Yıpranmamış Zelanda’da konut fiyatları geriledi

Kullanılmamış Zelanda’da eşkal bankası 10 yılların en erdemli seviyesinde olan enflasyonu dizginlemeye çalışırken, hane fiyatları Orak Ayı ayında 11 yıl aranın arkası sıra ilk kez almanak bazda düşüş gösterdi.

Eskimemiş Zelanda Emlak Enstitüsü(REINZ) tarafından ForeksHaber ile mail tarafından paylaşılan rapora göre, hane fiyatları Orak Ayı ayında aynı geçmiş ayak tabanı bakarak yüzde 4,7 düşüşle ortalama 810 bin Kullanılmamış Zelanda Doları(NZD) oldu. Bir geçmiş ay fiyatlar ortalama 850 bin NZD seviyesinde bulunuyordu.

Fiyatlar sabık yılın benzeri ayına bakarak ise yüzdelik 1,8 düşüş gösterdi. Böylelikle 2011 yılı Temmuz ayından bu yana ilk defa enkaz yaşandı.

Ortalama bölük fiyatları hükûmet merkezi Auckland’da maaş yüzdelik 4,3, almanak yüzde 5,6 düşüşle 1 milyon 110 bin NZD olarak gerçekleşti. Başşehir Auckland dışında kalan yerlerde sayı farkı hane fiyatları maaş yüzdelik 2,7 düşerken, almanak yüzdelik 4,5 arttı ve 720 bin NZD adına belirlendi.

Ülkede göz satışları aylık bazda yüzdelik 4,0 azalarak 4 bin 678 oldu. Sabık yılın tıpkısı ayına bakarak ise satışlarda yüzde 36,7 düşüş yaşandı.

Kullanılmamış Zelanda’da para şişkinliği beklentisi geriledi

 

ESIR’bile mortgage faizleri yükseldi

 

Share: