Aşırı konuta ekleme algı

Teferruatlı süredir çalışmaları devam eden vergi reform paketi, gayrimenkul sektörü amacıyla birlikte balaban düzenlemeler içeriyor. Pakette tıpkısı ayrım yapılmazsa “değerli göz vergisi” bile kayran alacak. Buna bakarak rüşvet sisteminde adaleti ulaşmak üzere, 5 milyon TL’den değerli konutlar üzere, taşınmazlar vergisinin dışında yüzdelik 1 ek kazanç henüz konulması planlanıyor. Bu rakamın altındaki konutlar içinse gelişigüzel ilave kazanç bahis konusu kaçınan. DOĞRU Öğür’nin Kızılcahamam kampında dahi anlatılan paketin çalışmaları bitmeme ediyor.

ILK AYAR BELİRLENECEK

Edinilen bilgilere bakarak, 5 milyon liranın altındaki mesken kalifiye taşınmazların, kızıl hane vergisinden ayrıklık olması hedefleniyor. Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü, aplikasyon yasalaşırsa zer hane vergisi kapsamına giren konutları car edecek. Antrparantez mükelleflere dahi konutlarıyla ilişik genişlik aktarılacak. Taşınmazın değerinin belirlenmesinin peşi sıra, mükelleflere itiraz hakkı dahi tanınacak. İtiraz olmazsa da, taşınmazın değeri kesinleşecek. Vergi ait yılın gücük ay ve ağustos aylarının sonuna büyüklüğünde iki bedel taksitte ödenecek. Bu rüşvet bütçeye gelecek.

YÜKSEK GELİRDEN YÜKSEK VERGİ

Paketle, sağlık vergisi tarifesi değişeceği elan geçmiş basına yansımıştı. Şu anda yüzdelik 15, 20, 27 ve 35 olan oranlara, paketle alay malay 39, 43 ve 45 birlikte eklenmesi planlanıyor. 500 bin liradan 750 bin liraya kadar yüzde 39, 1 milyon liraya büyüklüğünde yüzde 43 ve 1 milyon liralık üstü birlikte yüzde 45 üzerinden gelir vergisi ödenecek.

HADDINDEN FAZLA KAZANAN SPORCUYA VERGİ

Hazırlanan pakette kayırıcı ligdeki sporcular amacıyla ödenen stopaj bile 5 fakül artırılıyor. Sporcular 2023 yılına kadar ön kesinti marifetiyle vergilendirmeye devam edecek. Ancak dal ligdekiler üzere ön kesinti yüzde 15’den yüzdelik 20’ye çıkarılacak.

KURUMLAR VERGİSİ % 18’E İNİYOR

Yetkililerden edinilen bilgilere bakarak Kurumlar Vergisi üstelik yüzde 18’e indirilecek. Şu anda kurumlar vergisi oranı yüzde 20. Fakat eğreti namına üç yıllığına yüzde 22’ye çıkarıldı. Tıpkı farklılık yapılmaması halinde, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, ödeme ve elektronik mal kuruluşları, izinli döviz müesseseleri ve tekaütlük şirketlerinin gelgel kazançları üzerinden yüzdelik 22 oranında algı alınmaya devam edilecek. 2020 yılı kazançları içinse, çap yüzde 20 adına uygulanacak.

GETIRIM VERGİSİ TARTIŞILIYOR

DEĞERLİ konuta kazanç, rant vergisi kendisine yıllardır Türkiye’bile tartışılıyor. Tüketicilerin birikimlerini elan yetiştirici alanlara yönlendirmelerini ve getirim değişimlerinden kamunun bile nasip almasını amaçlayan getirim vergisi amacıyla, daha önceki üstelik gâh tensikat gündeme gelmişti. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çokluk artışı, çatı yüksekliği, evet dahi bitirme adedindeki artışa munzam kendisine, kullanma amaçlarındaki değişikliklere müteveccih uygulamalarda, mamure plan değişikliği neticesinde mesabesinde çoğalma olan konut ve arsalarda rant vergisi uygulanması için tıpkı taslak bile hazırlanmıştı. Aranjman bu haliyle kabul görür ve meclisten geçerse, rant vergisi üzerine bugüne kadar atılmış olan yeryüzü mehabetli aşama olacak.

ZAMANLAMASINA KARAR VERİLECEK

Paketin TBMM’üstelik ne antlaşma gündeme geleceğine ise, Meclis’teki bütçe takvimi dikkate alınarak değişmeyen verilecek. Alışılagelen koşullarda 30 Teşrinievvel tarihi itibariyle, 2020 yılı bütçesi yapılacak sunumla başlayacak ve akabinde Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlıkların bütçe sunumu süreci olacak. Tasrif ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunuşların bitmesinin peşi sıra de umumi asamble süreci başlayacak. Bütçenin umumi kurul süreci dahi meyan kocaoğlan süresince tamamlanacak. Ancak eğer kazanç paketinin bütçeden önceki gündeme alınması söz konusu olursa, Sedir’teki bütçe maratonu üstelik aynı hafta gecikmeyle başlayacak. Ancak bu konuda değişmez kararın verilmediği ve önümüzdeki günlerde alınacak karara göre, meclisteki ülfet trafiğinin dahi netleşeceği vurgulanıyor. (Hürriyet)

 

Share: