Salgın sonrası temenni edilen bölük satış fiyatı %11, kira %6 arttı

Güneş Tacı virüs salgının ülkemizde etkilerinin görülmeye başladığı 11 Mart tarihi öncesi ve sonrasındaki dönemlerde yurt as ve kiralarında talep edilen denk değişimi hangi oranda oldu? Salgınla birlikte yazlık ve yayla evi şeklinde tali hane talebine yöneliş oldu mu?

Taşınmazlar değerleme platformu Endeksa’nın 1 Sülale – 11 Mart arasındaki aktarılma ile 11 Mart’fecir günümüze kadar olan dönemi karşılaştırdığı analizine bakarak iki bölüm beyninde ülke genelinde hane satış fiyatı %11, icar fiyatı ise %6 çoğalma gösterdi. Analizlere bakarak salgının etkisinin görülmeye başlanması ile alay malay yazlık ve yayla evi şeklinde sekunder basamak talebi arttı. Dolayısıyla bu tipte konutların saha aldığı şişman şehirler dışındaki illerde ve bu amaçla çok yeğleme edilen bağımsız konutlarda henüz aşkın artış görüldü. Hele mutlak konutlara kalan dilek dolayısıyla müstakil konutların koca ve icar karşılık artışı kül konutların değer artışından daha efdal oldu. Mutluluk genelinde özgür konutların fiyatı %25, kira fiyatı ise %18 çoğalma gösterdi.

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Umumi Müdürü Görkem Öğüt, “Salgının etkilerinin ülkemizde görülmeye başlanmasından bilahare bölük talebinin nazik şehirlerden gayrı şehirlere ve özellikle yazlık bölgelere ve plato evlerine kaydığını görüyoruz. Konut tipi bazında analiz ettiğimizde ise mutlak konutlara ilginin arttığı haddinden fazla açık görülüyor. Bu buut arzu edilen basamak eş ve icar değerlerinde artışa amil oldu ancak henüz pazarda bunu karşılayacak işlemlerin olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu değer artışının dengeye oturacağını düşünüyoruz.” dedi.

Arz fazla artma yazlık ve yayla bölgelerinde

İki çağ beyninde satış fiyatında genişlik çok artım tanıdık el Muğla oldu. Muğla’üstelik satış fiyatı %32 oranında artarak 5.719 TL/m2 ‘ye yükseldi. Muğla’dan sonra bildirme fazla artış tanıdık yer ise Antalya. Antalya’üstelik satış bedeli %21 artma gösterdi ve 2.880 TL’ye yükseldi. Nazik şehirlerdeki duruma bakıldığında İstanbul’dahi ve Ankara’de komutan fiyatının %7, İzmir’üstelik %10, Bursa’bile ise %8 çoğalma gösterdiği görülüyor.

Özgür konutlara ilişki artıyor

Müstevli etkilerinin görülmeye başlanması ile alay malay yazlık ve plato evi kabilinden bağımsız konutlara olan talebin arttığını ve bunun de fiyatı artırdığını görüyoruz.

Hür konutlarda bey bedelleri İstanbul’birlikte %11, Antalya’da ve Bursa’de %22, Muğla’birlikte %20, İzmir’dahi ise %15 artma gösterdi. Salgın etkisi sonrası mutlak konutların talep metrekare birim fiyatı İstanbul’da 6.747 TL, Muğla’üstelik 7.545 TL, Antalya’de 3.945 TL, İzmir’de 5.786 TL, Münevver’üstelik 3.603 TL, Bursa’de 3.042 TL oldu.

Kira talebi iri şehirlerden özge bölgelere kaydı

Icar bedelleri incelendiğinde de benzer değişimler görülüyor. Salgının etkisinin görülmeye başlandığı dönemden sonra İstanbul’bile kira bedelleri %5 artım gösterirken, Görgülü’da %12, Muğla’dahi %8, İzmir ve Antalya’da %7 çoğalma görüldü. Müstevli etkisi görülmeye başlandıktan sonraları ise konutların sayı farkı metrekare ünite kira bedeli İstanbul’bile 18,51 TL, Muğla’birlikte 19,58 TL, Antalya’de 15,36 TL, İzmir’de 14,77 TL, Görgülü’üstelik 11,20 TL, Bursa’birlikte ise 10,75 TL oldu.

Arz iri artış bağımsız milletvekili konutlarda

Bağımsız konutlarda icar bedellerindeki artma oranları cümle göz kiralarının artma oranından oldukça faziletkâr. İstanbul’da bağımsız ev kiraları %7 artım gösterdi, Antalya’dahi %21, İzmir’da %17, Muğla’de ise %7 artma gösterdi. Özgür konutların metrekare icar bedeli İstanbul’bile 22,38 TL, Muğla’dahi 23,50 TL, Antalya’birlikte 15,61 TL, İzmir’birlikte 18,81 TL, Işıklı’da 11,42 TL, Bursa’üstelik ise 9,80 TL oldu.

Vakıfbank, 950 milyon dolar ana sağladı

Servetlerini sıfırlayan milyarderler

Büyüklük ekonomilerinde evleviyet “bağırsak talebi ihya etmek”

İşsizlik maaşı tarihi erkene alındı, ödemeler başladı

Share: