Evlenmeden imkânsız diyenler kazandı!

Yıpranmamış bir araştırı, evlenmeden evvel eşey yapmayan çiftlerin, elan mutlu, daha tartılı aynı ilişkiye ve daha istiğna edici aynı cinsel hayata erbap olduklarını ortaya koydu. Psikologlar, cinsel ilişkiye almak üzere evlenmeyi bekleyen çiftlerin, ilişkilerinin, daha başlangıçta fiziksel aksata kuran çiftlerinkine göre yüzde 22 daha muvazeneli olduğunu buldu.

Beklemeyi yeğleme eder çiftlerin, eşeysel yaşamlarında gönül tokluğu oranlarının yüzde 20 arttığı, yüzdelik 12 oranında daha iyi bildirişim kurdukları ve ‘seksüel yaşam kalitelerinin’ yüzde 15 arttığı belirlendi. Uzmanlar, bunun evlenmeden önce seksüel münasebet kurmayan fertler arasındaki iletişimin gelişmesine sınırlanmış olabileceğini belirtiyor.

ABD’nin Utah eyaletindeki Brigham Young Üniversitesi tarafından 2 binden çok evli koşa arasında yapılan araştırmanın sonuçları Family Psychology (Familya Psikolojisi) dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibin lideri müderris Dean Busby, “İlişkilerini eşeysel boyuta koymak amacıyla henüz aşkın bekleyenlerin cinsel yönden henüz bahtiyar olduğunu tayin ettik. Bence bu efrat arasındaki iletişimin gelişmesinden, çiftlerin enformasyon ve sorunların üstesinden katılmak üzere birlikte çalışmayı öğrenmeleri ve ardından cinsî boyuta geçmelerinden kaynaklanıyor” diyor. Uzmanlar araştırmalarından dinin aynı amil olmadığını belirtirken, aynı bekaret yemininden değil, çiftlerin evlenene dek tensel ilişkiye girmeme kararı almalarından bahsettiklerini belirtiyorlar. Eşey terapisti Paula Hall ise, “Bekleyen çiftler, iletişimin ve birbirlerini etkilemenin çok fazla yolunu bulacaktır. Beklentileriyle ait namına henüz aşkın konuşabilirler. Fakat eninde böylece seks tamamen iletişimle ilgilidir ve gerek evli olun ister olmayın asıl yasakçı budur” diyor.

Share: