Familya alana dahi satana de kazanç şoku

YANLIŞSIZ Partili milletvekillerinin çok kazanandan haddinden fazla idrak alınacağı gerekçesiyle Meclis’e getirdiği rüşvet paketinden evini satanlarla familya alacaklara nazik vergi yükü artık. Bakir düzenlemeye göre imdi evini satmak isteyenler ilk evinin hakikat değerini valüasyon şirketine mülk verip öğrenecek. Satış sırasında yüzdelik 4’lük harç nesep ayar üzerinden alınacak. Böylelikle şimdiye büyüklüğünde örneğin 100 bin teklik gösterilen 500 bin teklik habbe harç tutarı 4 bin liradan 20 bin liraya çıkacak.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen vergi paketindeki maddelere göre, konut kurum ve satımlarında vandöz beyanına dayanan ayar tayin yöntemi tümden değişiyor. Tapu Kanunu’nda yapılacak değişiklikle imdi göz satışlarında satıcının devlete beyan ettiği ayar adına özel değerleme şirketlerinin belirleyeceği familya fiyatı anne alınacak.

HARÇLAR ARTACAK

Tapu Umumi Müdürlüğü da şirketlerin birlikte devlet genelindeki birlik konutların kök değerlerini anlamak amacıyla belirli tıpkı semti içine düz ‘alan bazlı’ ve beher evin değerini ortaya çıkaran ‘tekil” değerleme yapacak. Yeni düzenleme Meclis’ten tıpkısı şekilde geçerse, bundan sonra evini feda etmek isteyenler doğrudan tapuya gidip koca yapamayacak. Satıcılar ilk tıpkı valüasyon şirketine başvurup evinin mahiyet değerini öğrenecek. Bunun için o valüasyon şirketine mukannen tıpkı para ödeyecek. Şirketten aldığı belgeyi tapuya sunacak. Tapu idaresi da bu değer üzerinden 2019 yılında alıcıdan yüzde 1.5, satıcıdan yüzde 1.5 gelmek için bütün yüzde 3 tapu harcı matlup. Bu masraf 2020’den itibaren yüzdelik 3’ten yüzde 4’e çıkma.

Akıbet zaman: Mega kazanç paketinin yetişkin maddeleri komisyondan geçti
Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, eskimemiş uygulamaya 1 Ev 2020 yılından itibaren başlayacaklarını açıkladı. Tapu Kadastro Genel Müdür Vekili Ömer Anlaklı Adlı, evinin değerini hesaplatacak vatandaşın değerleme uzmanına kestirmece 450 ila 500 liralık ödeme yapacağını söyledi. Ünlü, bu tutarın harçtan düşülmesi üstünde de faaliyet yapıldığını belirtirken Hazine ve Maliye Vekil Yardımcısı Osman Dinçbaş ise yüzde 4 olan masraf oranının düşürülebileceğini rapor etti.

İNTERNETTE SATANA DA OTELDE YATANA ÜSTELIK VERGİ

Yıpranmamış düzenlemeye göre otel, motel, tatil köyü, pansiyon kabilinden yekpare turistik tesislerde konaklayanlardan gecelik hayat başı 6 liralık ile 18 TL Konaklama Vergisi alınacak. 12 yaştan hasis çocuklardan Konaklama Vergisi alınmayacak. Konaklama Vergisi, pansiyon ve 1-2 bulutsuz otel, motellerde 6 teklik, 5 peyda otellerde 18 TL olacak. 4 çocuklu tıpkısı ocak ayrımsız haftalık tatil yaptığında otel ücretinin dışında devlete de 168 TL ile 504 liralık devlete konaklama vergisi atfetmek zorunda kalacak. Ayrıca yıpranmamış düzenlemeyle internet üzerinden para ve hizmet sunan teknoloji şirketlerinden yüzde 7.5 oranında Sayısal Idrak alınacak. Bu idrak arsıulusal alanda 750 milyon Euro veya 20 milyon TL iş hacmi elde eden şirketlerden alınacak.

SPORCU İÇİN 31 EKİM MİLAT

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifi loda usulüne bağımlı spor dallarında en üst liglerde faaliyette mevcut sporculara makbul Sağlık Vergisi kopukluk oranı da yüzde 15’ten yüzdelik 20’ye çıkarılması yöre görülüyor. 31 Ekim’den önceki yapılan sözleşmeler yasadan etkilenmeyecek. Yasa teklifine göre bulunan sözleşmesi bulunan sporcular amacıyla bu sözleşmenin bitimine büyüklüğünde Dirimlik Vergisi kesintisi yüzdelik 15 namına uygulanmaya devam edecek. (Sözcü)
 

Share: