Dünya devlerinin gözü bu ihalede: Türk şeriklik dahi yarışacak

CÖMERT YILDIZ / FINANSGUNDEM.COM

Enerji zengini Suddi Arabistan’ın yer yağı dışı gelirlerini artırmak üzere başlattığı Vision 2030 Projesi altyapı çalışmalarında devam ediyor. Suudi Arabistan’ın bu amaçla düğmeye başlattığı sunma mehabetli proje ise kanalizasyon ve akarsu işleri. Ülkenin arz yüce eyaletlerinden Mekke’üstelik vitrine çıkarılan proje Taif kentinde hayata geçecek. Dünde 270 bin metreküp akarsu arıtacak olan bünye ülkenin akarsu ihtiyacının karşılanmasına bile destek olacak. Taif’te kurulacak kasılma amacıyla dünyanın ayrımlı ülkelerinden 10 sanayi ve yapım devinin bile ilgisini çekti.

YENİGÜN TEKLİF VERECEK

Suudi Arabistan Akarsu ve Cıvıltı şirketi (Saudi Arabia’s Water & Electricity Company-WEC) resmi istesinde düzlük düzlük bilgilere bakarak projeye 10 dev firma teklif verecek. Projeyle ilgilenen firmalar arasında İspanya’dan Acciona Agua, Fransa’dan Suez’i, Cenup Kore’den Samsung, Doosan, Çin’den Gezhouba Group, Japonya’dan Marubeni, Hitachi, Mitsui, Mısır’dan Orascom ve Türkiye’den ise Yenigün İnşaat var.

Projeyle elan evvel 66 firma ilgilendiğini açıklamıştı. Bu şirketler beyninde Çinli China Energy Engineering Corporation, China Harbour Engineering Arabia, China Machinery Engineering Corporation, Jinluo Water, Hintli Passavant Energy and Environment, Va Tech Wabag, Müttehit Arap Emirlikleri’nden TAQA, Etihad Emirates Mabani Transporting, Kuveyt’deri Utico ve Gulf Investment Corporation kadar firmalar vardı.

Share: