Türkiye bölük fiyat artışında acun lideri

Pandemi sonrası kül dünyada olduğu kadar Türkiye’birlikte bile yurt fiyatları ve talebindeki çoğalma bitmeme ediyor. 2021’dahi ev satışlarında rekora doymayan Türkiye, derece artışında de dünya lideri oldu. 56 mevki ve bölgenin değerlendirildiği ‘küresel ev fiyat endeksi’nin üçüncü çeyrek altın verilerini yayınlayan İngiltere merkezli global yurt müşavirlik şirketi Knight Frank, 2020 üçüncü çeyrek altın ile 2021 üçüncü çeyrek altın arasındaki benzeri yıllık sürede bölük fiyatının arz haddinden fazla Türkiye’üstelik değerlendiğini açıkladı. Buna göre Türkiye’dahi hane fiyatları, Eylül 2020-Eylül 2021 arasındaki 12 maaş dönemde yüzde 35.5’lik artma ile listenin önce sırasında kayran aldı. Rapora göre yüzde 21’lik pahalılık düşüldükten sonra de konutta net ayar kazancının yüzdelik 15’e yakın olduğu görülüyor. Listede ikinci sırayı yüzde 26.4’lük artışla Güney Kore, üçüncü sırayı yüzdelik 21.9’luk artışla Kullanılmamış Zelanda aldı. İsveç, Avustralya, Amerika Bir Devletleri, Jersey, Hollanda, Slovakya ve Kanada geçmiş 10’de sıralandı.

Knight Frank’ın son raporuna göre Avrupa’dahi konutlar sayı farkı yüzde 8 seviyesinde değerlendi. Rapora göre Eylül 2021’de, Eylül 2020’ye bakarak Avrupa’birlikte konut fiyatı Almanya’dahi yüzdelik 12.5, İngiltere’dahi yüzde 11.8,Avusturya’bile 10.4 değerlendi. Golden visa ve vatandaşlıkta Türkiye ile yarışan Portekiz’bile aynı dönemde kıymetlenme yüzdelik 9.6, İspanya’üstelik ise yüzdelik 2.5 seviyesinde kaldı. Bu ihtişam Yunanistan’üstelik yüzde 8, Fransa’de ise yüzde 7.5 adına gerçekleşti. İtalya’bile ise yüzde 0.4 seviyesinde kaldı.

Sabah’fecir Seda Sepici’a konuşan COLDWELL Banker Türkiye ve Devlet Başkanı Gökhan Taş, Knight Frank’ın üçüncü çeyrek rakamlarının sürpriz olmadığını belirtti. Esbak raporlarda dahi Türkiye’nin önceki tam yer aldığını hatırlatan Taş, şöyle devam etti: “Pandemi sonrası genişlik gani envestisman aracının gayrimenkul olmasının benzeri nöbet daha anlaşılması konut hava talebini aktif tutuyor. Ayar artışında dünya lideri de olsak henüz gidecek çokça yolumuz var. Dizge bu potansiyeli dahi satın alıyor. “

İstanbul’üstelik boş ofislerden 200 bin ev üretilecek!

 

Gurbetçi sahilde, ecnebi şehirde konut bakıyor

 

İki bitişik ülkeden Edirne’ye ev talebi

 

Share: