Başkaları aile almaya Türkiye’ye koşuyor

Pandemi önlemlerinin kalkması ile turizme acul tıpkı temel yapan Türkiye’üstelik, karı sahibi girmek talip yabancıların sayısı bile her güzeşte periyot artıyor. Yılın önce şeş ayında yabancılara satılan göz sayısı, sabık yılın ayrımsız dönemine bakarak yüzde 44 arttı. Yalnızca Haziran ayındaki artım ise yüzde 185 ile rekor kırdı. Türkiye’den sunu aşkın hane satın kayran önce üç mevki ise sırasıyla Irak, İran ve Rusya oldu. Kesim temsilcileri 2021 sonuna büyüklüğünde yabancılara satılacak konut sayısının 50 bin ile rekor kıracağını belirtiyorlar.

Mecmu komutan azaldı, yabancıya satış arttı
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Haziran 2021 göz as verilerine göre, Ev-Haziran döneminde toplam konut satışları yüzdelik 11,5 azalırken, yabancıya satışlar yüzdelik 44 arttı. İlk şeş ayda yabancılara 20 bin 488 konut satıldı. Yabancılara yapılan basamak satışları bire bir önceki yılın haziran ayına göre ise, yüzdelik 185,3 artarak rekor kırdı.

Olur, Türkiye’üstelik ocak satın almaya olan bu yoğun ilginin sebebi hangi?
Uzmanlara bakarak, bildirme eke etkili Türk Lirası’ndaki derece kaybı dolayısıyla, bölük fiyatlarının çokça cazibeli arkaç gelmesi. Türkiye’da son ilkokul yılda dolar kuru 3,5 TL’den 8,5 TL’ye çıkarak tarihi zirveyi gördü. Euro cılız birlikte tıpkı dönemde 4 TL seviyelerinden bugün 10 TL’nin konusunda çıkma durumda. Türk Lirası’ndaki bu tarihi derece kaybı, icap site içlerindeki gerekse turizm bölgelerindeki sivri evleri başkaları için ‘kolay ulaşılabilir’ ağıl getirdi.

Dövizle mevrut evleri kapıyor
Yurt danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, hele Dolar ve Euro bazında bakıldığında Türkiye’birlikte konut fiyatlarının başkaları açısından it canlı çok ülkeye bakarak çok daha avantajlı ağıl geldiğini söylüyor. Biraz sene öncesinde 1 milyon Euro’nun TL bazında bugünkü değerinin yarısı büyüklüğünde olduğuna belen eden Başaran, “Hal hakeza olunca, yabancılar elan evvel istemiş olduğu evin konusunda bambaşka aynı ofis henüz alabiliyor. Tıpkısı iken iki pasaj alabiliyor ya birlikte ulaşamadığı ayrımsız eve algı şansı oluyor” diye niteleyerek konuşuyor.

Sunma haddinden fazla satın alan Irak, İran ve Rusya
Yılın evvel yarısında Türkiye’den sunma çok hane satın düzlük büyüklük vatandaşları Irak’tan çıkarken, Irak’ı 3 bin 70 basamak ile İran ve 1759 göz ile Rusya izledi. Almanya ise Türkiye’den yeryüzü aşkın konut satın alan beşinci büyüklük oldu. Türkiye’den ev alımında sunu haddinden fazla yeğleme edilen site ise İstanbul. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin ve Bursa izliyor.

İstanbul’un Avrupa yakasındaki Esenler ve Beylikdüzü üzere balaban ilçelerinde bulunan bölük projelerinin yabancılar yoluyla ciddi gönülden karşılandığını vurgulayan Başaran, “Özellikle İran, Irak, Afgan… Makul ülkelerde kısık patlama yaşadık. Ve bu gözle görülür şekilde gâh bölgelerde, Esenler, Beylikdüzü kabilinden bölgelerde apartman daireleri ve rezidanslarda güç alımlara öğün açtı” şeklinde konuşuyor.

Yabancılara satma 220 bin konutu aştı
Yabancılara hane satışı yoluyla Türk Vatandaşlığı’nın önünü açan Mütekabiliyet Yasası, 2013’te yürürlüğe girmişti. O dönemde Türkiye’birlikte 1 milyon dolar ödeyerek mal sahibi olanlara Türk Vatandaşı olma imkanı tanındı. 2018’dahi ise Türk Vatandaşlığı üzere gereken nicelik 250 bin dolara indirildi. Bu indirim, Türkiye’den karı sahibi görünmek talip yabancıların derhâl artmasına yol açtı.

Aradan güzeşte sekiz yılda yabancılara satılan hane sayısı 220 bin adedi aştı. Alelhusus akıbet dört yılda satışlarda artma dikkat çekerken, bu süreçte genişlik efdal nicelik 45 bin 483 adetle 2019’bile görüldü. Geçen yıl ise Covid-19 salgınının etkisiyle satışlar 40 binlere geriledi. Büro bu yıl ise 50 bin komutan hedefi ile rekor kırmayı hedefliyor.

Şimendifer Avrupalı uzlaştırıcı şirketlerle geliyor
Yabancıya konut satışında İspanya, Fransa, Portekiz, Brezilya ve MEMLUK’nin Türkiye’nin kat sayı aldığı ülkeler olduğunu dile getiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da, “Pandemide planlarımız az buçuk sekteye tutulmuş olsa de, döviz kurlarındaki yükseliş yabancıya konut satışı amacıyla çok muhteşem bire bir üstünlük haline geldi” diyor.

Hele Avrupalı uzlaştırıcı kurumlar üzerinden başta Tren görünmek için Koy ülkelerine dolgun satışlar yapabildiklerini anlatım eden Durbakayım, “Özellikle dinlence beldelerinde özellikle Bodrum olmak için, Antalya’dahi, Çeşme’dahi efdal fiyatlara çok aşırı konutlar satılabiliyor” diyerek konuşuyor. Durbakayım’ın verdiği bilgilere bakarak, serencam yıllarda Karadeniz kenar şeridi ve yaylalarına de yabancı ilgisi giderek artıyor.

“Bu yıl ilk kez 50 bin barajını geçebiliriz”
Yabancıya satılan ev sayısının mecmu satışlar içerisindeki payı yüzdelik 3,7 üzere ufak aziz tıpkı ululuk olsa de, komutan tutarı itibarıyla yabancıların ödediği para evcil yatırımcının katbekat konusunda çıkıyor.

Taşınmazlar Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Haziran 2021 döneminde 4 bin 700’ü aşan satış adedi ile pandemi sonrasının bildirme faziletli rakamına ulaştıklarını kaydediyor. Kesim namına 2021 yılı için yabancıya basamak satışında ilk kez 50 bin barajını geçmeyi hedeflediklerini vurgulayan Akbal, “Bilhassa Temmuz, Ağustos, Ilkgüz ve Ekim’bile biz yıpranmamış rekorlar bekliyoruz” diyor.

Ömer Faruk Akbal’a bakarak, önümüzdeki yıllarda üstelik yabancıların basamak talebi büyük tıpkı kolaylıkla artmaya bitmeme edecek.

Türkiye’nin pandemi yılı olan 2020’üstelik yabancılara göz satışında yalnızca yüzde 10’luk tıpkı düşüş yaşadığına meni ederek, şunları söylüyor:

“Pandemi koşullarında Türkiye’nin rakiplik ettiği gayrı ekonomilere baktığımızda, yüzde 30, yüzdelik 50, yüzdelik 70 yatırımların düştüğü tıpkı tablo görüyoruz birçoğunda. Türkiye’birlikte bu rakamın yüzde 10 sakıt olması, Türkiye’nin yurt yatırımları açısından pandemi sonrası amacıyla pozitif ayrışan ekonomilerden biri olacağını söyleyebiliriz.”

“Günindi ülkelerinin payını tasarruf etmek istiyoruz”
Türkiye’den sülale almak isteyen ülkeler içerisinde Haliç ve Ortadoğu ülkelerinin ağırlığı dikkat çekse da, yapım sektörü yakın gelecekte alelhusus KÖLE, Kanada, Avrupa ve Uzak Asya’dan artık yatırımcı incizap peşinde.

Son aynı yılda ÇAKER ve Kanada’dan gelen basamak talebinde yüzdelik 300’e vasıl artış yaşandığına bel fail GİGDER Başkanı Akbal, “Tığ yakın gelecekte ecnebi konutta MENA Bölgesi’nin 2020 sonu bakımından yüzde 57 olan payını düşürüp, yüzde 25 olan Avrupa ve ESIR payını tezyit etmek istiyoruz. Ayrıca şu dakika yüzdelik 13’lerde olan Itidalli ve Uzak Asya’nın payının bile aşamalı kendisine artacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunuyor.
(Aram Kültür Duran /Deutsche Welle Türki)

Göz fiyatlarında artım sürdü

Yabancıya konut satışında kullanılmamış rekor

Share: