Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklayacağı Manisa’da coşkulu bekleyiş

Manisalı üreticiler, çekirdeksiz cılız üzüm fiyatlarını Manisa’ya gelerek açıklayacak olan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini merakla bekliyor.

Manisa’nın dünyaca adlı çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadı başlarken toplanan üzümler Manisa Ovasında kurulan işporta alanlarında kurutulmaya başlandı. Manisa Ovasını rengarenk tıpkı görüntüye kavuşturacak olan kurutma işlemleri benzeri yandan hemen bitmeme ederken, 20 Ağustos Cumartesi Haset Manisa’ya gelerek zayıf üzüm ayak tabanı fiyatlarını açıklayacak olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı fiyat üreticiler yoluyla merakla beklenmeye başlandı.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine vabeste Kumkuyucak Mahallesinde çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadı ve kurutma işlemlerinin yapıldığı bağları musahabe ederek icraat hakkında hikmet kayran Saruhanlı Kültür Odası Başkanı Aydoğan Kari bu seneki rekoltenin geçen seneyle benzeri olacağını oranlama ettiklerini söyledi.

Saruhanlı’nın ‘Üzümün başkenti kendisine patentli tıpkı kaymakamlık olduğuna aksan özne Saruhanlı Tarım Odası Başkanı Aydoğan Okuyucu, “Saruhanlı, üzümün başkenti yerine patentli tıpkı ilçe. İlçemizde en er üzüm hasadının yapıldığı Kumkuyucak Mahallemizdeyiz. 2022 yılının kamu çiftçilerimize hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum. İlçemizde 110 bin dekar alana andıran aynı yerde üzüm hasadı yapılacak. Kumkuyucak Mahallemizde hasat az buçuk er başlıyor. Gayrı bölgelerimizde ayın 15’inden, 20’sinden sonradan bütün namına başlayacak üzüm hasadı. İlçemiz nitelikli üzüm yetiştiren tıpkısı ilçe. İnanıyorum ki bu yıl ilçemizde yetişen üzümlerimizin hiçbirinde bakiye olamaz. Üzümün evvel budak zamanından ilaçlarını bilcümle ruhsatlı ilaçları dikkatle atarak geldik. Ayın 20’sinde ilk kez Manisa’de tıpkı Reisicumhur gelerek üzüm fiyatı açıklayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımız bizi bahtiyar boy bos tığ üstelik ona teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

“Rekolte güzeşte seneyle bire bir”

Rekolte üzerine hikmet veren Okuyucu, “Nahiye nahiye değişiyor. Rekolte ile ilgilendiren zaten çalışmalar yapıldı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Ekincilik Orman Müdürlüğü kültür mühendisleriyle bölgelere her an rekolte tahmini yapıldı bunu bile Ekincilik ve Orman Bakanımız açıklayacak. Şu anda averaj adına sabık yılın az buçuk altında olan yerler var, biraz üzerinde olan yerler var genelde sabık seneki rekolte ile aynı diyebiliriz” dedi. – MANİSA

Share: