Çin Tarz Bankası, emlak krizine ahali koyuyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çin’da emlak krizi rayından çıkıntı durumda. Yoğun borç altında olan departman, gergin sülale alıcılarına medyun olduğu natamam daireleri ilhak etmek üzere eskimemiş güven arayışı zarfında. Bu arayışa ise Çin Merkez Bankası karşılık veriyor. Çin Suret Bankası, güdük evlerin inşası üzere 148 bilyon dolarlık tıpkı kurtarma paketini harekete etmek üzere.

Financial Times’fecir Sun Yu ve Cheng Leng’mağara haberine göre, Pekin, medyun sektörü ihya etmek ve etraflı süren yapım gecikmelerinin ardından gelen tutu gabi ödemelerini boykot eden familya alıcılarını az buçuk olsun yatıştırmak üzere iddialı bire bir girişime kalkışıyor. Buna göre, Çin Format Bankası, inşaatı durmuş yurt projelerini akçalamak için 148 bilyon dolarlık kurtarma paketini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Düşük faizli itimat desteği

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Çin emlak sektörü, dünyanın en nazik ikinci ekonomisindeki toplanmış çıktının tahminî üçte birini oluşturuyor. Ülke genelinde bitmeme fail Kovid-19 karantinalarının yanı sıra, böylesi büyük bir sektörde yaşanan ayrıntılı kesiksiz gerilemenin, ikinci çeyrek altın tahaccüm rakamlarında almanak bazda yüzde 0,4’lük bir yavaşlamaya sebep olduğu düşünülüyor.

Planlamaya bakarak Çin Şekil Bankası çıban aşamasında heybet ticari bankalarına yılda kestirmece yüzdelik 1,75’ten 200 milyar yuanlık bağan faizli itimat verecek. Çin Ululuk Konseyi vasıtasıyla yakın ahit önce onaylanan plana bakarak, bankalar durmuş durumdaki taşınmazlar projelerini baştan akçalamak üzere piyasa oranlarında eğreti sunulan Çin Model Bankası kredilerini kendi fonlarıyla birlikte kullanacak.

Askıda olan projeler hayata geçecek

Çılgın verecekli şirketler, güzeşte sene devlet çapında milyonlarca dairenin inşaatını askıya kabul etmek zorunda kaldı ve bu format, artan sayıda alıcının tutu ödemelerini durdurması ya birlikte sokaklara çıkması yerinde finansal ve toplumsal anlamda ortaya çıkma muhtemel bir kargaşa endişeleri artırdı. Pekin’in daha eli sıkı emniyet kontrolleri uygulaması, büyüklük ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birinin altını oyması ve milyonlarca ev alıcısını müphemlik süresince bırakmasının arkası sıra birçok şeriklik temerrüde düşmüştü.

Baş Döndürücü medyun şirketler, geçen sene talih çapında milyonlarca dairenin inşaatını askıya kabul etmek zorunda kaldı

Süreç sıkıntılı olacak

Analistler, Çin Dalan Bankası’nın baştan finansman planının ancak hedeflenen projelerin yıpranmamış kredileri kafasız ödemek üzere satılmayan dairelerin satışlarından ya dahi kiralarından ehliyetli akça akışı oluşturabilmesi durumunda işe yarayacağı üstüne uyarıyor. Hang Seng Bank Sarrafiye Ekonomisti Dan Wang, “Birçok bitmemiş göz projesi şimdiden satıldı yahut familya satın alma ve göz kiralamalarının görece cılız olduğu az gelişmiş şehirlerde bulunuyor” diyor. Wang, “Bu nitelik, kurtarma fonunun her kayıp yaşamadan envestisman yapabileceği proje sayısını sınırlıyor” şeklinde konuşuyor.

8 milyon ev projesi askıda

Pekin merkezli Everbright Bank’mağara tahminlerine bakarak inşaat firmaları bugüne kadar, tamamlanması amacıyla ekleme 2 trilyon Çin yuhanı gerektiren, 8 milyon kadar ailemağara inşasını askıya aldı. Yaşanan gecikmeler, süreçten kıygın olan aile alıcılarının inşaatlar bitmeme edene kadar tutu ödemelerini askıya alacaklarını toplumsal iletişim araçları üzerinden duyurmaya büyüklüğünde götürdü.

Kurtarma paketinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağına dayalı çekinceler bibi devam ediyor. Olasılı tıpkısı başarısızlığın tıpkısı farklı nedeni de durmuş proje sahiplerinin erdemli takanak seviyesi. Evergrande liderliğindeki bir nice boğuk yapım firması, inşaatı beklemeye almadan geçmiş alacaklılara ve müteahhitlere yapılan ödemelerde temerrüde düşmüştü. Analistler, mevcut alacaklıların dümbelek ifa arzu etmesi nedeniyle inşaat faaliyetlerinin baştan canlanmasının çokça yumruk olacağını düşünüyor.

Çin’dahi yurt krizi büyüyor

 

Çin’da başlayan gayrimenkul çöküşü dünyaya yayılır mı?

 

Gayrimenkul yatırımcılarını ağır adisyon

 

ABD’de taşınmazlar firmaları Compass ve Redfin işten çıkarmaya gidiyor

 

Çin’da gayrimenkul satışları 16 yılın dibinde

 

Toptan çaptaki yurt balonu bittabi sönecek?

 

 

Share: