‘Pfizer/BioNTech aşısı hamileler için güvenli’

İsrail’birlikte Pfizer/BioNTech aşısı olan binlerce kadının verilerini inceleyen uzmanlar, aşının iki canlı kadınların ve bebeklerinin sağlığını etkilemediğini gördü. Erken doğum, hastaneye yatış, doğumda karışıklık ve ölüm oranlarını karşılaştıran araştırmacılar, telkih olan hamile kadınlarla aşı olmayan hamile kadınların afiyet yerinde aynı ayırt olmadığını bildirdi.

Mart-Ilk Teşrin 2021 arasında Kovid aşısı olan 17.000 hamile kadın ile telkih sıfır 7000 kadının verilerini karşılaştıran uzmanlar iki takım arasında tıpkısı fark olmadığını açıkladı. Yayınlanan araştırı raporunda temas grupta da çağa ölümü yüzde 0.1 namına kaydedildi. Erken tevellüt oranı aşılama olanlarda yüzde 4.2, aşı olmayanlarda yüzde 4.8 kendisine açıklandı. Yıpranmamış doğan bebekte hastaneye yatma oranı ise telkih olanlar yüzdelik 5.1 olarak kayıtlara geçe, aşı olmayanlarda bu izzet yüzde 5.3 yerine duyuruldu.

Antrparantez fetüsün gelişmesi için ciddi beş on aralığı olan önce üç ayda telkih olan ebeveynlerin çocuklarında bir esenlik sorunu oluşmadığı belirtilti.

Uzmanlardan hamilelere Omikron uyarısı

 

Hamilelik sonrası dönemde çiftlerin dikkat etmesi gerekenler

 

Hastalığı geçirenler ve hamilelere uygulanacak mı?

 

Share: