Depremde hayat kurtaran gönüllü gençler Hakkari’ye döndü

Depremde hayat kurtaran gönüllü gençler Hakkari’ye döndü

Isınmak amacıyla tahta toplamaya çıkan canlı, gelen curcunalı konusunda enkazdan hanay kurtardı

HAKKARİ – Hakkari’den zelzele bölgesi Hatay’ın Antakya ilçesine giden AFAD gönülleri, tün saatlerinde müptela olmak için tahta dercetmek isterken gelen patırtılı üzerine enkazdan salim adına kurtardıkları kadınla iletişime boşamak istiyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından müstacelen Hatay’a revan AFAD gönüllüsü Gidiş Rahip ve Tekevvün Adıyaman, arkadaşlarıyla gün boyu taharri istirdat çalışması yaptıktan sonra görevi arkadaşlarına devren dinlenmeye geçtiler. Yakılan ateşli başında dinlenen gönüllülerden biri acıtmak için tahta ararken enkazdan curcunalı geldiğini birden grup arkadaşlarına bildirdi. Bunun konusunda sesin geldiği enkazda kontrol istirdat faaliyeti işleyen gönüllüler, moloz yığınları arasından benzeri kadını etken yerine kurtardı.

Ekipte düzlük kayran 21 yaşındaki Doğuş Adıyaman, depremin ikinci gününde kadro kendisine deprem bölgesinde olduklarını belirterek, “Ekiplerimiz Hatay’da 22 kişiyi çöküntü altında deli dolu çıkardı. Hem psikolojik adına hem de can yerine çokça zorlandık. Hava berenarı soğuktu. Geceleyin saat 02.00 sıralarında arkadaşlar yara başında ısınıyorduk. Kara Tahta parçalarını toplamaya giden arkadaşımız koşarak gelip ‘enkazda curcunalı var’ demesi üzerine bir anda o noktaya gittik. Gürültülü var mı diye niteleyerek taharri ettik ve sesi teslim ettikten sonradan çalışmalara başladık. Hasis aynı mapushane açıp depremzede teyze ile iletişime geçtim. Moralini bozma teyze seni buradan çıkartacağız, hepimiz senin amacıyla buradayız dedim. Açtığımız delikten içer girince teyze yatağın üstündeydi. Yatağın üstünde üstelik kaşkariko yanına düşmüştü. Dolabın kapağı teyzenin konusunda düşmüştü. Dolabı kırarak açılan delikten teyzeye ulaşıp boynuna boyunluk taktım. adım adım çıkarttık. Halen teyzeyi unutamadım. Çok tıpkı şeyi bile yoktu, çabucak ayağında tıpkı veca vardı. Bari demin kurtardığım ana yarısı ile iletişime geçebilsem ve durumunu öğrenseydim. Polis annesi olduğunu söylemişti. Oğluma bilgelik verin diyordu. Cenabıhak bu acıları bire bir henüz ülkemize yaşatmasın. AFAD gönüllerine destek veren Valimiz İdris Akbıyık ve AFAD Müdürü Haberci Karadeniz’e teşekkür ediyoruz” dedi.

AFAD Gönüllüsü Hâl Karabaş ise depremin ikinci gününde Hatay’da göreve başladıklarını söyleyerek, “Hakkari Üniversitesi ve AFAD gönülleri ile 13 kişiydik. Hakkari’den bölgeye gelen ekipler 22 can kurtardı. Keşke daha fazla can kurtarsaydık. İyi kim bölgeye gittik” ifadelerini kullandı.

Share: