Araştırı: Göveri yemek kalbi korumuyor

Britanya’nın muallel milyon katılımcısı bulunan ve küresel el sağlığı çalışmalarına zahir olan biyomedikal veritabanı Biobank üzerinden planlı tıpkısı araştırmaya bakarak sebzeler koca sağlığına faydalı mümkün, ama artağan bereketli göveri yemenin tek başına kalp krizi evet dahi damla geçirme riskini azaltması ihtimali namevcut.

Bugüne arbede araştırmalar bitki bazlı diyetin kayırıcı kalbi ve genel sağlığının yanısıra gezegenin sağlığı için birlikte haddinden fazla ferah olduğunu gösterirken, bu ayın başlarında PLOS Medicine dergisinde yayımlanan aynı araştırma, 20 yaşındaki benzeri gencin elan çok sebze, baklagiller, cemi tahıllar, yemiş ve kuruyemiş yiyerek ömrüne 13 sene elan ekleyebileceğini ispatladı. Britanya’nın Millî Afiyet Sistemi (NHS) dahi bölüt günde sunma bir iki 5 porsiyon sebze-sonuç yemesini öneriyor.

Bugün Frontiers in Nutrition dergisinde yayımlanan Oxford, Bristol, Hong Kong Üniversitelerinin araştırması ise sebzelerin beraberinde neler yediğimiz, ne kadar gövde egzersizi yaptığımız, nerede ve lacerem yaşadığımızın aynı hep olarak eş sağlığına etkisinin daha iri olduğu sonucuna vardı.

Pişmiş yemenin faydası namevcut

Sebzeleri özellikle de pişmiş yemenin derece derece duygu hastalığı riskini azaltmadığını kaydeden araştırı, bununla birlikte istikrarlı beslenmenin bazı kanser türleri karışma pek çokça hastalığa yakalanma riskini azalttığına işaret etti.

Oxford, Bristol, Hong Kong Üniversitelerinden araştırmacılar, Biobank katılımcısı kısaca 400 bin kişiye temas dolaşma yedikleri pişmiş ve jale sebze miktarı dahil diyetleriyle ilişik istifham formu doldurttu. Mevrut yanıtlar, insanların averaj günde iki kemirmek kaşığı jale sebze, üç kemirmek kaşığı pişmiş sebze, yani toplamda beş yemek kaşığı sebze yedikleri yönündeydi. Sağlıkları ve hastanede otama ya de ölüme nöbet açan değme ihtisas sorunu yaşayıp yaşamadıkları, sonraki 12 yıl süresince izlendi.

Araştırmada yeryüzü çokça göveri tüketenlerin – özellikle çokça fazla jale sebze yiyenlerin – kardiyovasküler hastalıktan (KVH) yitme riski, arz beş altı yiyenlere kıyasla yaklaşık yüzdelik 15 elan düşük artık. Buna rağmen araştırmacılar, bunun bambaşka etkenlerle açıklanabileceğini dile getirdi. Ayrıksı etkenler insanların dirim tarzlarını, söz gelişi sigara içip içmedikleri ve hangi büyüklüğünde alkol içtikleri, işlerini, gelirlerini ve umumi diyetlerini kapsıyor.

Sebze yemenin apotr etkisine dayalı tez namevcut

Araştırmacılar, sonuç yerine, ihtisas ve dönme sorunlarının ne sıklıkla meydana geldiği üzerinde ‘göveri yemenin apotr etkisi’ olduğuna dayalı argüman bulamadıklarını anlatım etti. Oxford Üniversitesi Can Sağlığı Bölümü’nden epidemiyolog Qi Feng, “Degaje kapsamlı çalışmamız, göveri alımının KVH oluşumu üstünde koruyucu bire bir etkisi olduğuna dair sav bulamadı” dedi.

BBC’ye konuşan Oxford Üniversitesi’nden Dr. Ben Lacey “Bu, KVH’nın diyetsel nedenlerini çakmak açısından çıkarımlar sunan mefret aynı çalışmadır” diye niteleyerek konuştu.

Glasgow Üniversitesi’nin metabolik tıp profesörü Prof. Naveed Sattar ise çalışmada ‘sebzeler kabilinden tel itibarıyla varlıklı gıdaları yemenin kilo kaybetmeye ve kalp hastalığına neden olduğu bilinen risk faktörlerini azaltmaya havari olabileceğine dair bereketli görgül iddia’ yattığını kaydetti. Sattar, çalışmanın sonuçlarının tartışılabileceğini ve günde genişlik az beş porsiyon yemiş-göveri yemeye müteveccih rahat tavsiyeyi değiştirmemesi gerektiğini söyledi.

“Britanya’de cıvıl cıvıl it canlı çok can ne yazık kim bu miktara erişimde sıkıntılı kalıyor ve elan bereketli sebze alımını motive etmek amacıyla daha fazlasının yapılması gerekiyor” uyarısını fail Sattar, “Haddizatında, dimdik benzeri diyetin genel namına afiyet ve hastalık üzerindeki önemini hafife almış olabileceğimizden şüpheleniyorum” dedi.

Başka uzmanlar, çor riski üzerindeki etkisini incelemek üzere insanların uzun yıllar boyunca hangi büyüklüğünde ve hangi tür yiyecekler yediğini ölçmenin hataya belirtik olduğunu söyledi.

Leeds Üniversitesi’nden Prof Janet Cade, “Kullanıcıların averaj ayrımsız gelgel değeri tabir etmeleri beklenen görgüsüz soruların kullanımından elde edilen bulguların güvenilirliği üstüne hangi yazık ki, tereddüt duyulmalıdır” diye niteleyerek konuştu.

Jale göveri yiyenlerin kalp hastalığı riski azalabilir

Araştırma, sebzeleri pişirmenin C vitamini gibi heybetli rızık maddelerini ortadan kaldırmasından ötürü hoppadak çok çok jale sebze yiyen kişilerin önsezi hastalığı riskinin azalabileceğini ortaya koyuyor. Aşındırmak pişirmede geçer not sıvı ve allahsız yağlar da kalp sorunları amacıyla tanıdık riziko faktörleri olan sodyum ve allahsız yağların alımını artırabiliyor. Yüksek sebze diyeti yapanlar ise daha bir iki kalori ve elan birkaç yağ yiyebiliyor, yanısıra fazla vitamin ve antioksidan tüketerek hücrelerin beis görmesini engelleyebiliyor.

Sebze fiyatları ne ant düşer? Tarih verdiler

 

Verim kaybı yüzde 90: Patlıcan yer pahalı göveri

 

Göveri fiyatları tıpkısı yılda yüzdelik 107 arttı

 

Share: