Sigorta sektöründe ‘kayıt dışı’ krizi

Sigortacılık sektörü, sunma büyük sorunlarından pusat dışı çalışmanın bundan sonra sonuç bulmasını istiyor. Çantacılar, Türkiye genelinde 15 bin acente ile 250 bin kişiye istihdam sağlayıcı ve temas sene ülke ekonomisine yüzdelik 3 katkı sunan, sektörün kanayan yarası haline geldi. 

“Gaziantep’te 272 mukayyet, 400’e andıran pusat dışı acente var”

Dünya’dan Istekli Öztürk haberine bakarak, Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği (GASAD) Başkanı İhsan Yiğit, sektörün birçok sorunu bulunduğunu ancak yeryüzü büyüğünün kayıt dışı işlemek olduğunu söyledi. Gaziantep’te GASAD ve Gaziantep Tecim Odası Sigorta Acenteleri Iz Komitesi’ne merbut Nizip dış özge ilçelerle beraber toplamda 272 sigorta acentesi bulunduğu bilgisini paylaşan Yiğit, buna eşit bildirme bir iki 400’e mümasil vasıta dışı acentenin olduğunu belirtti.

Maada resmi poliçe satın alıyorlar

GTO iz komitesi ile birlikte kentte 35’e yakın firmanın önünde yazan sigorta ibaresini kaldırttıklarını anlatan Kahraman, fakat sigorta yerine müşavir yazdığında gelişigüzel yaptırım yapamadıklarını bildirdi. Anahtar dışı çalışanların, bazı acentelerden ekran paylaşımı evet de gayrı resmi tıpkısı şekilde poliçe satın alarak, hemen komisyonculuk yaptıklarını anlatan Yiğit, “İstanbul’da devasa büyüklükte ki brokerler dahi bu işe bindi veriyor. Bunların talih ekonomisine hiçbir katkısı yoktur. Çünkü SGK, rüşvet ve ön kesinti ödemiyor, istihdam sağlamıyor. Kestikleri poliçe sayısı azımsanmayacak büyüklüğünde faziletkâr. GASAD’ın bunlar üzerine kanuncu bir muamele ve müeyyide uygulama yetkisini bulunmuyor. Kayıt dışını göğüslemek üzere oran kurumların bu duruma ahali atmasını ve kısık adımların atılmasını bekliyoruz. Cemiyet yerine, yaptırımların biraz daha pahal olmasını istiyoruz, cezai müeyyidelerin yemeden içmeden pusat dışı çalışanların değil, bunun birlikte taşıt dışı çalışanları destekleyenleri kapsaması lazım. GTO Sigorta Acenteleri Çığır Komitesi’ne, ister GASAD’a yaptırım yetkisi verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Cümle zat alanına çalışsın”

GTO Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi Başkanı Melik Sözmen üstelik sektörün gürpedek çok sorunla savaş süresince olduğunu aktardı. Sektörün kanayan bir özge yarasının da vezneci ve plazalar olduğunu bildiren Sözmen, şunları kaydetti:

Bir Zamanlar bankalardan bankacılık hizmeti alırdınız. Biraz erek dışına çıktılar. Birçoğunun sigorta şirketi var olmayanlar dahi bizler üzere değişik farklı sigorta şirketlerinden acentelikler alıyor. Amma bizim kurallarımızın hiçbirine uymuyorlar. Ben acente yerine kapıma eksantrik bire bir hisse senedi yaptığıma dayalı tıpkı tablo asamam. Bu adreste takkadak sigortacılık yapabilirim. Amma bire bir bankanın çatısı altında değme soy tahsilatı yapıyorlar. Rakiplik edemiyoruz. Bire Bir da bankalarda sigorta poliçesi düzenleyenlerin bilgi eksikliğinden âlem muallel yahut hatalı poliçeler sunuluyor. İnternet üzerinden bile eş yapan bir nice kent var. Acenteler olarak hem genel ağ satışlarına hem üstelik bankalar ve plazaların satışlarına canip değiliz. İstiyoruz ki bu işlemler ağız ağıza acenteler tarafından yapılsın. Gayrı firmalar da öz işlerini yapsınlar. Tümce zat alanında çalışsın.

“Ticaret Odası memuruna müfettiş yetkisi verilsin”

GTO Meclis Üyesi Hasan Yüksek Gözükara, acentelerin böyle tıpkı duruma imkan vermelerinin patika töre bilimi kurallarına uymadığını belirterek, mücadele noktasında ki yetersizliğe de dikkati çekti. Müeyyide yetkisi mevcut Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin Türkiye genelinde bu konuyla ait sadece 3 müfettişinin bulunduğunu paylaşan Gözükara, “bu sayının sıkıntılı olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: “Tığ aynı ihbarda bulunuyoruz o konunun incelenmesi amacıyla 3-4 kamer beklemememiz gerekiyor. Bu bile sorunun çözümü geciktiriyor. Bununla ait iki önerimiz var. Evet müfettiş sayısı artırılmalı evet üstelik müfettişlerin yetkilerinin aynı kısmı kentteki çığır komitesine aktarılmalı. Meslek komitesi ya da tecim odası memuru müfettişlerin yetkilerine erbap olursa acul analizör alınır. Sigortacılık yemeden içmeden bire bir poliçe kesmekten ibaret değil. Hasar mekanizma bulduğunda sigortalının mağdurluk yaşamaması amacıyla teminatların akla yatkın mevdu olması gerekiyor. Olaya elden bire bir gidiş geliş sigortası kendisine bakmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Share: