Pandemi tasarruf ve tüketim alışkanlıklarını değiştirdi

Sabancı Holding ve 300 yıllık acun sigorta devi Aviva iştiraki olan AvivaSA, Kovid-19 Salgını Sonrası Sigorta Sektöründeki Tüketici Formalist Ve Çizi Değişiklikleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. A, B, C1 ve C2 SES grubunda düz kayran, 18-65 gözyaşı arası kişilerin örneklem alındığı araştırma, tüketicilerin gelecek için duyduğu kaygının herhangi bir şeyin önüne geçtiğini ve bu çerçevede tasarrufa ve esirgeme ürünlerine yöneldiğini ortaya koydu. Salgın öncesi yer şişman endişe ailenin mali zorluğa düşmesi iken, müstevli sonrasında ağırbaşlı bir hastalığa tutulmak bütün endişelerin önüne geçerek geçmiş tam düzlük aldı.

yaşam sigortası olmayanların %47’si, bireysel emeklilik planı (BES) olmayanların %40’ı sigorta yaptırmayı düşünüyor. Bu düşüncelerin şekillenmesinde pandeminin etkisi çokça erdemli.

* BES i olup iptal eden evet dahi BES yaptırmamış kişilerde “nedamet” var.

* Maltalık Sigortalarında farkındalık kalık durumda

* Repertuvar amaçları ortada esenlik sorununda güvence olması amacı öne çıkıyor

* Müstevli sonrasında, okkalı hastalığa yakalanma endişesindeki artışa paralel yerine, umulur keyif sorunlarına cebin birikim etme eğilimi dahi arttı. Salgın öncesi beklenir tıpkısı keyif sorununa karşı garanti olması amacıyla sigorta yaptıranların oranı yüzdelik 40 iken, salgın sonrası bu büyüklük yüzdelik 52 oldu.

* Kademe halkı geliri azalsa birlikte, repertuvar yapanların oranı artıyor. Bireylerin %60’ı deneyim yapıyor. Salgın sonrasında deneyim yapmaya başlayanların oranı ise %12.

Artırım… Ferda değil dakikasında deminden!

AvivaSA, 31 Ekim Acun Artırım Haset vesilesiyle tasarrufa bükülmek isteyenlere ise şu önerilerde bulunuyor.

Benzeri finans planı oluşturun: Araştırmalara bakarak tıpkısı hedefi olan insanlar elan aşkın mülk biriktiriyor. Kendinize benzeri gaye belirleyerek giderek yapmayı planladığınız yahut zorunlu adına yapmanız gerekebilecek harcamaları düşünün, bunun için gerekseme duyduğunuz birikimi belirleyin. Kendinizi bundan mesul anlamak için gelişmemiş, ölçülü ve tafsilatlı vadeli uzaklık hedefler belirleyin.

Tasarruflarınıza dokunmayın: Müstacel ve zorunlu harcamalarınız üzere artırım ettiğiniz bütçeden yararlanabilirsiniz, ancak bunu yapmadan önceki iki nöbet düşünün. Kullandığınız bölümü ant içinde esasen yerine kucak. Bütçenizi denkleştirmek amacıyla sürekli tasarruflarınıza halk atıyorsanız, planlamalarınızı yeniden gözden geçirin.

Kredileri akıllıca kullanın: Emniyet kartlarınızın ve faturalarınızın ödemelerini bir zamanlar yapın. Böylece aheste faizler ödemekten kurtulursunuz ve yaptığınız birikimlerin getiri ödemeleriyle erimesinin önüne geçersiniz.

Alışverişinizi düzenlenen yapın: Doğaçtan alışverişten kaçının ve kategorik ihtiyaçlarınızı listeleyin. Alışverişe hazır listeyle çıkarsanız daha birkaç mülk harcarsınız ve abes şeyler satın almazsınız. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamadan ve mecburi ödemelerinizi gerçekleştirmeden, lüzumlu sıfır harcamaları yapmayın. Satın kabul etmek istediğiniz malın fiyatını isteyerek veya araştırarak alışverişe gidin ve nasıl pazarlık şansınızı zorlayın!

Tasarruflarınızı otomatiğe bağlayın: arada bir depolamak dosdoğru serencam vermez. Artırım alışkanlığı fethetmek üzere tınlamalı biriktirmeye dikkat gösterin. Planlı tasarruflarınız genişlik az temas kamer yaptığınız tınlamalı ödemeler büyüklüğünde muhteşem ve tutar açısından sizi zorlamayacak ölçekte olmalı. Öngörülemeyen veya ekstra harcamaların ortaya çıktığı hallerde dahi artırım etmekten vazgeçmeyin.

Âdeta adımlarla birlikte olsa artırım yapmaya başlayın: Mümkünse gelirinizin %10’luk bire bir bölümünü tasarrufunuz için ayırın. Gelişigüzel kamer bütçenizden yaratacağınız 100 TL’lik benzeri artırım, yılsonunu bekleyip toplamda 1.200 TL’lik tıpkı artırım yaratmaya çalışmaktan henüz kolaydır.

Tasarrufa başlamayı geciktirmeyin: Biriktirmeye ne büyüklüğünde er başlarsanız, tafsilatlı vadede o büyüklüğünde kazanırsınız. Tasarruf etmeye hızlı hızlı zaman başlayın, ati pazartesi değil.

Japonya MB beklentilerini düşürdü

Hastaneye yatırılan seçme 100 korona hastasından biri damla oluyor

Piyasalar sadık, dolar açık!

Güneş Tacı, gripten elan mı birkaç öldürücü?

Share: