TMO’nun fındık alımı, Ordulu üreticileri kıvançlı ediyor

Ordu’üstelik, azade piyasada 43-44 liralık seviyesinde olan fındık fiyatları, üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) olan ilgisini arttırıyor.

TMO, Altınordu ilçesinde bakir mevsim fındık alımına 22 Ağustos 2022 tarihinde başladı. Bu tarihten itibaren dizge üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO gurur noktasına getirmeyi sürdürüyor. Kentte erkin piyasada 43-44 teklik seviyesinde olan 50 verim fındık fiyatları, üreticilerin TMO’ya olan talebini arttırıyor. Üreticiler, 50 randıman fındıklarını 52 lira ve üstünde fiyattan satabildiklerini, fiyatlardan kıvançlı olduklarını belirtiyor.

“İnsanların gönlü şen”

Altınordu ilçesi Yukarıtepe Mahallesi’nden fındığını getiren yaşındaki yetiştirici Aysel Efdal, “900 kilogram kadar fındık getirdim, Cenabıhak bereket versin. TMO’dan Tanrı razı olsun eşit fena hâlde, inşallah verim da iyice dirimsel ve yüzümüz çıktı güler. Üreticiler amacıyla TMO az çok geçer not, alım şartlarını da iyileştirdi. İnsanlar tereddütte kalıyordu ancak demincek insanların gönlü şen. Fiyatlar bile berenarı sunturlu, manavlarda fiyatlar henüz fasit” dedi.

Perşembe ilçesinden fındığını getiren Eksiksizlik Gedik isimli üretici fiyatların erkin piyasaya göre elan erdemli olmasından dolayı TMO’yu yeğleme ettiğini belirterek, “Şuan 3 titrem fındık getirdim, 2 buçuk ton daha verebiliyorum. Dış piyasaya bakarak küçük bire bir eşit farkı var, paralarımız bile eskiden yatıyor” şeklinde konuştu.

“Verdiğimiz emekleri müft satmak istemiyoruz, o nedenle TMO’ya geldik”

Mehmet Kabataş isimli yetiştirici birlikte Ulubey ilçesinden getirdiği kestirmece bir ton fındığı TMO’ya sattığını rapor ederek, “Serbest piyasada fındık genişlik çok 44 teklik, burada ise 50 randıman 52 liralık. Verim arttıkça karşılık de yükseliyor. O büyüklüğünde say çekiyoruz, emeksiz satmak istemiyorum. Benim aynı titrem fındığım vardı, 53 randıman geldi ve 54 liradan satışını yaptım” diyerek konuştu.

TMO’nun faziletkâr fiyattan kurum yapması nakliyecilerin dahi işine yaradı

TMO’ya üreticilerin fındığını getiren ve kendisinin birlikte manavlar adına TMO’yu yeğleme ettiğini tabir eden Ahmet Çipo isimli nakliyeci, “Ben 10 Ilkgüz tarihinden itibaren buradayım ve nakliye işi yapıyorum. TMO’nun faziletkâr fiyattan fındık alması benim da işime yaradı. Azade piyasaya satmak istemeyen üreticilerin fındıklarını taşıyorum. TMO bana bile paketlemek kapısı oldu. Arada yaklaşık 10 teklik ayırt olduğu için kendimiz birlikte buraya getirdik. TMO devrede olmasaydı serbest piyasada fındık fiyatları haddinden fazla henüz düşük olurdu. Tıpkısı de rutubet oranları ile gelgel kotasını yükseltince daha çok fındık izansız on paralık dönmüyor” ifadelerine saha verdi. – ORDU

Share: