AVM’ler ciroyu yüzdelik 32 artırdı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research marifetiyle kolektif oluşturulan AVM’lerdeki Tertipsiz Iş Hacmi Endeksi’nin ilkgüz kocaoğlan sonuçları açıklandı.

Değme kamer uyumlu kendisine yayımlanan verilere bakarak, Karışık Iş Hacmi Endeksi, 2018 Ilkgüz döneminde aynı önceki yılın bire bir kocaoğlan ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 31,5 artma kaydederek 284 puana yükseldi.

Enflasyondan arındırıldığında ve aynı geçmiş yılın ayrımsız ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 5,6 çoğalma kaydeden Düzensiz Ciro Endeksi, üçüncü çeyrek bazında ise güzeşte yıla nazaran yüzdelik 28,1 artma göstererek 2018’in üçüncü çeyreğinde 292 puana ulaştı.

AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına sakıt cirolar Ilkgüz 2018’birlikte İstanbul’de bin 377 TL, Rum’de 888 TL adına gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği bin 84 TL oldu.

Çeyrek Altın bazlı metrekare başına sakıt cirolarda 3. çeyrekte tıpkı önceki yılın tıpkı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 27,9’luk artış yaşandı. 2018 yılı 3. çeyrekte metrekare verimliliği bin 113 TL şeklinde gerçekleşti.

Eylülde metrekare verimliliğinde arz faziletli artım hipermarkette

Ilkgüz ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde sunu efdal artım hipermarket kategorisinde yaşandı. Hipermarket kategorisi metrekare verimliliği, geçen yılın bir dönemine bakarak enflasyondan arındırılmadan yüzdelik 37,1’lik çoğalma kaydetti.

Sabık yılın eylül kocaoğlan ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki çul kategorisi metrekare verimliliği yüzde 34,3, başka alanlar kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 33,3, uygulayım bilimi kategorisi metrekare verimliliği yüzde 30,1, pabuç kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 27,5 ve araç meşrubat kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 23,7 artış gösterdi.

Ilkgüz 2018 verileri bir esbak yılın tıpkı ayı ile karşılaştırıldığında mülakat sayısı endeksinde yüzdelik 2,1’lik benzeri çoğalma yaşandığı gözlemlendi. Mülakat sayısı endeksi üçüncü çeyrek bazında ise geçen yılın tıpkı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 1’lik çoğalma kaydetti.

Okula çağ ve yaz sonu indirimleri eylüldeki artışı sağladı

Açıklamada görüşlerine düz verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, eylül ayında bir el elan enflasyonun üstünde bire bir artma kaydeden Dağınık Iş Hacmi Endeksi’nin yüzdelik 31,5’lik yükselişinin bildirme nazik iki etkeninin, okula bölüm dolayısıyla AVM’leri yeğleme fail ziyaretçilerin ve perakendecilerin hayata geçirdikleri yaz sonu indirimleri olduğuna bel ederek, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel yıl eylül ayında yaşanan bu artışı geçtiğimiz sene ile karşılaştırdığımızda, yüzde 5,6 kadar azımsanmayacak benzeri yükselişle karşılaşıyoruz. Bu gelişmede tabii ülkemizin ciharıyek yanı sıra geçtiğimiz yıldan bu yana açılan AVM’ler ve halkımızın bu AVM’lere olan güveni da deli dolu. Ayrıca çeyrek bazda değerlendirdiğimizde ciro artışı yüzde 28,1 yerine karşımıza çıkıyor. Bu da 2018 yılındaki çeyrek bazda arz efdal artışı 3. çeyrekte yaşadığımız anlamına geliyor. Ilkgüz ayında saf bazında sunma erdemli artışı ise hipermarket ve giysi kategorilerinde gözlemledik. Bu format bize ziyaretçilerimizin AVM’lerde çıktı ana ihtiyaçlarına yöneldiğini ve bahsettiğimiz yaz sonu indirimlerinden faydalandığını gösteriyor. Aynı şekilde hem çeyrek bazlı hem dahi eylül ayında gözlemlenen ziyaretçi artışı, yaz tatili daha bitmemiş olsa da AVM ziyaretlerinin çoğalma trendinde olduğunu gösteriyor.”

Share: