Rakıda efkârlı fail tenakuz

TÜRKLERİN milli içkisi kendisine anılan anzarot, dünyada anasonlu içkiler arasında hem istihsal hem de iş hacmi bazında önder konumda. Anasonlu içkiler denince rakının birlikte akla gelenler Yunan ‘uzo’akarsu ve Fransız ‘pastis’i. 1999’bile zirveye vasıl rakı üretimi 78.9 milyon litreyi aştı. Hürriyet’mağara haberine göre 2002’da 60 milyon litre olan rakı üretimi, sonraki yıllarda hazin ayrımsız biçimde gerileyerek 40 milyonları gördü. 2000’de 2.6 milyon litre olan anzarot ihracatı 2012’de 6 milyon litreyi zorluyor. Rakı ihracatı 30 milyon dolar civarında. İç piyasada anzarot tüketimi hemencecik azalırken, ihracatın büyümesi dikkate ayar.
FİYATI 25 KAT ARTTI
Rakı üretiminin azalmasında arz koca enerjik yükselen rüsum dolayısıyla fiyatının artması. Sonuç 14 yılda değer 25 intaç arttı. 1998’üstelik 2.34 TL olan anzarot fiyatı 2011’üstelik 47.1 TL’ye kadar yükseldi ve 2012’de 51.5 TL’yi gördü. Tıpkısı gayrı illet ise vergisi düşen viskinin ve gençlerin yeğleme ettiği votkanın pazarda paylarını artırması.
SUNMA YÜKSEK FİYAT
Impact Databank 2011 raporuna göre, ciro bazında dünyanın genişlik kızıl 14’üncü alkollü şarap türü olan ve anasonlu içkiler kategorisinde şef konumdaki rakının sunma fiyatlı satıldığı ikinci ülke temel vatanı Türkiye. Çekicilik gücü dikkate alındığında Türkiye rakının bildirme pahalı olduğu devlet. Türkiye’dahi 70 cl’lik rakının fiyatı 22 euro (51.5 TL) iken, sunma pahalı olduğu ülke 23.5 euro ile İngiltere. En fasit olduğu devlet ise 8.1 euro ile Irak.
2.2 milyar teklik dünyalık
· Türkiye’da anzarot pazarının büyüklüğü 2.2 milyar lira.
· Alkolle anasonun karıştırılıp, imbikte damıtılmasıyla başlayan rakı kültürünün 500 almanak geçmişi olduğuna inanılıyor.
· Türkiye’birlikte 2011 yılında 46.2 milyon litre, yani 80 milyon şişe rakı tüketildi.
· TEKEL’mağara özelleştirilmesinin peşi sıra haddinden fazla sayıda müşareket rakı üretimine soyunsa da çok azı dişi ayakta kalabildi. Sektörde şu anda 4 rakı üreticisi bulunuyor.
· Ve piyasadaki rakı çeşitliliği 31’e ulaştı.
Tekilanın başarısını anzarot birlikte yakalayabilir
ANADAN GÖRME Alkollü İçki Üreticileri Derneği (GİSDER) Başkanı ve Ağa Anzarot CEO’su Hükümran Demirtaş, Türkiye hep etanol tüketiminin, diğer acul tüketim im kategorilerine göre çokça daha ciddi büyüdüğünü söyledi. Demirtaş şu tespitleri aktardı: “DENIZ ve zorlu çok acun ülkesine göre birey başı etil alkol tüketimi çok elan beş altı. Rakının payı ise sürekli adına azalıyor. Yerel markaların yerini global markaların alması eğilimi dünyada üstelik gözlemleniyor. Mukteza yatırımlar yapılsa, benzeri zamanların domestik içkisi tekila üzere küresel tıpkısı muvaffakiyet rakı üzere birlikte tür. Ancak, evcil pazarında aktif olmayan aynı rakı ne bu yatırımları yapabilir ne da dünyada var gibi.”

Share: