Türkiye’de böbrek naklinin bu sene artması bekleniyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, Kovid-19 salgını döneminde sakıt böbrek nakli sayısının bu sene 4 binin üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.

Kudret, AA muhabirine, Türkiye’de 2019 yılında 3 bin 863 böbrek nakli yapıldığını belirterek “Bu nakillerinin yüzde 22’si kadavradan, mankafa mütezayit yüzde 78’i ise canlıdan yapılmaktaydı. Pandemi nedeniyle insanlar hastaneye gidemediler ve kırgınlık bahis konusu oldu. Bu nedenle böbrek nakli rakamları yüzdelik 40 düştü. Deminden yine pandemi öncesi rakamlarına adım adım ulaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’da şu anda kestirmece 62 bin diyaliz hastasının olduğunu kaydeden Kudret, “Kestirmece 22 bin 500 birey böbrek nakli için sırada beklemektedir. İnşallah 2023 yılında, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında gaye 4 binin üstüne geçmek.” ifadesini kullandı.

Nüfuz, Türk insanının aşırı sodyum klorür ve şeker tükettiğini, bunun da alçak esenlik problemlerine sebep olduğunu belirtti.

“Obeziteyle uğraş yapıyoruz”

Türkiye’dahi obezitenin her an arttığına dikkati calip Nüfuz, zinde nesillere ulaşılması amacıyla bunun tıpkı zaman ilk mücadeleyle azaltılması gerektiğini söyledi.

Yavru yaşta obezitenin seçkin sene yüzdelik 8-10 arttığını vurgulayan Iktidar, “Bunun üzere Nakit adına obeziteyle mücadele yapıyoruz. Bu konuda illeri dolaşıyoruz. Hatay bu kapsamda geldiğimiz 40’ıncı ilimiz. 15 yabanlık eğitmen kadromuzla mülk ülke dolaşarak eğitmenlerin eğitimini yapıyoruz. Obeziteyle uğraş etmemiz geçişsiz zira Avrupa’bile bir numara, dünyada üçüncüyüz. MEMLUK ve Meksika’dan bilahare tığ geliyoruz. Bunu mücadeleyle azaltmamız geçişsiz, aksi takdirde dimdik nesillere ulaşmamız mümkün değildir.” diyerek konuştu.

Kudret, böbrek sağlığı amacıyla su tüketiminin önemine birlikte dikkati çekerek oylumlu bireylerin cisim kitle indeksine sınırlı yerine günde 2-2,5 litre civarında akarsu içmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: