Ev satışlarında 2020’de rekor kırıldı

Konutder Umumi Heyet Başkanı Altan Mücevher, emlak sektörüne müteveccih verileri paylaştı…

2020 yılını rekorla kapattık
Basamak satışları 2020 yılında benzeri önceki yıla bakarak yüzde 11,2 artarak 1 milyon 499 bin 316 oldu. 1,5 milyonluk hane satışıyla 2020 rekorla kapatıldı. Hane satışlarında, yeniden İstanbul, 265 bin 98 konut satışı ve yüzde 17,7 ile arz efdal paya ehil oldu. Geçtiğimiz yıla göre tahminî 100 binlik çoğalma sağlandı.

İpotekli koca Karı – Antrakt döneminde azaldı
2020 Aralık dönemi verilerine bakıldığında; ipotekli hane satışları benzeri önceki yılın bir ayına bakarak yüzdelik 70,9 azalış göstererek 14 bin 631 oldu. Mecmu basamak satışları süresince ipotekli satışların payı ise yüzdelik 13,8 namına gerçekleşti. Kaybın nedeni, Ağustos esasen itibaren devam eden ürem artışının Eylül kocaoğlan bakımından kademeli yerine yükselmesidir.

2020’dahi sülale’lendik
2020 yılına fazlalık beklentilerle başlandı ve Mart ayına büyüklüğünde de yoz nöbet alındı. Konut satışları önce çeyrekte gayet iyiydi. Henüz sonradan bilindiği amacıyla pandemi herhangi bir şeyi etkiledi. Avlu durunca parçalanmamış hesaplı cerrahi müdahale üstelik ara vermek zorunda kaldı. Ancak alınan tedbirlerle ve kampanyalarla toparlanma yaşandı. Haziran’dan itibaren kestirmece 3 ay bitmeme eden bağan faizli kampanya dönemi ise sektörün rekor sayıda satışlar gerçekleştirdiği ve toparlandığı benzeri zaman oldu. Devam eden aylarda çok anif olmamakla gelişigüzel kademeli düşüşler yaşadık. Eylül ve Ekim aylarında ürem artışına kapalı, satışlarda gerilemeler oldu. Fakat bunu suratsız aynı belen namına algılamamak gerekir. Son iki yılda yaşanan iniş-sorti döneminin bitmesi ve satışların ince vadeli ortalamalarına kavrayışsız dönmesi namına çalmak henüz doğru cins. Herhangi Bir şeye rağmen 2020 yılını iyi kapattık. Boğunuk aynı yıl olsa de basamak stokunun erimesi bakımından eli nimetli geçirdiğimiz ayrımsız sene oldu.

Taşınmazlar altınla birlikte gidiyor
Türk insanına envestisman sorulduğunda altınla konutun birlikte gittiği görülüyor. Yurt sektörü bu sene dolardan çok prim yaptı.  Birinci ve ikinci elde alçak bir ev stoku alay konusuydu. Bu 3 sene süresince hele 2020 yılında hem birinci elde hem dahi ikinci elde bölük stokları çetin şekilde eridi. Bu dahi basamak fiyatlarına yansıyor. 

Seksiyon üzerindeki ataleti attı
Göz üzerindeki ataleti attı diyebiliriz. Pandeminin bibi sürüyor olması, yüreklilik maliyetlerinin yüzde 19-20’ler arasında olmasıyla ipotekli satışların daraldığını görüyoruz. Fakat büro üretime bitmeme ediyor. 

Yabancıya satışta yılı iyi kapattık
2020 yılında yabancıya satışta, yüzdelik 10,3’lük benzeri azalış gerçekleşti. Bu tabloya pandeminin neden olduğu küşade görülmekte. 2020 yılında yabancı alıcılara 40 bin 812 basamak satıldı. Yabancılara yapılan hane satışlarında 2020 yılında geçmiş sırayı 19 bin 175 bölük ile İstanbul, ikinci sırayı 7 bin 735 ev ile Antalya aldı. 2020 yılının akıbet çeyreğine baktığımızda mecmu zamanların sunma faziletli yabacıya satışı olduğunu görüyoruz. Yıpranmamış yılda aşının dahi devreye girmesiyle satışların ivmelenerek 2021 yılını izlem eden aylarda tablonun henüz de olumlu seyredeceğini öngörmekteyiz.

Çin’den sonraları Hindistan, Pakistan kadar kullanılmamış pazarlar keşfediliyor
Turizmde kaybettiğimiz döviz girdisini kapatmaz fakat yabancıya satışla gelişigüzel ülkemize mevrut döviz birlikte son mertebe bulunmaz. Hükümetin 2021 tashih takvimiyle gelişigüzel yabancıya satışta Avrupa pazarında ufakta olsa bir kıpırdama görebiliriz. Asya’dan Çinlilerin tehlikeli ilgisi bahis konusu. bununla birlikte Pakistan ve Hindistan üzere kullanılmamış pazarlardan birlikte temenni görmeye başladık. 2021’dahi bu talebin büyümesiyle yabancıya satışta müşteri çeşitlenmesi, eskimemiş pazarların keşfedileceği ve hareketlilik göstereceğimiz bire bir sene olacak.

Yıpranmamış yılın daha gani olacağını umuyoruz
2020 yılında gayrimenkul fiyatlarını baskılanmıştı. Faziletli fiyata ürettiğimizi, maliyetleri konut mir rakamlarına neredeyse yansıtmadan sattık. Ancak mal fiyatlarındaki son 6 aylık artım bizi haddinden fazla zorluyor. 2020 yılı akıbet çeyrekte kısmen konut fiyatlarına yansıdı, bu yıl bile yansımaya bitmeme edeceğini öngörüyoruz. Bakir yılda aşamalı namına yansıtılacak. Faizlerde üstelik çoğalma söz konusu. Güvenilen satışlar azalacak. Kısacası geçmiş çeyrek altın mahdut geçmeyecek.
Ilkbahar aylarının sonuna akıllıca Nisan ve Mayıs’tan itibaren hem aşının hem da tedbirlerin etkisiyle müstevli büyük oranda hem ülkemizin hem birlikte acun gündeminin bir numara başlığı olmaktan çıkıp daha ölçülü ölçekli tıpkı gündem halini alacaktır. Pandemi ile yaşamayı öğrendiğimiz, evimizin kıymetini bundan sonra anladığımız tıpkısı sene olacak. Beklenen ertelenmiş taleplerin yabancıya satışın ve gayrimenkulün yine insanların gündemine ayrımsız yatırım ara bulucu adına girmesiyle alay malay ikinci çeyrekle gelişigüzel henüz zait bir havada konuşacağız.

2021’birlikte eskimemiş proje lansmanları olacak
2021’üstelik katiyetle eskimemiş proje yıpranmamış lansmanları göreceğiz. Baharat aylarından itibaren bakir projeler devreye girecektir. 2016-2017 deki üzere bire bir yol beklemiyorum henüz ayağa yere basan daha ölçülü benzeri debi olacaktır. Türkiye’nin gayrimenkul sektörünün aktivitesine ve üretimine ihtiyacı var. Hem istihdam açısından hem bile gayrı sektörlere olan katkısı açısından bire bir zamanda kentsel transformasyon mecburiyetimiz var. Yurt sektörünün yüzdelik 7-8 bandında benzeri büyüklüğe ulaşması gerekiyor. Şu anda henüz gerideyiz; yüzdelik 6’lar civarındayız. Bu anlamda 2021’in ikinci yarısında azda olsa bakir projelerle üretime devam edeceğiz. İyi bir yıl bekliyoruz. Doğru ayrımsız büyüme yılı olacağını umuyoruz.

EBRD’den Türkiye’ye 1.7 bilyon euro

30 AVM bankalara geçecek

Share: