Asya’bile ‘karı teknolojisi’ tevessül-up’ları yükselişte

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Uluslararası Kadınlar Haset, 2022’nin başlangıcından bu yana 67 günün geçtiğini gösteriyor. 67 çevrim, Laos’ta aktif benzeri öğrencinin gelişigüzel yıl hijyenik pede erişimi olmadığı amacıyla kaybettiği çağ sayısından 7 dolaşma henüz çok. Konfedere Milletler’e bakarak menustrasyon döneminde temiz ped kabilinden ürünlere erişimi sıfır erler, menustrasyon çağındaki temas 10 kadından birini oluşturuyor. Bu laf özellikle da patriarkal toplumlarda öne çıkıyor. Kadınların menustrasyon dönemleri bir tekinsiz olarak görülüyor.

Kadınların tenasül sistemiyle ilişkili seçme özdek, fısıltıyla konuşuluyor ve bu konuyla ait bilgiler toplumdaki müstakbel yaştaki kadınlardan öğrenilenlerle vabeste.

2016 yılında Lotus Educational Fund marifetiyle yapılan ayrımsız soruşturma çalışmasında Laos’un rustik Champhone bölgesinde mektepli olan kız çocuklarının %70’inin herhangi bir ay menustrasyon dönemi yaşadığını dahi bilmediği ortaya artık. Birçok kız çocuğu ve eş bu dönemlerde hijyenik ürünlere erişemediği üzere okula evet de işe gidemediğini, bazıları bile bu dönemlerde ne yapmaları gerektiğini bilmediğini belirtti. Lotus Kurucu Ortağı Dianne Gamage Financial Times’a yaptığı açıklamada, “kızlar kıraat gitmeye utandığını çünkü hijyen ürünlerine erişemediklerini söyledi” dedi.

Bu durumun balaban ayrımsız sorun olmasına ve kız çocuklarının eğitim hayatı üstünde büyük tıpkı etkisi olmasına rağmen, menustral sağlığı geliştirmek hükümetlerin öncelikleri beyninde değil.

Danimarka merkezli RealRelief Direktörü Angeline Sig, “arka düzem yetkililerle ve bakanlarla sıkça görüştüm” dedi. Devamında, “bulaşan hastalıklarla savaşım üstüne oldukça ilgililer fakat temiz ped üzere ürünler bahis konusu olduğunda vakitleri olmuyor. Menustrasyon birçok ülkede bire bir tabu ve rical bununla alakadar olmak istemiyor” ifadelerini kullandı. Asıl hareket keyif hizmetlerinde kendilerine vadi bulamayan kadınlara müteveccih, Asya’nın bir nice bölgesinde girişimciler eskimemiş tıpkı gücü harekete geçiriyor: Eş teknolojisi.

2016 yılında ESIR’da ortaya çıkan ‘femtech’ kavramı, karı sağlığını imar etmek amacıyla beğenilen değme yazılım, kitap evet birlikte hizmete sunulan âdemoğlu.

Erken aktarılma femtech şirketleri sürdürülebilir sağlıklı ürünler üreterek başladı. Söz Gelişi finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Lotus 2016 yılında Laos’ta 3,200 hıfzıssıhha kiti üreterek dağıtımını gerçekleşti. Kitlerde yeniden kullanılabilir pedler, iç çamaşırı ve deterjan bulundu. Uygulayım Bilimi gelişirken, femtech bile gelişti. 2018 yılında RealRelief Danimarka’dahi ‘safepad’ isimli ürünü üzere dizayn ödülü kazandı. Baştan kullanılabilir sağlıklı ayrımsız silgi olan bu kitap, bakterileri 30 saniye içre öldüren benzersiz bire bir kumaş ile üretiliyor.

RealRelief’deri Sig, antimikrobiyal teknolojinin Asya’nın yer verimsiz bölgelerineki bir nice kadının bozulmamış suya erişiminin olmaması zımnında yetişkin olduğunu söyledi. Sig, “safepad karışık ayrımsız suyla bile yıkansa, kumaş dokuncalı bakterileri öldürüyor. Bu nedenle de enfeksiyon endişesi duymanıza lüzumlu kalmıyor” dedi. Safepad deminden Afrika ve Asya genelinde Laos ve Bangladeş üstelik dahil doğmak için 10 ülkede bulunabiliyor. Şeriklik mümasil zamanda geçtiğimiz yıl KUL askerlerinin çekilmesiyle gelişigüzel ayrımsız âdemiyet kriziyle karşı karşıya kalan Afganistan’dahi bile ürünün dağıtımını yapıyordu.

Taliban Afganistan yönetimini ele geçirdiğinde, safepad’in Akseptans’üstelik kâin üretim merkezinin kapatılması üzerine tartı yaptı. Fakat Taliban’la aylar süren görüşmelerin peşi sıra, üretime devam edilmesi yönünde müsaade artık. Pedlerin üretimini işleyen 12 Afgan kadın, koca gardiyanların kontrolü altında çalışıyor.

Son yıllarda dünyanın parçalanmamış bölgelerinde femtech yatırımlarında de yükseliş görüldü. FemTech Analytics verilerine bakarak, birlik dünyada 1,323 femtech şirketi bulunuyor.

Bunların 41’i Asya’nın güneydoğusunda yer alırken, 1,292 yatırımcısı var. FemTech Analytics Direktörü Kate Batz, “sağlık alanındaki dijitalleşme dalgası, hele dahi korona virüs pandemisinin etkisiyle, femtech sektörüne bile gerekseme duyulan canlılığı getirdi” dedi. Açıklamasının devamında, “kadınların sağlığa erişimini geliştirmeyi hedefleyen giderek elan çok uygulayım bilimi geliştiriliyor” ifadesini kullandı. Dünyanın femtech şirketlerinin yalnızca %14’ü Asya’de bulunuyor ancak Asya bu yükseliş dalgasının büyük bir bölümünden sorumlu olacak.

FemTech Analytics, 2026 yılında Asya-Pasifik bölgesinde cıvıl cıvıl karı sağlığı uygulamalarında dünyanın sunu çabuk büyümesinin görüleceğini anlayış ediyor. Batz, bu büyümenin, “avrat sağlığı konularında meydanda görüşlülüğün ve farkındalığın artması ve karı sağlığı konusunda algıların değişmesinden” yarar göreceğini söyledi. Bir zamanda bölgedeki bidayet-up şirketi kurucularının bile sermayeye erişiminin kolaylaşacağını ifade etti.

TEB’den karı aksiyon gücüne destek

 

Savaştan kaçış: Tren istasyonlarında balaban çokluk!

 

Yapı Yüreklilik karı etkin oranında çağ liderliğini bu sene bile sürdürdü

 

Share: