Zor maaşınızı kendiniz belirleyin

Herkesin hayalidir şen tıpkı tekaütlük. Maddesel baskı çekmeden, senelerce verdiği emeğin karşılığı olan stressiz tıpkısı hayat. Amma Türkiye’birlikte maalesef emeklilerin durumu bu hayalden çok uzak.

Çoğu zahmetli geçinemediği amacıyla evet ilişik aksiyon yapıyor ya birlikte kâin işlerinde çalışmaya devam ediyor.

Emeklilik döneminde vatandaşlara melfuf bir sağlık hatırlamak ve emekliliğe müteveccih tasarrufl arın yatırıma yönlendirilmesi üzere 2003 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hayata geçirildi.

Tekaütlük Gözaltı Merkezi (EGM) verilerine göre şu anda kestirmece 12.6 milyon katılımcı ferdî emeklilik sisteminde. Bu katılımcıların hep görüntü tutarı 170 bilyon TL’yi aşmış durumda. Zor olanların sayısı ise 155 bin.

İstediğiniz fonu seçebilirsiniz
Temmuz kocaoğlan esasen itibaren bireysel emeklilikte yıpranmamış ayrımsız dönem başladı. Takasbank, emeklilik envestisman fonlarının, görüntü kurucusu emeklilik şirketi eliyle değişik emeklilik şirketleri katılımcılarına satılmasına, düşüncesiz alınmasına imkân sağlayıcı BEFAS Platformu’nu hizmete aldı.

Sonunda BES planına eş olan katılımcılar sözleşmelerinin bulunduğu tekaütlük şirketini aynen, mevcut şirketi tarafından BEFAS Platformu’nda muamelat gören görüntü çeşitleri arasından seçme yapma imkânına topluluk oldu. Hâlihazırda Takasbank tarafından işletilmekte olan TEFAS Platformu’nda taşınır karşılık yaEmekllk dönemnde vatandaşa ek gelr nail olmak çn kurulan BES’te bundan sonra başka kurumların dahi emekllk fonlarına yatırım yapableceksnz. Böylelikle efdal getr sağlayıcı fonları terch edenlern emekllkte alacakları mülk birlikte yükselecek. tırım fonları muamele görmekte olup, BEFAS Platformu ile bu olanak tekaütlük yatırım fonları için birlikte sağlandı.

Rakiplik getiriyi artırabilir
Katılımcılar imdi elan mebzul yönetildiğini ve elan yüksek faiz elde edebileceğini düşündüğü bambaşka şirketler tarafından yönetilen fonlara envestisman yapabilecekler. Bu sayede tekaütlük şirketleri arasında mütezayit rekabetin fonların nema performansını bile üst çekebileceği adisyon ediliyor.

Katılımcılar yardım paylarını BEFAS Platformu’nda işlem gören fonlara yönlendirilmesi talebini, BES sözleşmelerinin bulunduğu emeklilik şirketinin internet yahut ateş parçası uygulamaları üzerinden derhâl iletebilecek.

Devletten 22 milyarlık yardım
Sisteme ilgiyi bırakmak ve katılımcıların sistemde elan tafsilatlı müddet kalmalarını teşvik etmek amacıyla 2013 yılında izzet katkısı başlamıştı. Gönüllü 6.9 milyon katılımcıya bugüne büyüklüğünde sağlanan celal katkısı 21.5 milyar TL’ye ulaştı. Hudayinabit Ortaklık Sistemi ile BES’e dahil olan 5.7 milyon delege da 600 milyon TL’lik azamet katkısından yararlandı. 1 Ocak 2013 tarihinden sonraları emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği sürenin üç yıldan altı yıla büyüklüğünde olması yerinde elçi, devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine, 6 yıldan 10 yıla kadar olması durumunda %35’ine, 10 sene ve elan aşkın olması yerinde ise %60’ına türe kazanıyor. 10 yıldan aşkın ve 56 yaşından bilahare, yani emekliliğe doğruluk kazandığında ise elçi azamet katkısının tamamını alıyor.

Zahir zahmetli olursunuz?
Sistemde arz bir iki 10 sene kaldığınızda ve 56 yaşınızı doldurduğunuzda Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilirsiniz. Tekaüt olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde dolgun yerine yahut tınlamalı gabi ödeme şeklinde alabilirsiniz. Ödemelerinizi, belirleyeceğiniz müddet boyunca ya dahi belirleyeceğiniz miktar doğrultusunda maaş kabil düzenli şekilde hoşgörüsüz alabilirsiniz. BES emeklilik yaşı 56 olmasına rağmen, sistemden ön kesinti vergilerinizi ödeyerek daha er tıpkısı yaşta de ayrılabilirsiniz. Ancak bu durumda maatteessüf ara sıra avantajlarınız kaybolur.

Enflasyonun üstünde getiri
2020 yılında kuruluşundan bu yana, BES ortalamada katılımcısına almanak enfl asyonun %3 üzerinde hak nema sağladı. 2003 yılında dizge kurulduğunda sisteme yatırılan 100 TL, Ferdî Tekaütlük Sistemi’nde elde edilen ortalam plan getirisi ile 2020 sonu itibariyle 918 TL oldu. Tıpkı dönemde para şişkinliği endeksine yatırılan 100 TL ise 2020 sonu itibariyle 485 TL olmuştu. Dizge katılımcısına hemen elde ettiği getiriler bazında 433 TL melfuf değer sağladı.
(Beyin Korcan /Dünya)

BES’te bakir ahit başladı

Gençlerin BES’e karışma edilmesiyle evvel yılda 3 milyarlık görüntü birikecek

Share: