Turizmde Girit tehlikesi

Koronavirüs mücadelesinin gölgesinde turizm savaşlarının sürat kesmeden bitmeme ettiğini tamlayan NBK Touristic Genel Müdürü Recep Ağır, sayısal yoğunluğa bakıldığında muayyen 50 ülkenin dünya turizm hareketliliğini gezgin alarak ve göndererek belirlediğini kaydetti. Türkiye’nin turist kayran kısmında evvel 10 süresince ve bu rekabetin arz majör aktörlerinden biri olduğuna ilgi çekici Güç, bu ortamda dünya turizm sektöründe yaşanan gelişmeler ve Antalya’ya alın kâh tehlikelere ilgi çekti.

“Basındaki haberlere bakarsak bu yılın kahramanı Girit olacak kabil görünüyor”

Rekabetin çabucak yapıt, büyüklük, fiyat ve hizmet şartlarında yaşanmadığını söyleyen Çetince, “Bir zamanda lobi ve pazarlama ile gelişigüzel siyasi otoritelerinin hamleleri bile gidişatı belirliyor. Bütün bunlara tıpkısı üstelik dönemsel namına ve hele krizli ve budaklı dönemlerde ortaya sâdır basın ve medya yönlendirmesi ekleniyor. Ve genellikle birlikte o süreçte benzeri kahraman yaratılıyor. Akıbet günlerde Avrupa’daki gelişmelere, turizmcilerin beyanatlarına ve basındaki haberlere bakarsak bu yılın kahramanı Girit olacak kabilinden gözüküyor” dedi.

“Avrupa bu aralar dinlence konusunda Yunanistan’a odaklanmış durumda”

Hafta ortamında Girit rezervasyonlarının ilk kez Mayorka’yı dahi geçtiğinin konuşulduğunu anlatan Güç, Girit’le ilgili nişane ve tanıtımların daim faal tutulduğunu kaydetti. KEZ’nin güneş tacı kısıtlamalarına takılan Antalya’dan ise az daha on paralık küçümseme etmediğini tamlayan Yavuz, “TUI geçtiğimiz günlerde Almanya’daki aktüel rezervasyonlarında Girit’in Mayorka’nın uğrunda olduğunu ve rezervasyonlarında Rodos ve Kos’un ilk 5 içinde kayran aldığını bildirdi. Yunanistan’ın güneş tacı sürecini kontrollü atlattığı ve bağan hikâye sayılarıyla hijyen tedbirlerini arkasına alarak 2021 yılında benzeri aşama öne geçtiği düşünülüyor. Yani mahsus Avrupa bu aralar tatil üstüne Yunanistan’a odaklanmış durumda” diyerek konuştu.

Ziyaretçilerin %70’i AKARSU ülkelerindendi”

Yunanistan’ın dokunaklı korona sendromundan sonraları ikinci misil turizmsiz aynı yılı atlatamayacağına dikkat çeken Güç, “Krizdeki Yunanistan, krizdeki SUTAŞ demektir. Bu yüzden destek isnat etmek elden sevgiden değil, iktisadi endişeden dahi kaynaklanıyor. Yunanistan’ın turizm gelirlerinin GSMH’evet katkısı doğrudan yüzdelik 12, dolaylı yüzdelik 30 civarında. 2019’da 18 milyar Euro olan turizm geliri 2020’bile 8 bilyon Euro’ya düştü. Yunanistan biçim bankasına bakarak bu nitelik, GSMH’bile yüzdelik 5 oranında mahbes açtı. Ziyaretçilerin yüzdelik 70’i SUTAŞ ülkelerindendi. Sadece Alman ziyaretçiler yüzde 13’ünü oluşturuyor” dedi.

Palikarya turizmin yeryüzü heybetli kalesi Girit

Güzeşte sene tepetaklak olan Yunanistan turizmi ve bütçesinin 2021 yılında bire bir akıbeti taşıyamayacağı üzere Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’in AB ülkelerine çağrıda bulunduğunu tamlayan Müşkül, “Telkih pasaportu ile AB ülkeleri ortamında seyahatin kısıtlanmamasını, test ve karantina zorunluluğunun kalkmasını kâm etti. Bunun beraberinde, SU dışındaki pazarlara dahi ayn diken Yunanistan, geçtiğimiz günlerde İsrail ile ikili aynı kesim imzaladı. İngiltere ile de bir görüşmeler yürütülüyor. Özellikle Kıbrıs, İsrail, Rus ve İngiliz turistler yoluyla yeğleme ediliyor. Yunanistan turizminin arz majör kalesi ise Girit” diye niteleyerek konuştu.

Girit, Antalya’nın rakşibi kabil mi?

Yunanistan’ın hamlelerinin Girit üstüne olduğuna ilgi çekici Müşkül, “Evet, Girit, Antalya’nın rakibi peki mu? Alışılagelen şartlarda katiyen olanaksız, amma Antalya’nın önü kesilmezse imkânsız. Kim zaman itibariyle böyle bire bir husus bulunmayan diyemeyiz. Şu anda Antalya’ya ayırtma açmak belirsizlikler yumağında güçleşiyor. Ayırtma yapacak turistin önüne bir nice müeyyide ve bariyer konuyor ve sanırım yolculuk büroları müşteriyi kaybetmemek üzere Antalya’evet mail ayrıksı destinasyonları öneriyor. Zira müşteriyi kaçırmamak, ısıdam mir açmak ve kasaya dünyalık koymak şu anda tabetmek üzere olan seyahat bürolarının yegâne tutunabileceği art” diye niteleyerek konuştu.

Turizm sektörü çöz pazara yoğunlaştı

 

Türk turizminde kullanılmamış tıpkı çağ başlatan kasılma satılıyor

 

Share: