Asıl sütü güneş tacı virüse cebin bebekleri koruyor

Anne sütünün rastgele enfeksiyona karşı bebekleri korumaya yardımcı olacak bazı antikorlar içerdiği biliniyor. Araştırmalar, bunun eskimemiş tip koronavirüs (Kovid-19) üzere bile geçerli olduğunu, virüs bulaşmış veya aşılanmış annelerden alınan esas sütünün virüse cebin antikorlar içerdiğini gösteriyor. Hamilelik sırasında veya emzirme vasıtasıyla anneden bebeğe geçen antikorlar, bebeğin muafiyet sistemini desteklerken ürkek bağışıklık de sağlıyor.

Amerikalı Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) 3 Kasım’bile yayınlanan kullanılmamış araştırmada, Kovid-19’dan sonradan emzirmenin bebeklerde henüz deli dolu bir muafiyet tepkisi oluşturmaya apotr olabileceği öne sürüldü.

Araştırmacılar, 2 aylıkken anne sütüyle beslenen bebeklerin tükürüğünün koronavirüs ile angajmanlı belli antikorlar ve koronavirüse ünlü taç görünümünü veren spike (başak) proteini içerdiğini ortaya çıkardılar.

İtalya’nın başkenti Roma’üstelik Bambino Gesu Çocuk Hastanesi’nden temel araştırman Dr. Rita Carsetti konuya dayalı şu açıklamada bulundu:

“İlk defa, annenin antijen-antikor muafiyet komplekslerinin, nakil tarafından yenidoğanın çalışkan bağışıklık tepkisini tetikleyebileceğini gösterdik.”

 Çalışmada tükürükteki bu antikorların virüsle karşılaştıklarında bebeklere hastalığa karşı munzam himaye sağlayıp sağlamadığı ise belirlenemedi.

Şikago’daki Northwestern Üniversitesi Pediatri Bölümü’nden Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (IDSA) sözcüsü olan Profesör Dr. Tina Tan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu antikorlar, çocuğun gözlerine yahut burnuna ulaşan virüse karşı savunmaya havari cins. Havari antikorları bebeklere aktarmanın genişlik ferah yolu, söz konusu antikorların plasentayı geçip embriyonun kanına ulaşması amacıyla gebelik sırasında aşılama yapmaktır.”

 Salgının başında, Kovid-19 ile enfekte olan annelerin virüsü bebeklerine asıl sütüyle bulaştırıp bulaştıramayacağı bilinmiyordu. Elan bilahare yapılan tetkikat durumun böyle olmadığını gösterdi.

Uzmanlar, Kovid-19 ile enfekte olan anneleri emzirmeye devam etmeye isteklendirme ediyor.

Çalışmaya dayalı yapılan özge açıklamalarda araştırmanın, koronavirüslü annelerden doğan 22 bebeği kapsadığı belirtildi. Bebeklere doğumun birden ardından koronavirüs testleri yapıldı.

Dr. Rita Carsetti’nin ekibi, iki aylıkken temel sütüyle sönümsüz bebeklerin tükürüklerinde spike proteinlerine cebin antikorlar tespit edildiğini ve bu antikorların hoppadak mamayla sönümsüz bebeklerde bulunmadıklarını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, annelerin benzen örnekleri üstünde yaptıkları çalışmada seçkin birinin kendilerine ilişkin spike proteini ile antikorlar içerdiğini ve bu seviyelerin, özellikle doğumdan iki dönme sonra oldukça faziletli olduğunu buldular.

ABD’nin New Jersey eyaletinden Rowan Üniversitesi Cooper Tababet Okulu Pediatri Profesörü Dr. Lori Feldman-Winter yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Araştırı az çok koca. Zira bu, emzirmenin bir bebeğin bağışıklık sistemini koronavirüse alın tükürük antikorları üretmesi için etkili kendisine uyarabildiğinin evvel kanıtı. Anne sütünün, yaşamın ilk beş altı gününde bebeğin bağışıklık sisteminin programlanmasına apotr olduğu biliniyor. Asıl sütünün, bebeklerinin bağışıklık sistemini koronavirüse başmaklık tükürük antikorları tayyetmek için harekete geçirirken, mama ile beslenen bebeklerde ise bu tepkinin oluşmadığını gördük.”

 Dr. Rita Carsetti, hem kâin bulguları ayarlamak hem dahi aşılama reşit annelerden doğan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin virüse cebin etken olarak uyarıldığına dair işaretler gösterip göstermediğini fehmetmek üzere araştırmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Carsetti ayrıca hamilelerinin Kovid-19’a cebin aşılama yaptırdıklarında antikorların plasentadan geçtiğini belirtti.
(Kahire/Hazm Dolunay/Şarkul Avsat)

Latin Amerika ülkelerinde koronavirüs salgını

Korona virüs varyantlarına alın Sinovac’tan kullanılmamış aşı

Pfizer’dan güneş tacı virüsü hapı: Ölüm riskini yüzdelik 89 azaltıyor

 

Share: