Ecir eşitsizliği emeklilikte kadınları vuruyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geride bıraktığımız yüz yılda kadınlar eğitim hakkı ve faaliyet hayatı konularında seks eşitsizliği karşısında uğraş vererek berenarı majör tıpkısı el hatim etti. Ancak benzeri yetenek ve eğitime cemaat olan kadınlar, halihazırda ereklerden daha bir iki maaş alıyor. Bu genişlik ise emeklilik döneminde pahal sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Kadınların gelirlerinin elan düşük olması, emeklilik birikimlerinin henüz bir iki olması ve hayat beklentisinin henüz faziletli olmasının sonucunda MEMLUK’dahi 65 yaş gövde kadınların yarısından ilavesi hesaplı adına savunmasız durumda ve verimsizlik sınırına oldukça andıran. Dünya Iktisadi Forumu’nun Toptan Seks Eşitliği Raporu’na bakarak avrat ve rical arasındaki yetişek uçurumu dünyanın değme durumunda kapanıyor.

Ancak terbiye seçme şey değil. Forbes’un haberine bakarak kadınlar ve erkekler eş krediler çekerek benzer öğrenim masrafları yapıyor ancak çıkışlı olduklarında ve çalışmaya başladıklarında analog amal yapmalarına karşın kadınlar çok henüz bir iki mahiye alıyor. Bu da kadınların himmet hayatına bire bir başarısız yıprak başlaması anlamına geliyor. 2020 yılında BENDE’dahi kadınlar erkeklerin saatlik medyan kazançlarının yalnızda %84’ünü elde edebildi.

Kadınların düşük maaş almasına melfuf namına, kadınların ücreti ödenmeyen aksiyon yükü de elan fazla oluyor. ABD’da kadınlar erkeklere kıyasla ocak işlerini yaparak iki ikmal elan aşkın ahit geçiriyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre ebeveynlik maliyetleri ise kadınlar için elan faziletkâr. Ebeveynliğin eşitsiz soylu erki sonuçlarının nedeni ise veladet sonrası mesai saatlerinin değişmesi.

Erkeklerin mesai saatleri artarken, kadınlar aylıklı işlerinde geçirdikleri zamanı tenzil eğiliminde oluyor. Bu nedenle bile kariyerleri kesintiye uğruyor. Kadınlar ailelerine bakabilmek üzere himmet saatlerini azaltırken, işverenler kadınların bağan maaşı akseptans edeceğini düşünüyor. Ancak say hayatı süresince süren bu müsavatsızlık içtimai asayiş ve tekaütlük hesaplarına henüz bir iki yardım anlamına geliyor. Bunun sonuçları ise az çok yıkmacı olabiliyor.

Kadınların yaşam beklentisi henüz faziletkâr olduğu amacıyla tekaütlük birikimlerini daha uzun ayrımsız sürede harcıyorlar. Dahası kadınlar erkeklere kıyasla daha erken emekli oluyor. Erken emeklilik da kadınların emeklilikteki hesaplı güvencesini karşıt etkiliyor. Güneş Tacı virüs pandemisi döneminde üstelik 1,7 milyon gönül er emekli olmak durumunda kaldı.

Emeklilere ikaz: Devlete meni bağlamayın!

 

Bezos’dan Dünya’yı destek olmak amacıyla 1 bilyon dolarlık yatırım sözü

 

Gelişmiş ülkeler kötümser gıda fiyatlarından şikayetçi!

 

Share: