SU’nin sigorta düzenlemeleri tüketicilere kaybettirecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Avrupa Birliği’nin (AB) iflas eden sigorta şirketlerine yönelik kullanılmamış düzenleme önerileri, poliçe sahiplerinin kayıp birey ihtimalini artırdığı gerekçesiyle eleştirilerin odağı oldu. AB’nin mütemmim gruplarından tıpkı tanesi düzenleme önerilerini “aşırı tıpkısı kadem” namına tanımladı. Geçtiğimiz ay Brüksel DENIZ bloğunda muteber olacak, sigorta sektörüne müteveccih düzenleme önerilerini açıkladı. Bunlar 2015 yılında yürürlüğe konan bankacılık kurallarıyla paralellik gösteriyor.

Sigorta ve ikili sigorta şirketlerinin iflası yerinde uygulanacak adımları içeren kurallar, batkı fail şirketlerden sigorta poliçesi satın almış olan şirketleri ve bireyleri bile korumayı amaçlıyor. Financial Times’ın haberine bakarak öneriler arasında şirketler üzere toparlanma planları da düz alıyor ve otoritelere şirketlerin it canlı dönemlerinde engelleme hakkı tanınıyor. Bire Bir zamanda otoriteler kayıpları hissedarlara ve umumi kreditörlere dahi yansıtma hakkına sahip oluyor.

Düzenlemelerin amacı ise sigorta poliçelerini emin ayrımsız şekilde başka tıpkı sigortacıya aktarmak. Ancak otoritelerin sahip olacağı güçler arasında, “sigorta tazminatları da karışma oluşmak üzere tazminatların miktarını tenkis etmek ya da sermayeye isnat etmek” de bulunuyor. Bu nedenle üstelik mütemmim grupları düzenlemelere ilişkin endişeli.

Mali hizmetler müşterilerini hile eden Better Finance, düzenlemelerin bireysel ve aç olmayan sigorta müşterilerinin sigorta tazminatlarını düşürmek kabil “katmerli benzeri hamleyi mevsuk çıkarmasının anlaşılması dokunaklı” olduğunu söyledi. Devamında, “sigorta poliçesi sahiplerinin sürekli adına, sigortalarının devam etmesi için prim ödediği göz uğrunda bulundurulduğunda bu uzanım daha de akseptans edilemez hale geliyor” dendi.

Sigorta tazminatları darbe almadan ilk, otoritelerin alacağı önlemler “iflas fail tıpkısı sigorta şirketinin hissedarlarının ve kreditörlerinin, evvel aşamada zayi yaşamasına” müteveccih olacak. Bu şekilde sigorta şirketinin batkı etmesinden kaynaklanan kaybın akla yatkın tıpkı miktarını hissedarlar ve kreditörler omuzlayacak.

SUTAŞ’nin tıpkı bambaşka bitiren grubu Finance Watch poliçe sahiplerinin ötede durumlarda kayıplara kuma edilmesi ilkesini kabul ettiğini açıkladı. Grubun Araştırma Başkanı Thierry Philipponnat, “ancak hissedarların ve kreditörlerin üstleneceği zayi miktarının bir ölçüsü olmalı” dedi. Avrupa Komisyonu sözcüsü konuyla ilişik açıklama yapmadı. Encümen’un önerisinde bu aracın “hissedarlara ve kreditörlere, tıpkı noktaya büyüklüğünde birlikte poliçe sahiplerine sigorta şirketlerinin durumunu kontrol etmek üzere henüz tüvana aynı sebep sağlayacağı” söylendi.

Komite’un açıklaması, reformun kilit asayiş önlemlerinden tıpkı tanesinin da altını çizdi. Buna göre poliçe sahipleri da dahil kalkmak üzere hiçbir kreditör, hüsran yerinde olduğundan henüz acı durumda olmamalı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre teklif ayrımsız zamanda poliçe sahiplerinin zararını telafi edecek garanti programlarına üstelik meni etti. Ara Sıra unsur ülkeler ulusal çapta analog mekanizmalara sahip, ancak bunlar blok genelinde uygulanacak rüçhan kurallar olacak.

Detaylar ise Avrupa Parlamentosu ve unsur ülkelerin katılımıyla belirlenecek. Geçtiğimiz hafta düzenleyici EIOPA planların farklı KEZ ülkelerinde uygulanan fehamet güvencesi programlarını düzenli ayla getirmeyi içermemesi zımnında “sıkıntı duyduğunu” söyledi. Sigorta şirketleri iflas fail poliçe sahiplerinin, olayın gerçekleştiği ülkeye bakarak farkı seviyelerde güvenceye cemaat olacağının altını çizen EIOPA, “bu bahis AB’nin tek alım satım ilkesine beis verebilir, bu nedenle dahi çözüme ulaşması gerekiyor” dedi.

SUTAŞ, kazanç ‘kara listesini’ güncelledi

 

Macron ECB dümen kurulunun yapısı karşı mefret kararlar verecek

 

Euro Bölgesi’nde hizmet sektörü ruhlu seyrediyor

 

Share: