Fahiş fiyata hileli yurttaşlık

Emlak piyasasını harlatmak amacıyla atılmış adımlardan biri olan vatandaşlık hakkı suiistimal edilmeye başlandı. Pakistan, Irak ve Libya ilkin tevessül etmek için bir nice ülkede reklam veren emlakçılar, 250 bin dolar karşılığında konut veya emlak satın alarak Türk vatandaşı olunabilmesine ait kanunu kötüye kullandı. Sabah’tan Güçlü Can haberine bakarak, bazen ülkelerde hileli reklam kampanyaları başlatıldı.

DÜZME İLANLAR ASILDI

Billboardlara ve internet sitelerine cali ilanlar verildi. Reklamlarda, Türk vatandaşlığının 175 başkaca 100 bin dolara verildiği anlatım edildi. Satışlar ise kağıt üzerinde 250 bin dolar olarak gösterildi. Bu yolla acı niyetli emlakçı komisyonunu alırken, hileli kampanyayla daha çok ev feda etmek isteyen inşaat firmaları birlikte suça ortak oldu.

Yurtdışında geliştirilen düzme reklamlarla ilişik Ticaret Bakanlığı’nın devreye girmesi gerektiğini tamlayan Merih Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Melik Kenar, “Yurtdışında ‘175 bin dolar ile yüzde 10 kira gelir garantisi’ sloganıyla hileli kampanya yapıldığını görüyoruz. Bu cins tıraşçı reklamlar, ülkemizin ve sektörümüzün tanıtımına kötülük veriyor” dedi. Bu tür reklam şirketleri ile bildirişim kuran ve bu kök hizmetlerden fehmetmek istiyen yatırımcıların suça kuma olduklarının altını çizen Bucak, “Bana bakarak, yasadışı mali sistemlerle geliştirilen bu kampanyayı kuran, tanıtıcı şirketler ve bundan yararlanmaya etkin yatırımcılar kısa sürede ağırbaşlı türel sorunlarla karşılaşacaklardır” diyerek konuştu.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Yurtdışında hileli reklam yapan firmalar, bu konuda risk almayı göze düz inşaat projeleriyle inikat yapıyor. Sonunda 3 yıl ödemeli kira garantisi verilen evler 175 bin dolar üzerinden pazarlanıyor. Arkası Sıra gerçek değeri 70 ila 100 bin dolar olan daireler, tapuda 250 bin dolara satılmış gibi gösteriliyor. Resmi işlemlerden bilahare tapu sahibi yatırımcıya, kesinti oranını belirledikten bilahare aşkın dolar iade ediliyor. Emlak Bürosu üstelik inşaatçı üstelik hileli kazanç sağlamış oluyor.

Dış ticaret açığı 4.83 bilyon dolar oldu

Bankaların döviz varlıkları geriledi

İstanbul’üstelik yer çok ‘şikayet eden’ iki ilçe

 

Share: