketilmesinin henüz düşük katre ve demans riski ile ilişkili olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Kahve fiyatları 10 yılın zirvesinde!

 

Bilgi insanları açıkladı: Kahve içen insanlar günde caba bin etap atıyor

 

Kahvehane çekirdeklerini güneşle kavurmayı başardılar

 

Share: