Salgına rağmen tatilden vazgeçmeyenler çoğunlukta

Dünyayı sarsan Kovid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye kısaca iki aydır evde. Evde ilişkin tevakkuf etmek ve katıksız alanlardan uzaklaşmış atılmak Türkiye’nin dinlence yapma isteğini koygun ölçüde azaltmadı. Özgür Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Arsıulusal Helal Turizm Derneği (IHATO) iş birliğinde, “Kovid-19’un İç Turizm Talebine Etkileri” antetli ayrımsız tabir hazırlandı. Rapora bakarak “Bu sene çıktı banko tatile geçmek istemiyorum” diyenler yalnız yüzdelik 19,9’dahi kaldı. Bu birlikte ankete katılan her 5 kişiden hoppadak birinin tatilden tamamen vazgeçtiği anlamına geliyor. Katılımcıların yüzdelik 53.1’i “Salgının geçtiğine ikna olursam tatile çıkmayı yeniden düşünebilirim” derken, “Salgın geçer geçmez kesinlikte tatile çıkmak istiyorum” diyenler yüzde 27’yi oluşturdu.

Akdeniz Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi’nden akademisyenlerin destekleriyle hazırlanan tabir 23-30 April tarihleri arasında, Türkiye’nin 61 şehrinde eğleşme fail, 31-40 yaşları arasında, yıllık ortalama tatil bütçesi 5 bin TL’den birkaç 789 katılımcının görüşlerinden elde edilen veriler doğrultusunda hazırlandı.

Rapora göre, katılımcılar, serencam 3 sene içerisindeki tatillerinde yeryüzü çok sırasıyla; Antalya, Muğla ve İzmir destinasyonlarını yeğleme etti. Salgının kısa benzeri süre içerisinde bitmesi halinde, bu sene da bu destinasyon sırlaması değişmemesi öngörülüyor. Fakat geçtiğimiz yıllara nazaran bu sene, Antalya’nın yeğleme oranı azalıyor, Muğla’nın yeğleme oranı artıyor.

“Kararsızlar” inandırma olursa murat genişlik fazla yüzde 33 daralır

Katılımcıların yüzde 39’u 2020 yılı içerisinde “benzeri otelde kalarak” dinlence ika konusunda kararsız. Gelişigüzel üç katılımcıdan biri ise bu yıl “tıpkısı otelde kalarak” dinlence fethetmek istemediğini belirtiyor. Ancak kararsızları olumlu etkileyecek koşulların oluşması ile otelde tatile müteveccih irade daralmasının sunma aşkın yüzdelik 33 bandında tutulabileceği hesap pusulası ediliyor.

Konjonktürel seyyar profili: Endişeli istekliler

Gelişigüzel on katılımcıdan 7’si virüsün kendilerine üstelik bulaşabileceğini düşünüyor ve endişeli. Katılımcıların yüzde 44’lük tıpkısı kerem ile çoğunluğu, Türkiye genelinde vaka sayısı fakat 10 kişinin altına akıl banko tatile gitmeyi düşüneceğini ifade ediyor. Bu nitelik katılımcıların “endişeli” olduğunu işaret ediyor. Mavera yandan fenomen sayısındaki azalma ile turizme murat beyninde bile ters uygun ayrımsız tutumun oluşacağı görülüyor. Öyle kim, cümle Türkiye genelinde hikâye sayısı bin kişinin altına düştüğünde, kesinlikle tatile gitmeyi düşüneceğini belirtenlerin oranı yüzdelik 40 düzeyinde gerçekleşiyor ve buraya kadarki bulgular birlikte okunduğunda, insanların endişeli olmalarına karşın, tatile gitme üzerine bile “istekli” oldukları anlaşılıyor.

Kanada’dan korona virüs tedavisi için imge donör marifet

“Iri değişmeyen” ayı: Haziran!

Salgın haziran ayında tamamen tamam tamam ise katılımcıların yüzde 55’i bu yaz gönül rahatlığı ile bir otelde kalarak dinlence yapabileceklerini belirtiyor. Haziran, katılımcıların çoğu üzere hem salgınının bitişinin beklendiği ayı hem üstelik kendi planları üzere ciddi olan ayı bel ediyor. Bu nedenle haziran ayında olay sayılarının ülke genelinde 100 kişinin altına düşmesi yerinde, katılımcıların yüzde 56’sının tatile psikolojik açıdan hazır ağıl geleceği anlaşılıyor. Öte yandan katılımcıların yüzdelik 88’i haziran ayından bilahare tatile çıktıklarını belirtiyorlar. Bu nitelik, salgınla mücadelede haziran ayı sonuna kadar yakalanacak başarının, bağırsak turizm talebi üzere kararı eleştiri düzeyde etkileyeceğini ortaya koyuyor.

Süreçte Ciddi Bire Bir Aşama: Sertifikaya Cüret Çıkarmak!

Otellerin Kovid-19 sonrasında hijyen kriterlerini sağladığına dayalı almış oldukları/alacakları kalite/standartlaşma sertifikalarına banko güvenenlerin oranı yüzdelik 10 iken banko güvenemeyenler”in oranı yüzdelik 17 yerine belirlendi. Bu oran, bu sene kesinlikle tatile çıkmayacağını belirtenlerin oranı (yüzdelik 20) ile uyum gösteriyor. Ancak sertifikaya kısmen büzük oranı ise yüzdelik 73 düzeyinde.

Hava Bilgisi o illeri uyardı!

“Otelsiz dinlence minimalist organizasyon!”

“Evde var olmak” halinin 100 katılımcıdan 27’sini tatile gitme üzerine “kararlı”, 53’ünü ise “inandırma olması halinde” tatile çıkmaya iştahlı ayla getirdiği görülüyor. Buna karşın banko tatile çıkmayacağım diyenlerin oranı yüzde20 düzeyinde. Ancak katılımcılara “2020 sezonu bitmeden tıpkı otelde kalarak dinlence yapmayı planlıyor musunuz?” sorusu sorulduğunda, bu soruya “yarayışlı” yanıtını verenlerin oranı yüzdelik 33 düzeyinde gerçekleşiyor. Diğer tıpkısı ifadeyle “dinlence yazmak istemiyorum” diyenlerin oranı: yüzde 20 düzeyindeyken, “bir otelde kalarak dinlence fora etmek istemiyorum” diyenlerin oranı yüzdelik 33 düzeyinde şekilleniyor. İki kütle arasındaki farkı oluşturan yüzde 13’lük kesimin otel dışında tıpkısı tatil arayışına yönelebileceği adisyon ediliyor. Bu durumun; otel kadar iri kapasiteli konaklama işletmelerinden, butik otel kadar elan ufak çaplı, villa ve bungalov kabil elan mahalle muhtarı konaklama işletmeleri türlerine müteveccih tıpkı arzu doğuracağı düşündürüyor. Ayrıca talepte, Antalya destinasyonu için azalış, Muğla destinasyonu için artım şeklinde gözlenen sinyalin gerekçelerinden birinin birlikte bu olabileceği düşünülüyor. Öte yandan bu durumun, imdi banal çaplı tesislerin bulunduğu Karadeniz bölgesi kabilinden destinasyonlara müteveccih talebi bile arttırabileceği anlayış ediliyor.

New York’ta pandemi hastanesi çalışanlarına tatil sürpizi

Share: