Engin düzentileme enflasyonu yavaşlatabilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Chicago Üniversitesi Becker Freidman Iktisat Enstitüsü’nün araştırmasına göre, pandemi süreciyle başlayan uzaktan iş yönteminin şişkinlik üstünde müspet etkileri tür. GO Banking Rates’ten Vance Cariaga’nın haberine bakarak, geçen hafta yayınlanan iş, engin çalışan kişilerin, aksiyon üzere ofise gidip gelmek zorunda artan çalışanlara nazaran daha düşük ücret artışı talebinde bulanacağını ortaya koyuyor. Daha düşük ecir artışı ise fiyatların yükselmesine hırçın katkıda kâin farklı maliyetleri düşüreceğinden enflasyonu dindirmeye koruyucu olabilir.

Erdemli pahalılık, faziletli sevap artışı talebi söylemek

Araştırmaya bakarak bir lahzada yükselen şişkinlik çalışanların şişman çoğunluğunun daha yüksek ecir artışı murat etmesine illet oluyor. İş gücünde yaşanan sunu sıkıntısı üstelik çalışanlara henüz faziletli ücret rica etmeleri noktasında pazarlık imkanı veriyor. Müteharrik arzında yaşanan bu tekâsüf de işverenlerin rekabet edebilmek adına daha erdemli ecir çevirmek zorunda kalmalarına neden oluyor.

İş gücünde yaşanan yer sıkıntısı çalışanlara daha efdal sevap rica etmeleri noktasında kesit imkanı veriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, yayınlanan çalışmada yaşanan fiyat enflasyonunun ücret enflasyonunu yükselttiği anlatım ediliyor. Henüz efdal ecir enflasyonu ise alışılagelen şartlarda üretim maliyetlerini yükseltiyor ve fiyat enflasyonunu tetikliyor. Çalışmada bu durumun katıksız tıpkı sonucu kendisine, “Daha efdal ücretleri yakalama etkisi, pahalılık oranını maksut seviyeye budamak için daha ekti ayrımsız dünyalık politikası uygulanmasını zorunlu kılacağından durgunluk olasılığını birlikte artırıyor” deniliyor.

Açıktan emek, sevap artışı baskısını yumuşatıyor

Ankete katılan şirketlerin yüzdelik 38’i ecir artışı baskısını elan orta bir ayla ifham etmek amacıyla 2021 yılında engin çalışma olanaklarını genişlettiğini ifade ediyor. Şirketlerin yüzdelik 41’i ise alarga iş olanaklarını 2022 yılı içinde genişletmeyi planladıklarını belirtiyor.

Açıktan mesai insanların hizmet ve eve dair masraflarında bile azalmaya neden oluyor.

Peki açıktan düzentileme ecir artışı baskısını şüphesiz yumuşatıyor? Bu durum asıl adına alarga mesai şartlarının çalışanlara sağladığı avantajlardan kaynaklanıyor. Çalışanların işe gidip süzülmek için henüz az devir ve mal harcamaları bunun yer degaje nedeni namına öne çıkıyor. Açıktan say insanların hizmet ve eve dair masraflarında da azalmaya bozukluk oluyor. Antrparantez çalışanlar uzaktan düzentileme imkanı sayesinde zamanlarını pekâlâ kullanacakları noktasında daha çok esnekliğe ve özerkliğe topluluk oluyor. Akıbet adına çalışanlar engin iş yardımıyla nöbet masrafları ve trafik stresinden bile uzak kalmış oluyor.

Yüzdelik 1,1 oranında ulama sağlaması bekleniyor

Bu avantajlar dolayısıyla alarga çalışanlar ücret çoğalma talebinde bulunurken işverenlerine elan akla yatkın oranlar sunabiliyor. Alarga himmet yardımıyla oluşan bu ayırt çok iri olmasa bile araştırma sonuçları 2021 yılı Nisan ayından 2022 yılı Mayıs ayına kadar geçen 12 maaş sürede, ecir artışı talebinde yaşanan yumuşamanın umumi ücret talebi baskısı üzerinde yüzde 0,9’luk tıpkı deşarj yarattığını ortaya koyuyor. Beklentileri ise bu oranın ati 12 mahiye dönemde yüzde 1,1’e çıkması yönünde.

Alarga çalışmada yaşanan artma, ankete katılan şirketlerin yaklaşık yüzdelik 25’inde yarı zamanlı çalışanların henüz fazla kullanıldığı, yüzdelik 20’sinde dahi hür yüklenicilerin elan fazla kullanıldığını gösteriyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 10’unda ise dönemlik iştirakçi kullanımında artma gözleniyor. Yarı zamanlı, dönemlik ve kontratlı çalışanların yekpare zamanlı çalışanlara nazaran daha bağan zikıymet olması, genel anlamda iş maliyetlerinin bile düşmesi anlamına geliyor.

Z Kuşağı uzaktan çalışmayı tercih ediyor

 

İngiltere’de enflasyon beklentisi yılın sunma bağan seviyesinde

 

Esas kâbus pahalılık mu sükûnet mu?

 

 

Share: