‘Akıl sağlığı’ 3. sırada

Ipsos Araştırma Şirketi’nin yer haddinden fazla endişelenilen keyif sorunları ve afiyet hizmetlerine müteveccih tutumları analiz ettiği ‘Esenlik Monitörü’ araştırmasının sonucu paylaştı. Araştırmaya bakarak, Kovid-19 dünyanın karşı karşıya olduğu arz kocaman afiyet problem kendisine görülüyor.

2020’ye nazaran 2 puanlık düşüş görülse de yüzdelik 70’lik nazaran güneş tacı virüs, günümüzde küresel halkoyu amacıyla en balaban esenlik problemi yerine görülüyor. Geçtiğimiz yıla nazaran algılanan sağlık problemleri içerisinde sunma nazik değişim +5 puanlık artışla ‘kanı sağlığı’ üstüne görülüyor. Bellek sağlığı, yer haddinden fazla endişelenilen keyif sorunları zarfında kanserin yemeden içmeden 3 nokta gerisinde.

Korona virüs, endişesi en haddinden fazla Malezya (yüzde 93) ve Peru’bile (yüzdelik 90) görülüyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin yüzde 78’i birlikte Koronavirüsü sunma oylumlu sağlık sorunu kendisine belirtiyor. Bu konudaki algılarda önceki yıla bakarak büyük değişim gösteren ülkeler bile var: En balaban artışlar Cenup Afrika (+19), Japonya (+11) ve Avustralya (+10)’dahi görülürken en balaban düşüşler da Şili (-18), Polonya (-16) ve Macaristan(-14)’dahi görülüyor.

Kanser ikinci sırada

Araştırmaya katılanların üçte biri kanserin en büyük afiyet sorunlarından biri olduğunu belirtiyor. Bu oran 2021’üstelik yüzdelik 34, 2020’birlikte ise yüzde 37. Pandemi öncesinde ise yüzde 52’lik anlaşma kanseri ‘yer oylumlu’ keyif sorunlarından biri kendisine görüyordu. Salgınla alay malay kanser, yüzde 18’lik tıpkısı benek düşüşüyle ikinci sıraya yerleşti.

Elan yaşlı kesimin kanserin neden olacağı keyif risklerinden daha ensişeli olduğu görüldü. 50-74 yaş aralığının bu konudaki endişesi yüzdelik 39 iken 35 yaş altında bu celal yüzde 28’e geriliyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin birlikte yüzdelik 37’si kanseri keder verici keyif sorunları beyninde gösteriyor.

Hatır sağlığından bulut duyanlar artıyor

Keyif problemleri içerisinde en nazik değişim 5 puanlık artışla ‘bellek sağlığı’ üstüne yaşandı. Geçtiğimiz yıla göre; acun halkları sunma çok ‘karın sağlığından’ endişe ediyor. Araştırmaya katılan herhangi bir 10 kişiden 3’ü (yüzde 31), ülkelerindeki insanların karşı karşıya olduğu en mehabetli sağlık sorunları ortada us sağlığını gösteriyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin yüzde 19’u bile beyin sağlığının genişlik muhteşem esenlik sorunlarından biri olduğunu belirtiyor.

Us sağlığı, Şili ve İsveç’te birlikte genişlik kebir keyif sorunu kendisine dile getiriliyor. Bu konudaki endişede 2020’ye nazaran bildirme çokça artım gösteren ülkeler ise İspanya (+19), Belçika (+13) ve Brezilya (+13) bellek sağlığı üstüne kadınlar erkeklere bakarak bundan sonra endişeliler. (+36 vs %26)

Araştırma , 20 Agustos – 3 Ilkgüz 2021 tarihleri arasında MEMLUK, Kanada, İsrail, Malezya, Güney Afrika, Singapur, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, İspanya, Arjantin, Kolombiya, Macaristan, Hindistan, Meksika, Hollanda, Peru, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Cenup Kore, İsveç, İsviçre ve Türkiye’üstelik 21 bin 353 kişiyle online yerine yapıldı.

Pandemi karın sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor!

 

İkinci numara kısıtlamalar düşünce sağlığını bozdu

 

Share: