Saklı Yazı servet yasası dolandırıcılığı önleyecek

Dünyanın en büyük kripto mal borsası Binance’in patronu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun servetinin genişlik bir iki 96 milyar dolara ulaştığı hesap pusulası ediliyor.

Çin kökenli Kanadalı olan Zhao’nun eski tıpkı McDonald’s çalışanı ve yazılımcı olduğunu hatırlatan Bloomberg, kendisinin dünyanın bildirme zenginleri listesine sıçradığını ve Bir Gündüz Feneri Emirlikleri yetkililerinin Binance’i Abu Dabi’ye getirmeye iştahlı olduklarını aktardı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne 11. bayağı giriş işleyen 44 yaşındaki Zhao, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Google’ın kurucularından Larry Page ve Sergey Brin’e yaklaştı.

Milyarderler listesinde Zuckerberg, 124 milyar dolarla beşinci, Larry Page 122 bilyon dolarla altıncı, Sergey Bin 118 bilyon dolarla yedinci sırada bulunuyor.

Listenin ilk sırasında 263 milyar dolarlık servetiyle Tesla ve SpaceX’in patronu Elon Musk bulunurken, ikinci tam 188 bilyon dolarlık servetiyle Amazon’un patronu Jeff Bezos bulunuyor.

SERVETİ DAHA ÇOK OLABİLİR

Bloomberg, Binance’te yüzde 90’lık paya eş olduğu hesap edilen Zhao’nun servetinin 96 milyar doların çok üstünde olabileceğini zira hesaplamaya Zhao’nun elindeki Bitcoin ve Binance Coin dahil kripto paraların katılmadığını, Binance Coin’in geçen sene yüzdelik 1300 değer kazandığını aktardı.

Mavera yandan, akıbet dönemde Zhao’nun şirketi Binance’e çevrilmiş soruşturmalar arttı.

SORUŞTURMALAR ARTIYOR

Çin’bile kurulan ancak elan sonradan bu ülkeden kovulan Binance, son dönemde acun genelinde birçok ülkede soruşturmalarla yüz yüze kaldı.

Söz Gelişi, KUL Hak Bakanlığı ve ESIR Gelir İdaresi Başkanlığı, Binance Holdings Ltd. hakkındaki kara servet aklama ve rüşvet kaçırma iddialarını tetkik için anket başlattı.

ABD Mal Vadeli İşlemler Komisyonu bile mümkün meydan manipülasyonu ve dâhilen bilgiye dair ticaretin yanı sıra türev kripto yayın işlemlerini BENDE’da gayrikanuni adına yapıp yapmadığı üzerine Binance karşı sormaca yürütüyor.

Bloomberg’e göre Binance’in geleceği, aranjör kurumlar ile uzlaşmasına ve umumi merkezini bina etmek amacıyla makul ayrımsız mutluluk bulmasına ilişkin olacak.

2021 YILI GELİRİ SUNU AZ 20 MİLYAR DOLAR

Bloomberg’in muamelat hacmi ve muamelat ücretleri verilerinden yaptığı hesaplamaya göre Binance, 2021 yılında yer birkaç 20 milyar dolar dirimsel elde etti.

Bu cirim, 50 bilyon dolarlık etraf değerine sahip Coinbase Global’in tahmini 2021 yılı gelirinin kestirmece üç kalpsiz seviyede.

Zhao’nun açıkladığı rakamlara göre, Binance’üstelik prosedür hacmi benzeri günde 170 bilyon dolara büyüklüğünde ulaşabiliyor. Asude ayrımsız günde de 40 milyar dolarlık muamele yapılıyor.

‘ANARŞİST DEĞİLİM’

Zhao, teşrinisani ayında servetiyle ilgili aynı soruya “Servetle, parayla, sıralamayla ilgilenmiyorum” yanıtını vermişti.

“Anarşist değilim” diyen Zhao, “İnsan uygarlığının kaidesiz bir dünyada yaşayacak büyüklüğünde ileri olduğuna inanmıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’in Jiangsu eyaletinde doğan Zhao’nun, 12 yaşındayken ailesiyle gelişigüzel Kanada’ya sürgüne gittiği aktarıldı.

Babası aynı üniversitede müderris olarak fariza işleyen Zhao’nun, bilgisayar bilimleri okuduğu, Tokyo ve New York’ta mal alanında çalıştığı, bire bir ahit Bloomberg LP’birlikte bile çalıştığı belirtildi.

POKER MASASINDA DIRIMSEL DEĞİŞTİ

Zhao’nun saklı yazı dünyasına girişinin, 2013’te BTC China CEO’su Bobby Lee ve yatırımcı Ron Cao ile ile tıpkısı poker oyunu sırasında olduğu, bu iki ismin Zhao’yu servetinin yüzdelik 10’unu Bitcoin’e yatırması konusunda cesaretlendirdiği kaydedildi.

Benzeri süre bu öneriyi düşünen Zhao’nun apartmanını satıp Bitcoin aldığı, 2017 yılında Binance’i kurduğu ve hemencecik saklı yazı mülk dünyasının devleri arasına antre yaptığı belirtildi.

Çin’den önce Japonya’ya, elan sonradan bile Malta’ya taşınan şirketin Singapur’bile operasyonu bulunuyor.

Zhao, kasımda verdiği röportajda, umumi hat için meydan seçmeye çalıştıklarını ve yakın zamanda bunu açıklayacaklarını söylemişti.

Binance’den 100 milyon euro finansman desteği

 

Binance, Bahreyn Biçim Bankası’ndan onay aldı

 

Binance’e Türkiye’den ceza

 

Share: