TOKİ’den ufki mimarlık atağı

Şişman Bölük İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Keder, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu kentçilik kriterleri doğrultusunda, insanları toprakla artık buluşturan, mahalle kültürünü yaşatacak, komşuluk ilişkilerini deli dolu tutaç yatay mimarlık anlayışıyla konutlar üreteceklerini söyledi.

Keder, TOKİ eliyle Sivas’ın Akıncılar, Divriği ve Zara ilçelerinde yapımı tamamlanan 843 konutun anahtar teyit töreni amacıyla Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Sivas’ın Anadolu medeniyetinin koskocaman aynı merkezi olduğunu belirtti.

Güzel Sultanların, Aşık Veysellerin, şehitlerin, gazilerin diyarı Sivas’ın benzeri zamanda bire bir ekin mirasının merkezi olduğunu vurgulayan Keder, “Tekme Minareli Medrese’den Celil Cami’ye, Buruciye Medresesi’nden Divriği Ulu Cami’ye, Asuman Medrese’den Şifaiye Medresesi’ne ve Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi’ne kadar hem Selçuklu’yu hem Osmanlı’yı hem üstelik Türkiye Cumhuriyeti’ni ebedileştiren, motiflerini taşlarına kazıyan tıpkı ekin başkentidir.” diye niteleyerek konuştu.

Bulut, bir nice özelliğiyle yıldırak Sivas’ın, TOKİ namına ehemmiyet verdikleri ve yatırım yaptıkları şehirlerin başında geldiğine değinerek, “Akıbet 16 yılında TOKİ aracılığıyla Sivas el genelinde 9 bin 447 hane düz yazı edilmiştir. Bu konutların 7 bin 500’ü bitirilmiş olup 2 bine andıran konutun inşaatı devam etmektedir. Ayrıca 3 hastane, 7 meslek, 2 bin mektepli kapasiteli ev, 25 bin yabanlık stat mensur edilerek hizmete açılmıştır. Şimdiye kadar yapılan yatırımların bedeli yaklaşık 1 bilyon 200 milyon liradır.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda ölçülü Budun Bahçeleri Projesi kapsamında Sivas’ta bozuk stadyumun yerinin budun bahçesi yapılacağını dile getiren Bulut, 53 bin 127 metrekare alanda yapılacak bu ulus bahçesinde gidiş alanları, serbest yeşil alanlar, haddinden fazla gayeli oyun sahaları, spor sahaları, koşun parkurları ve kavim kıraathanesi kadar çok sayıda tasarruf alanları olacağını kaydetti.

Keder ayrıca, bu yıl içre, Koyulhisar’a 2. aşama 352 hane, Yıldızeli’ne 2. kadem 192 göz, Sivas merkeze 300 ev almak amacıyla kısaca 850 konutun eksiltme edileceğini vurguladı.

Ufki mimari anlayışıyla konutlar üretilecek

“TOKİ tarafından önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu kentçilik kriterleri doğrultusunda, insanlarımızı toprakla daha çok buluşturan, mahalle kültürünü yaşatacak, komşuluk ilişkilerini etken tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üretilecektir.” diyen Keder, şöyle bitmeme etti:

“Bu çerçevede projelerimizi da düzeltilmiş ederek koca, kent, gusto dengesini gözeten binalar ve mahalleler ihdas gayretindeyiz. Bu projelere ekleyerek şehirlerimizde kişi başına düşen yeşil düzlük miktarını artıracak, insanı arazi ve bitkiyle buluşturacak projeler ve mekanlara çıktı meydan vereceğiz. Çünkü konuşu ve teknolojik gelişmelerin getirdiği yıpranmamış hayat tarzı, sadece barınmanın ehliyetli olmadığını, elan nitelikli, konforlu hayat alanlarının üretilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. İnsanlarımız bundan sonra hoppadak tahaffuz ihtiyacını çalmak değil, kasaba ile etkileşimini artıracağı, kendisine toplumsallaşma imkanı sunan sosyal hayat alanları istek etmektedir. Bu dahi şehirlerimizi ve bu sektörde fariza alanları ayrımsız değişime zorlamaktadır. Hane üretiminde devletimizin yatırımcı, girişimci ve üretici bir kuruluşu olan TOKİ dahi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve Sayın Bakanımızın koordinesinde bu kimliğini kayırma ederek, milletimizin beklentilerini hayata geçirebilecek koca aynı süreci yürütmekte, vatandaşlarımızın temenni ve beklentilerine yanıt verebilecek projeler geliştirmektedir. Bunların başında Kentsel Tahavvül Projeleri gelmektedir. Kentleşme ile alay malay antlaşma içinde oluşan gecekondular ve habersizce yapılar, bugün ülkemizdeki mecmu hane stokumuzun balaban tıpkısı kısmını oluşturmaktadır.”

Kentsel dönüşüme 66 proje elan ilave edilecek

Bulut, TOKİ aracılığıyla 16 yılda kentsel transformasyon kapsamında 142 bin ev ve sosyal teçhizat üzere kısaca 17,7 milyarlık eksiltme gerçekleştirildiğini söyledi.

Kentsel tahavvül projeleri için de bilgelik veren Endişe, “Şu anda 59 devlet, 134 ilçede düzenlenen hep 163 kentsel tahavvül projesine 2019 yılında 66 proje henüz ilave edilecek olup bu kapsamda yaklaşık 25 bin konutun henüz ihalesi öngörülmektedir. Kentsel tahavvül üstüne Sivas’ta, biri merkezde diğeri Şarkışla’bile olmak için iki kentsel inkılap projesi gerçekleştirilmiş, bin 220 hane üretilerek doğruluk sahiplerine konfirmasyon edilmiştir.” şeklinde konuştu.

Bulut, teslimi yapılan konutların doğruluk sahiplerine balkı olmasını temenni etti.

Share: