Ro-Ro hatlarında ilk seferler gerçekleşti

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Ro-Ro taşımacılığı, imla ve boşaltma hızı, gemilerin liman giderlerinin düşük olması, Ro-Ro gemilerinin erdemli azimet hızları, işler sürelerinin kısalığından hava daha aşkın kere yapılabilmesi, yüklerin müşterilere henüz gücük sürede ulaşabilmesi, genelde uyumlu seferler şeklinde gerçekleştirilmesi, geri hizmet planlamada sürprizlere kategorik olmaması nedeniyle balaban avantajlar sunuyor.

Geri Hizmet şirketlerinin kar marjına fidan etkisi kâin Ro-Ro taşımacılığı, araçların yıpranma payı maliyetlerini düşürürken tamirat ve bakım maliyetlerini azaltarak ömrünü uzatıyor. Antrparantez, mahrukat maliyetlerinin azalmasını sağlayan bu yöntem, değişik ülkelerdeki ara sınav, sınır, gümrük ve bekleme sorunlarından kurtulmaya da imkan veriyor.

Aracısız maliyetlerin dışında, kara yolu taşımacılığının faktör olduğu dolaylı ve haricî maliyetler de Ro-Ro taşımacılığı yardımıyla azalıyor.

Fabrikada üretilen malın biricik seferde araca yüklenmesi ve varacağı yere büyüklüğünde hassaten bire bir elleçlemeye, imla-boşaltma işlemine bağımlı olmaması Ro-Ro taşımacılığının avantajları ortada vadi alıyor. Böylece malın aktarımlarında olabilecek hasar ve kaybolma riski minimize edilirken, elleçleme üzere ilave maliyet getirmiyor.

RO-RO taşımacılığı majör avantajlar sunuyor

Birçok ülke aracılığıyla kişmiri yolu taşıtları için ülkelerinden geçişlerde geçerli kota nedeniyle ihracatçıların kalan lojistik taleplerinin karşılanması amacıyla bahir yolu taşımacılığı sunu makro mütenavip yerinde bulunuyor. Bu kapsamda, Ro-Ro taşımacılığının yaygınlaştırılması, deniz tarafından olan ihracatın mecmu taşımalardaki payının artırılarak ihracatçılara heybetli esneklik ve maliyet avantajı sağlıyor.

Birçok avantajı olan Ro-Ro taşımacılığının enerjik kullanılması, oluşabilecek kara yolu trafiğinin bahir için kaydırılması, ihracatın artırılması ve talih ekonomisine yardım sağlaması bakımından müspet değerlendiriliyor. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığınca desteklenen Ro-Ro taşımacılığı, kombine taşımacılığın sunma iyi uygulamaları ortada vadi alıyor.

Sakarya’dan Romanya’ya önce nöbet 4 Şubat’ta gerçekleşti

Denizcilik Genel Müdürlüğü ile ait göz paydaşlarının yaptığı kapsamlı çalışmaların neticesinde Sakarya’daki Glokom Limanı ile Romanya’nın Köstence Limanı arasında eğlenceli Ro-Ro/Pax hattı kurulması çalışmaları tamamlandı. söz konusu üste önce nöbet, 4 Gücük Ay saat 00.45’te başlatıldı. İlk kat 44 araçla, 5 Gücük Ay’taki ikinci kere 39 araçla, üçüncü nöbet ise 7 Şubat’ta 49 araçla yapıldı.

Ati periyot bu rakamların 100 ila 150 tır/dorseye çıkması hedefleniyor. Kısaca 12-15 saat sürmesi öngörülen seferler ile tarifeli Ro-Ro seferleri iki ülke beyninde resmi olarak başladı. bahis konusu hattın, Kapıkule ile Hamzabeyli çizgi kapılarındaki yoğunluğun azalması ve Anadolu ile Asya kökenli yüklerin Marmara Bölgesi trafiğine karışma edilmeden Sakarya-Karasu üzerinden Avrupa pazarlarına aktarılması hedefleniyor.

Vahim talepler konusunda İzmir Alsancak Limanın bile seferler baştan başladı

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ile Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan’ın çabaları sonucu sektörden gelen kırıcı talepler üstüne İzmir (Alsancak) Limanı bile Ro-Ro seferlerine yeniden açıldı.

Alsancak Limanı’ndan evvel Ro-Ro seferi ise 7 Gücük Ay Aksata günü İspanya’nın Tarragona Limanı’na 117 araçla yapıldı. Bu seferlerle ihracatçılara Kuzey Afrika pazarına ulaşmada mütenavip muvasala olanağı sağlanması planlanıyor. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, ilişkin kurumlarla gelişmemiş zamanda bu hatlara yenilerinin eklenmesi ve taşınan vasıta sayısının artırılması amacıyla çalışmalarına bitmeme ediyor.

Share: