Bebeklerin vücudunda yetişkinlerden 15 itmam çok mikroplastik belirleme edildi

New York Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, 3’ü bakir doğan 10 süt kuzusu ile 10 yetişkinin dışkılarını inceleyerek vücutlarında kâin mikroplastik miktarlarını çözümleme etti.

Boyutları partiküler kendisine 1 ile 5 milim beyninde mütebeddil mikroplastikler, plastik ürünlerin üretimi ve tüketimi sırasında etrafa yayılarak hem çevreye hem insan vücuduna beis veriyor.
Dışkılardaki termoplastik malzemeler olan PET (polietilen tereftalat) ve PC (polikarbonat) oranlarını ölçen selen insanları, parçalanmamış numunelerde mikroplastik liflere rastladı.

PET’ler hele meşrubat, eşya ve meşrubat kaplarında kullanılırken PC’ler çok namına familya eşyalarında kullanılıyor.

Yetişkinlerde ve bebeklerde PC seviyeleri yaklaşık oranda görülürken, bebeklerdeki PET seviyeleri yetişkinlerde bulunandan tahminî 15 hatim daha erdemli daha çok.

Araştırmacılar, bebeklerde tayin edilen faziletkâr PET seviyelerinin esas sebebinin, plastikten üretilen emzikler ve emekleme halılarından kaynakladığına meni ediyor.

Sebebi tahaccüm aşamasında kısık mergup eşyalar

Araştırmanın çıban yazarı Müderris Kurunthachalam Kannan, bebeklerin mikroplastiklere maruz kalmasını hafifletmek için yavru ürünlerinin plastik dışındaki güvenli malzemelerden yapılması gerektiğini söyledi.

Kannan, araştırmaya ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Benzeri yaşındaki bebeklerin dışkısındaki erdemli mikroplastik konsantrasyonları, biberonlar, bardaklar, kaşık ve kase kadar aş damı eşyaları, diş kaşıyıcıları ve oyuncaklar kabil plastik ürünlerin bu tahaccüm aşamasında tehlikeli kullanımına bağlanabilir. Antrparantez tetkikat, şişelerde hazırlanan süt kuzusu mamalarının milyonlarca mikroplastik salabildiğini ve birçok kenarlı süt kuzusu mamasının plastik kaplarda paketlendiğini göstermiştir.”

Bebek tekstil ürünlerinde dahi plastik içerikler bulunduğuna ilgi çekici Kannan, “Bebekler alelumum bezleri çiğner ve emer. Bu nedenle bu gözyaşı grubunun tekstillerde bulunan plastiklere maruz kalması henüz balaban benzeri keder kaynağıdır. Bebeklerin emekledikleri yüzerler bile plastik içerebilir” diyerek konuştu.
Çalışma, Amerikan Kimya Derneği aracılığıyla 1879’dan beri yayımlanan hakemli, haftalık ilmî dergisi ‘Journal of the American Chemical Society’bile yayınlandı.

Plasentada bile bulunmuştu

Güzeşte yıl, Roma’daki Unvan Giovanni Calibita Fatebenefratelli hastanesinde yapılan araştırmada, anne karnındaki bebekleri sarmalayan plasentada ilk kez mikroplastik parçacıklar bulunmuştu.
Yine 2020’birlikte Acun Doğayı Esirgeme Vakfı eliyle gerçekleştirilen himmet ise, insanların değme hafta tıpkı yüreklilik kartı boyutunda plastik ‘yediğini’ ortaya koymuştu.

Gıdalardaki mikroplastiklerin, bağırsak mekandaki tozlardan geldiğini gösteren bulgular de bulunan. Yemeğimizin üzerine konan tozlardan senede ortalama 70.000 mikroplastik alıyor olabildiğimiz belirlendi.

Arz çok plastik içeren besinler ortada kabuklular ilkin gelmek amacıyla deniz ürünleri düzlük alıyor.

İklim değişikliği fonları ne büyüklüğünde çevreci?

 

Çevreci grubun çevreye maliyeti: 120 ton gübür

 

Çin, çevreyi müzaheret etmek üzere saf gaza remiks yapmayacak

 

Share: