Deprem beş altı kıvrım ve hür binalara talebi artırdı

İstanbul’bile yaşanan zelzele sonrası şehirde beş altı kıvrım ve müstakil binalara talep artarken, satın alımlarda ve kiralamalarda özellikle 6-7 yaş ve altı konutlar yeğleme edilmeye başlandı.

Seksiyon temsilcileri, Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında 26 Eylül’bile meydana gelen depremin arkası sıra, eski binalarda yaşayanlar başta doğmak için haddinden fazla sayıda vatandaşın düşük kıvrım, bağımsız milletvekili ve yaşı bağan binalara ilişki gösterdiğini bildirdi.

Coldwell Banker Türkiye Talih Başkanı Gökhan Taş, 26 Eylül’da vatandaşların yer sarsıntısı gerçeğiyle yüzleştiğini belirterek, “Serencam yaşadığımız depremden geçmiş vatandaşlar konut alırken bu konuyla ilişkin haddinden fazla soru sormazlardı fakat çıktı hane alıcıların önce sorularından biri ‘Bu ev 1999 depreminden önce mi sonra mı yapıldı?’ şeklinde.” dedi.

Taş, 1999 yılı ve öncesinde yapılan binalarda oturanların dokunaklı şekilde yıpranmamış arayışa girdiğini ve kâin konumlarından geçmek istediğini kaydederek, “Satış alımlarda veya kiralamada vatandaşlar arz çokça 7 gözyaşı ve altındaki binaları tercih ediyorlar.” diye konuştu.

Özellikle deprem üstüne faziletli risk içeren ilçelerde bağan katlı ve 6-7 yaşın altındaki binalara ilginin efdal olduğunu dile getiren Taş, “Ancak bu bağ fiyatlara yansımadı. Daha bölük fiyatlarında engelsiz artış görmedik. Takkadak serencam döneme büyüklüğünde kıymet üstüne duyduğumuz eleştirileri daha çok daha az duygun olduk.” ifadelerini kullandı.

Taş, ev kredisinde faizlerin düşmesi ve yer sarsıntısı nedeniyle eksantrik binaya boşamak isteyenlerin sektöre ağır sıklet neşelilik getirdiğini belirterek, yıl sonu için tıpkısı milyon olan ev eş adedi beklentilerini 1,2 milyon adede yükselttiklerini bildirdi.

Özgür evlere sonuç yıllarda kalan ilginin zelzele sonrası yükseldiğini dile getiren Taş, bu format konutların fiyatlarında akıbet ayrımsız yılda yüzde 30’lara varan oranlarda çoğalma yaşandığını sözlerine ekledi.

“Kiralık hane piyasası bile normalin üzerinde hareketlendi”
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, sonuç 1-2 ayda kredi faizlerinin düşmesiyle ev satışlarının ve emlakçılık sektörünün hareketlendiğini belirterek, TÜİK rakamlarına göre ipotekli satışlardaki artışın bu hareketliliğin göstergesi olduğunu söyledi.

Sarsıntı sonrası hareketliliğin aynı nebze üstelik olsun arttığını dile getiren Aşa, “Özellikle yapı yaşı erdemli olan veya oturduğu konuttan sağlamlık açısından sakıncasız olamayan kimseler yıpranmamış tıpkı eve isabet etmek istiyor. Düşük kıvrım ve yaşı dinç binalara rica arttı fakat bu daha rabıta düzeyinde. İlerleyen günlerde bunun hava açısından eyleme dönüşeceği kanaatindeyiz.” dedi.

Aşa, İstanbul’de yenilenmesi gereken kırıcı bire bir ev stoğu bulunduğunu kaydederek, bu binalarda oturan milyonlarca vatandaşın bulunduğunu, bu kişilerin sektörü hareketlendirmesinin normal olduğunu anlattı.

Kiralık göz piyasasının ise 1-2 yıldır haddinden fazla enerjik olduğunu nâkil Aşa, hareket sonrası bu hareketliliğin arttığını sözlerine ekledi.

“Birkaç katlılarda kiralık talebi yüksek”
Memleha-Pendik Bölgesi Coldwell Banker Tetikte Brokerı Emrah Pehlivanoğlu da, kendilerinde elan ilk kaydı mevcut ve satılık eş arayan müşterilerinin kendilerini arayıp yüksek katlı binalarla ilgilenmediklerini söylediğini belirterek, “Bu şahıslar elan bir iki bükülmüş yapılarda konut aradığını belirtiyor. Kiralıkta birlikte analog ayrımsız ebat var. Artçılar bitmeme ederse bu murat artacaktır ve kiralarda alelhusus yükselmeler görebiliriz.” dedi.

Çekmeköy bölgesinde elektrik gösteren Coldwell Banker Söz Taşınmazlar Danışmanı Selma Zaim de, birkaç kıvrım evlerde alelhusus kiralık talebinin haddinden fazla çok olduğunu belirterek, “Çıktı bu talebi karşılayamıyoruz. Güzeşte yıl 5 bin 500 civarında kiralanan evler şu dakika 7 bin liraya azrail buluyor. Hakeza tıpkı arayış var fakat kiralık yerine sunma namevcut. Satılık evlere olan talebin de tedricen artacağını düşünüyoruz.” dye konuştu.

Bahçeşehir Bölgesi Coldwell Banker Dikey Brokerı Burak Özmutafaoğlu üstelik, “Bölgedeki zelzele hareketliliğin artması yerinde alelhusus 2007 sonrasında yapılan az eğik binalara ve bağımsız evlere olan irade oldukça artacaktır. Bu dahi fiyatları yüzde 10’a mail fevk çekecektir. Normalde daha çok efdal veya kısık eğik binalarda nitelik bire bir ama adam psikolojisi bu talebi oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Share: