Faizsiz göz sistemine 35 ortaklık başvurdu

Kamuoyunda faizsiz göz ve anahtar edindirme sistemi yerine bilinen tasarruf finansman sistemine ilgilendiren kanunun yürürlüğe girmesinin arkası sıra Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu’na (BDDK) uyma için 35 müşareket başvurdu. Bu şirketlerden 23’ü bir tane başına, 12’si ise 5 şeriklik çatısı altında kaynaşmak amacıyla başvuruyu gerçekleştirdi.

İntibak başvurusunda mevcut şirketlerden, İstek Evim ve Varlıkevim, Varlıkevim Gayrimenkul çatısı altında birleşti. İktisatevim, Cehre Evim, Vizyonevim ve Ezogelin Artırım Taşınmazlar, İktisatevim Emlak olarak müracaat yaptı. Birevim ve Hal Tasarruf üstelik Birevim markası altında muhassala sağladı.

Birlikbirikim Taşınmazlar ve Gelecek Artırım ise Gelecek Artırım çatısında birleşti. Destekevim ve Garanti Tasarruf ise Destekevim Taşınmazlar adına intibak başvurusunda bulundu. Tasarruf finansman şirketlerinin BDDK’ya uyum amacıyla verilen 1 maaş başvuru süresi doldu. 6 maaş süre içinde şirketler incelenecek ve başvurular neticelendirilecek. Sabah’tan Seda Sepici’ın haberine bakarak, BDDK’nın süreyi 6 kamer daha sürdürme hakkı bulunuyor. İntibak süresine başvuruda yoksuz ve faaliyete bitmeme eden şirketler karşı üstelik “İzinsiz faaliyette gezmek” suçundan iş yapılacak.

Faizsiz konuta kullanılmamış düzenleme

 

Faizsiz aile ve açkı satışıyla ilgilendiren öneri Meclis’e sunuldu

 

Share: