Çin’birlikte yükselen kiralara çözüm!

Çin Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı, salı haset yayımladığı aynı bildiride şehirlerdeki aile kiralarının yüzdelik 5’deri fazla artmamasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Duyuruyla beraber Xi Jinping’in elan geçmiş dikkat çektiği “kuma bolluk” hedefi yeniden akıllara gelirken düzenleyici kuruluşlar yer ve eş fiyatlarını taharri altına alabilmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Yapılan açıklamada, amme hizmetlerinin ve altyapının geliştirilmesinin planlandığı vurgulanırken şehirdeki kalkınma projelerinin karı fiyatlarında çabuk yükselişlere neden olmaması için çalışmalar yürütüleceği tabir edildi.

Çin’bile şişman şehirlerde familya kiralarında yaşanan artış genellikle tahavvül projeleri üzere yerleşim yerlerinin yıkılmasından kaynaklanıyor.

Çin Mekân ve Şehircilik Bakanı Wang Menghui, şu anda Çin’deki nüfusun yüzde 64’ünün şehirlerde yaşadığını 2011 yılında ise bu rakamın yüzdelik 51,3 olduğunu söyledi.

Wang’ın Icra Vekili Yardımcısı Ni Hong ise hükümetin arsa ve ev fiyatlarını istikrara kavuşturmaya çalıştığını ve emlak sektörünün dosdoğru gelişimini sağlamaya çabaladığını söyledi.

Dünyanın gayrı yerlerinde de icar ve karı fiyatlarını taharri altına almak amacıyla türlü önlemler uygulanıyor. Berlin karı kiralarını dondurmuştu ancak sonrasında karar murafaa eliyle bozuldu. İsveç’te ise taşınmazlar piyasasındaki düzenlemeleri tenzil teklifi siyasal tıpkısı akse yaratmıştı.

karşı karşıya eğitim bilimi kararı kiraları 2’ye katladı

Yükselen ev kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

İstanbul’da kira artışının sunma erdemli olduğu mahalle galiba oldu

Eskişehir’bile kiralık ev fiyatları yüzdelik 40 arttı

Bodrum’da fiyatlar uçtu! Ev fiyatına kiralık villa

 

Share: