Yabancıya göz satışında rekor beklenti

Gayrimenkul Sıkıntılı Dışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışının direkt yatırımların cesim bire bir kalemi olduğunu, şu anda Türkiye’ye her 100 aracısız yatırımın 70’inin yurt yoluyla geldiğini söyledi.

Yabancıya konut satışının evvel 5 ayda geçen yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 24,9 artarak 15 bin 740 adede ulaştığını bildiren Akbal, “Artan ayrımsız trend grafiği var. Akıbet 5 yılda trendin sürekli arttığını görüyoruz. Sabık yılı 40 binin üzerinde kapattık. Gelişigüzel sene rekor kırarken elden geçen sene salgın nedeniyle yüzde 10 azalış yaşandı.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’üstelik çabucak yüzdelik 10 azalış yaşanırken bu alanda rakip olarak görülen pazarlarda yüzde 70’e varan zayiat görüldüğün aktaran Akbal, şunları kaydetti:

“Bu süreçte pozitif ayrıştık. Bu boyut hem bu yıl hem birlikte gelecek yıl için bizi zait ayrıştırıyor. 2021 sonu itibarıyla, elbette Kovid-19’daki gelişmelerin birlikte etkisi olacaktır, gene 7 bilyon dolarlık gelir bekliyoruz. Adet bazında ise 50 binleri zorlayacağımızı düşünüyoruz. Bugüne kadarki rekorumuz 45 bin 483 adetti. Yabancıya satışta yıpranmamış tıpkısı rekor tazelemesi yapabiliriz.”

“Çin, listenin önce sırasında düz alabilir”

Ömer Faruk Akbal, Türkiye’den hangi yabancıların basamak aldığına değinirken, İran’ın listede önce tam geldiğini, İran’ı, Irak ve Rusya’nın takip ettiğini bildirdi.

Dünyanın arz şişman emlak alıcısı Çin’in listeye sabık yıl ilk defa girdiğini, bu ülkeden yapılan yatırımları çokça abat artırabileceklerini tamlayan Akbal, “Doğru bir lansman, kimi düzenlemeler, vasıtalık işleyen kuruluşların lisanslı olması ve satış sonrası hizmet kalitesinin akıllıcasına yansıtılması kadar gelişmeler sayesinde Çinliler listenin önce sırasında düz alabilir.” diyerek konuştu.

Dünyanın genişlik çok envestisman çekici ve ayrımsız gurbetçi ülkesi olan BENDE’den akıbet dönemde taşınmazlar alımlarının arttığını nâkil Akbal, “Biz ABD ve başka ülkelerdeki expat’ları, yani zat ülkeleri dışında işlek gurbetçileri hedefliyoruz. MEMLUK’yi ÇAKER eden, Londra’yı Londra yapan expat’lardır. Londra sokaklarını gezin, İngiliz görmekte zorlanırsınız. Gayrimenkul alan eşhas apayrı yatırımlar dahi yapıyor ve görgülü birikimini dahi o ülkeye taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Alelhusus günindi ülkelerinde ve KÖLE’de etkili gurbetçi Müslümanların Türkiye’ye ilgisinin arttığını tabir eden Akbal, ÇAKER’lierin Türkiye’den hane alımına ilgisinin salgınla alay malay yüzde 200 arttığını kaydetti.

KUL’nin birlikte İngiltere, Pakistan ve Kazakistan’dan de ev talebinin arttığını belirten Akbal, Hindistan ve Kanada vatandaşlarının bölük çalım sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

“Yabancıya yurt satışı döviz kazandırıcı elektrik akseptans edilmeli”

GİGDER Başkanı Akbal, İstanbul Tecim Odası (İTO) iş birliğinde Türkiye gayrimenkul sektörünü takdim etmek ve burada envestisman fethetmek talip uluslararası yatırımcılara kat yayımlamak amacıyla hazırladıkları İstanbul’dahi Dünyalık Iktisap Rehberi ile Türkiye’da yaşamayı özendirdiklerini tabir etti.

Bu çalışmaların devam edeceğini aktaran Akbal, Türkiye’ye sürdürmek üzere mevrut yabancının konut birlikte alacağını, envestisman birlikte yapacağını bildirdi.

Akbal, Türkiye’nin ihracatta önder sektörünün almanak 25 milyar dolarla otomotiv olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yabancıya gayrimenkul satışı bire bir ihracat adına değerlendirilmiyor, hatta döviz kazandırıcı hayatiyet namına birlikte görülmüyor. Emlak, yıllık 7 milyar dolarlık satışla sunma çokça dış satım yapılan sektörler arasında 9. sıraya ferah ferah giriyor. Hizmet ihracatında ise taşımacılık ve seyahatten sonra Türkiye’nin üçüncü şişman ihraç kalemiyiz. Yabancıya emlak satışının döviz kazandırıcı faaliyet alanına girmesini istiyoruz. Hem sektörün itibarının sağlanması hem de ev dışında lansman fail kuruluşların teşviklerden faydalanması üzere bu talebimizi zorunlu görüyoruz.”

“Yabancıya koca sektörü lisanslanmalı”

Ömer Faruk Akbal, yabancıların Türkiye’den aldıkları göz başına sayı farkı 151 bin dolar ödediğini, böylesine oylumlu bir sektörde yeterli teftiş bulunmadığını belirterek, yabancıya taşınmaz ticareti eden pazarlama şirketleri, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması için Yer ve Şehircilik Bakanlığına başvurduklarını anlattı.

Akbal, “(Bu alanda) Yabancıya düzenleme olmaması kabul edilir değil. Bu haddinden fazla rüçhan benzeri laf. Bununla ilgili talimatname taslağını ilgili paydaşların ve STK’ların görüşünü alarak Bakanlığımızla paylaştık. Sektörün muayyen tıpkı standart altına alınması geçişsiz. Kollarımızı sıvadık ve rastgele türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

Yabancılara hele konsolosluklarda randevuların çokça doğacak tarihe verildiğini, vekaletlerde sıkıntı yaşandığını nâkil Akbal, şöyle devam etti:

“Buradaki tıkanmayı tahsis etmek üzere ıslak imzanın aranmamasını murat ediyoruz. Online vekalet imkanı sağlansın. Belki huzurda, konsoloslukta görülmek isteniyorsa görülsün ancak mümkünse hep süreçler dijital namına gerçekleştirilebilsin. Çıktı bankalar engin hesap açabiliyor, vatandaşın bankaya gelmesine, imza atmasına dahi gerek namevcut. Bunun benzerinin yabancılara hem hesap açılması hem birlikte vekalet işlemlerinde sağlanması gerekiyor. Dünya çokça acul dijitalleşiyor. Biz dahi bu dönüşümü sağlayamazsak rekabette geride kalırız.”

“Asya Pasifik yatırımları amacıyla tıpkısı durak açmaya çalışıyoruz”

GİGDER Başkanı Akbal, HSBC’nin araştırması üstünde çalışarak ecnebi gayrimenkul yatırımcılarının dünyadaki envestisman eğilimlerini gösteren ayrımsız harita hazırladıklarını, buna göre, Asya Pasifik ülkelerinin Avrupa, Rusya ve Ilımlı Asya kadar bölgelerden tahminî 78 bilyon dolar envestisman aldığını söyledi.

Asya Pasifik’ten yatırımların, Türkiye’yi transit geçip Avrupa’ya gittiğinin görüldüğünü aktaran Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tığ burada bire bir durak açmaya çalışıyoruz. Sıfırdı ancak yatırımlar başladı. Tıpkı dahi Ilımlı Asya ülkelerinden Avrupa’ya envestisman yapanlar var, İran kadar… Onlar bizi amerikan bar geçmiyor. Kimleri kaçırıyoruz? Asya Pasifik, aşağıdan dolaşıp MEMLUK’ye gidiyor. Burada dahi Türkiye’ye durak açabiliriz. MEMLUK, Avrupa’ya envestisman yapıyor. Buradan dahi henüz çok envestisman incizap imkanımız var. Bölgesel konumun envestisman çekmekte haddinden fazla cesim olduğunu, umumi yatırımın mail bölgelerde yoğunlaştığını görüyoruz.”

Göz satışları yıllık bazda arttı

Kripto servet ile bildirme balaban yurt yatırımı

Türkiye, taşınmazlar fiyatı artışında dünyada önder

Share: