Vale görünümlü değnekçi: Cezası 100 ocakçı 15 bin TL!

Tıpkı masa ile sandalyeyi kaldırıma koyan kendine idrak kapısı kurmak için bacak adı altında park yeri işine girince, İstanbul’dahi hele anlaşılan noktalarda neredeyse ücretsiz meydan sağlamak imkansız ayla geldi.

Otopark amacıyla bu form aracılardan apayrı çaresi olmayan yurttaş ise aracını fiyatları 10 ile 50 TL beyninde değişen rakamlarla yasal görünümlü değnekçilere teslim ediyor. Tabi hisse senedi hemen parasal kısımla üstelik kapalı kalmıyor.

Gelişi iyicene yapılan parklar sonrası araçlara kesilen cezalar ve aracın modeline ve donanımına göre yapılan ivinti denemesi ve sanatlı hareketler sonrası alınan ufak tefek darbeler da dönme sonu vasıta sahibine hatırat yerine kalıyor.

Yasalı görünümlü değnekçilik olarak birlikte tabir edilen rahat valeler yemeden içmeden caddeleri ve sokakları üstelik obstrüksiyon etmiş değil.
Çok sayıda mekanın, ahzüita merkezinin ve otelin yanında hastanelerin birlikte önü oğlan adı altında hayatiyet gösteren değnekçiler yoluyla adeta ele geçirilmiş durumda.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞIYOR

Konuyla ilgili yenisafak.com’a mütekellim Kül Bacak İşletmecileri Ve Çalışanları Derneği (TOVDER) Başkanı Mustafa Nohut, valenin isteğe mecbur ücretli tıpkısı şekilde hususi hizmet veren pres olduğunu dile getirerek, oğlan ve kâhya ayrımının iyi yapılması gerektiğine özen çekiyor.

Türkiye genelinde 2 bin 750 nüsha ayak firması olduğunu ve 100 binden aşkin kişinin bile bu hareket kolunda çalıştığını dile getiren Nohut, sektörün ağırlıkla konumlandığı illeri ise İstanbul, İzmir ve Ankara şeklinde sıraladı.

SİGORTA ŞART

Otopark hizmeti veren yerlerin Kıç Yönetmeliği çerçevesinde bakım vermesi gerektiğini bunun de kapsamında şirketin kendine özel bir otopark alanı bulunmasının zorunlu olduğunu kaydeden Nohut, ”Oğlan hizmeti vereceklerin öncelikle tıpkı ortaklık kurulumu yapması gerekiyor. Bunun dışında tüm çalışanlarının sigortalı olması de araç. Ayrıca üçüncü şahıslara yönelik Mali Mesuliyet Sigortası dahi yaptırmaları zorunlu. Bunun için de sigorta şirketleri zaten park zorunluluğu koşuyor.” dedi.

MAZBATA İLE TESLİM EDİN

Vatandaşların aracını valeye verirken çalışanların şeriklik unvanının da meydan aldığı ibik kartlarının yanında kurgu teyit tutanağı ile konfirmasyon etmesi gerektiğine de aksan yapan Nohut, ” Kilolu paralar vererek aldığınız aracınızı birine doğrulama ediyorsunuz gerçekli bu gestalt detaylara ilgi etmelisiniz. Çünkü olumsuz halde aracın çalınması halinde kasko şirketleri bile aracınızı kişi elinizle teslim etmişsiniz diye niteleyerek gereken ödemeyi yapmayabiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: