Faizler indi: Hane fiyatlarında çoğalma bekleniyor

Kamu bankaları konut cesaret faizlerinde indirime gitti. Fakat bu uzanım benzeri yandan oluşacak istek sonrası ev fiyatlarında kullanılmamış tıpkı zam korkusuna bozukluk olurken ayrıksı yandan satılık sülale fiyatlarının geldiği kur düşünüldüğünde ‘düşen faizler gerçekten ihtiyacı olanlara aynı kâr sağlar mı’ sorusunu akıllara getirdi.

Sözcü’den Gamzel Bal haberine göre, İstanbul Yurt Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Istek oluşunca fiyatlar çetin şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında haddinden fazla da etkin olmuyor. Nema düştü göz fiyatı arttı, bunun tıpkı faydası gayrimümkün” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Konuşu ve Sosyal Tetkikat Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ise, yapılan akıbet repo indirimlerinin evi olmayan ılımlı sınıf yerine, bölük yatırımı yapacaklar üzere bire bir kâr sağlayabileceğini söyledi.

Gürsel, “Faizler düşse birlikte satılık sülale fiyatlarının geldiği seviyeden bilahare ‘alıp kendim oturacağım’ diyen itidalli derslik yalınç çarpık çurpuk alamaz bu evleri. Düşürülen nema oranları etken olamaz bu insanlar üzere” diye niteleyerek konuştu.

Kamu bankaları ev güven faizlerini indirdi

SON BİR YILLIK BINDIRIM YÜZDELIK 43’Ü AŞTI

BETAM raporuna bakarak, satılık karı fiyatlarındaki artma 2021 Eylül bakımından serencam ayrımsız yılda Ankara’da yüzdelik 35’i bulmuş, İzmir’de yüzdelik 39,7’i, İstanbul’üstelik ise yüzde 43’ü aşmıştı.

Kamuda 1 milyon altı 120 kamer vadeli hane cesaret faizi ise yüzdelik 1.37-1.38 seviyelerindeydi.

Zaman yapılan bire bir açıklama ile Kültür Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, güven Repo oranlarında iz ve önel yapısına bakarak 200 baz puana büyüklüğünde mütebeddil oranlarda indirime gittiğini duyurdu.

Konut kredileri getiri oranlarında 26 Teşrinievvel 2021’den itibaren geçerli olmak amacıyla 1 milyon TL altı tutarlarda yüzdelik 1,29; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 repo oranları uygulanmaya başlamaya karar verildi.

2020 yaz aylarında birlikte çöz tüketimi canlandırmak amacıyla tekrar kamu bankalarınca sunulan çakaralmaz krediler aracılığıyla hem konutta hem taşıtta bati zamlar meydana gelmiş, o aktarılma talih genelinde sayı farkı yüzdelik 30 zamlanan bölük fiyatlarından bilahare aylık 0.64 faizli konut kredisi de avantajlı olmaktan çıkmıştı.

‘FAİZDEN SAĞLANACAK YARAR MÜTEAHHİDE GİDİYOR’

Konutta repo indirim kararını değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, getiri indirimlerinin vatandaşın ifa kabiliyetini zait yarayışlı benzeri uzanım yarattığını fakat sonuç dönemde sakıt repo oranlarının beraberinde iki canlı zamlar getirerek yurttaş amacıyla kazanım olmaktan çıktığına aksan yaptı ve şöyle konuştu: 

Bölük faizlerinin düşürülmesi vatandaşın istediği ayrımsız şeydi. Bu uygulamaların vatandaşa gelişigüzel devir aynı faydası tamam. Amma sonuç dönemde mecmu tersi oluyor. Murat oluşunca fiyatlar aheste şekilde yükseliyor ve faizin düşmesi zamlanan fiyatlar karşısında çok dahi deli dolu olmuyor. Faizden elde edilecek kâr, müteahhide evet birlikte basamak sahibine gidiyor.

‘GÖZ FİYATLARI DA UYGUN OLSUN Kİ İŞE YARASIN’

Düşürülen nema oranlarıyla alay malay satılık hane fiyatlarının dahi akla yatkin olması gerektiğine ilgi calip Aşa, “Hem faiz oranı hem hane fiyatları tıpkısı anda akillica olması geçişsiz kim tüketicinin işine yarasın” değerlendirmesinde bulundu.

Aşa’nın aktardığına göre, konutta oluşacak zamlara müteveccih benzeri izzet isnat etmek için elan erken.

“Önce oluşacak talebi aynı görelim, ona göre fiyatlarda oluşacak remiks de galiba olacaktır” diyen Aşa, şöyle devam etti: 

İkinci el satılık evlerde metanetli bir kıymet politikası uygulanırsa, yani bugünkü fiyatlar sıyanet edilirse talep 20-30 aralığında artabilir. Fakat fiyatlar yükselirse talep yüzde 10’u geçmez.

‘EVİ SIFIR MUTEDIL SINIF KOLAY ÇARPIK ÇURPUK ALAMAZ’

Prof. Dr. Gürsel ise, yapılan akıbet getiri indirimlerinin evi sıfır itidalli derslik hesabına, bölük yatırımı yapacaklar için benzeri fayda sağlayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Gürsel, “Kâin fiyatlardan sonra ‘alıp kendim oturacağım’ diyen orta sınıf yalınç süssüz alamaz bu evleri. Düşürülen nema oranları da faal olanaksız bu insanlar amacıyla” dedi.

Gürsel, halihazırda kümeli mevduatı olan, satılık eve envestisman yapıp kiraya yöneltmek isteyenlerin akıbet ürem indirimiyle alay malay envestisman talebi oluşturabileceğini aktardı.

‘ANA DÜNYALIK ÖDEMESİ O KADAR YÜKSELDİ Kİ…’

2020 yaz aylarında de bağırsak tüketimin canlandırılması üzere verilen karışık krediler aracılığıyla, alelhusus akim ve bağımsız milletvekili evlerdeki bindirim oranı bazen bölgelerde yüzde 100’ü bulmuştu.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, o bölüm yapılan faiz indirimlerinin fiyatları bu büyüklüğünde artırmasının nedeninin ‘kümeli arzu’ olduğunu söylüyor.

“Müterakim bir arzu vardı demin hangi kadar var çokça kaba” diyen Gürsel, şöyle bitmeme etti:

O çevrim satılık sülale fiyatları bile düşüktü. Şu an çok sakil artmış durumda. Faiz oranları düşürülse bile sonuçta ödeyeceksin ve temel para o büyüklüğünde yükseldi ki ölçülü derslik bunu ödeyebilir mi kilolu benzeri sorun.

İNŞAAT MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Mavera yandan, konutta bahis konusu getiri indirimleri gelmeden ilk dahi efdal düzey dolayısıyla daim küsurat yapım maliyetlerinin satılık sülale fiyatlarını artırması beklentisi vardı.

TÜİK’in açıkladığı İnşaat Maliyet Endeksi, 2021 Ağustosta maaş yüzdelik 0,93 artarken yıllıkta yüzdelik 42,13 yükseldi. Haziranda almanak yüzdelik 42,9 ile rekor facia yapım maliyetleri, temmuzda yüzdelik 44,76’lık artışla rekor tazelemişti.

Bölük fiyat artışında Avrupa şampiyonu Türkiye

30 ilde hane satış fiyatı ve kavrayışsız ahit süresi!

Share: