Behişt Koyu’nda bayındırlık barışı uyanıklığı

Astaş Ana Ortaklık, Mandarin Oriental Hotel Group ile Bodrum’dahi hayata geçirdiği villa, rezidans ve otel projesindeki kâh yapılar için “mamure barışından” faydalandı.

The Residences at Mandarin Oriental adlı projede ruhsatsız namına inşa edilen bina ve eklentiler üzere Belde ve Kentçilik Bakanlığı’ndan yapı kayıt belgesi alınırken, SÖZCÜ’nün yaptığı tespitlere göre çok sayıda bina ümran barışının makbul olduğu 31 Açıklık 2017 tarihinden sonradan mensur edildi.

Habersizce yapılaşmayla ilişik kendisine projede incelemelerde kâin Bodrum Belediyesi’nin, Muğla Mekân ve Kentçilik İl Müdürlüğü’ne konuyla ait olarak başvurduğu öğrenilirken, sahilde nehiy edilen alanlar ortamında ecrimisil uygulamasına gidilerek ödence istek edildiği belirtildi.

JET HIZIYLA İNŞAAT

Türkiye’nin önde gelen aksiyon insanları ve sanatçılarının beraberinde çok sayıda yabancının bile mülk sahibi olduğu proje Bodrum Türkbükü’nde meydan kayran Behişt Koyu’nda hayata geçirildi. Çokluk Yılmaz, Rüştü Reçber ve Esra Leziz Güvenkaya gibi haddinden fazla sayıda ünlü âdemoğlu bu proje içre sülale satın aldı.

2,5 kilometre periferi şeridinde üç körfez ve plaja sahip 600 bin metrekare alan üzerindeki projede yaşam 2014 yılında başladı. O tarihte projede 98 villa ve 116 saray konut bulunuyordu.

Fakat DÜRÜST Öğür hükümetinin Mayıs 2018’de ruhsatsız; izin ve eklerine veya mamure mevzuatına karşıt yapıların araç altına alınması amacıyla  “imar barışı” düzenlemesini hayata geçirmesinin ardından projede çok sayıda bina düz yazı edildi. Bodrum Belediyesi’nden onay alınmadan çaktırmadan yerine mensur edilen yapıların birlikte ümran barışından yararlandığı öğrenildi. İmar barışı düzenlemesi 31 Fasıla 2017’den ilk inşa edilen yapıları kapsarken, 2018 yılından sonra The Residences atlama beygiri Mandarin Oriental projesinde nesir edilen villa ve rezidanslara çatı taşıt belgesi verildi.

Yer ve Kentçilik Bakanlığı proje sahiplerinin e-kerem üzerinden beyana dayalı namına bina taşıt belgesi düzenlerken, uydu görüntülerinde yapıların milyonlarca dolar değerindeki yapıların 2018’den sonradan nesir edildiği kemiksiz yerine görülüyor.

Bodrum Belediyesi’nin geçtiğimiz haziran ayında The Residences at Mandarin Oriental projesinde tetkik yaptığı öğrenildi. Proje sahiplerinin gizlice yapılarla ilişik namına Yer ve Kentçilik Bakanlığı’ndan aldığı bina anahtar belgelerini uray yetkililerine sunarken, Bodrum Belediyesi Muğla Çevre ve Kentçilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak yapıların nesir tarihinin tespit edilmesini istediği belirtildi. Yer ve Kentçilik İl Müdürlüğü ekiplerinin, yapacığı ezbere sonradan yapı kayıt belgelerini tahrip yazar, proje yetkilileri üzerine suç duyurusunda bulunup, geriden geriye yapıların yıkımı amacıyla muamelat başlatması bekleniyor.

YALAN BEYANA CEZA VAR

Çatı Araç Belgesi düzenlenmesi aşamasında e-celal sistemi üzerinden veya gurur ve kuruluşlara yapılan müracaatta dalavere ve kusurlu beyanda bulunanlar hakkında “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan bildirme” suçundan yargılanma rica edilebilecek. Kanuna bakarak, yalan bildirme üzere 3 aydan 2 yıla büyüklüğünde hapishane veya adli nakdî ceza verilebiliyor. (Sözcü)

Share: