İngiltere gayrimenkul piyasasında tarihi yükseliş

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’bile yurt fiyatları korona virüs cihetiyle gerçekleşen karantina önlemleri sonrası kayıplarını telafi ederek, yıpranmamış aynı rekor yükseliş gösterdi. Evden çalışanların henüz büyük ev talepleri, bastırılan talepler ve işaret vergisindeki kesintiler bu yükselişte görkem oynadı.

Dünyanın yer büyük çatı kooperatifi Nationwide Building Society’ye göre ağustos kocaoğlan sonuç 16 yılda tanıdık yer nazik aylık artışı gösterdi. Bu artma korona virüsün illet olduğu soylu erki krize rağmen gerçekleşerek, yurt fiyatlarında ayrımsız eski taban göre %2 artma gerçekleşti ve ortalama taşınmazlar fiyatları 224,123 sterline yükseldi.

Kooperatiften yapılan açıklamada “davranışsal tadilat” muhtemel benzeri canlı adına gösterilirken, karı satın ahzetmek isteyenlerin, evden çalışma uygulamalarının benzeri sonucu olarak tıpkısı evden beklentilerini ve ihtiyaçlarını gözden geçirdiği söylendi.

Geçtiğimiz 12 ayda, İngiltere’nin eşi ayrımsız yepyeni kısıtlamalarda sunma kaba resesyonu yaşamasına karşın, emlak fiyatları %3,7 oranında artım gösterdi. Ayrımsız 12 mahiye sürede, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden hangi ahit ve elbet ayrılacağına dayalı belirsizlikler vardı. Umumi seçimlerin yaklaşıyor olması de hareketli aynı faktördü.

Ancak piyasaların mayıs ayında baştan açılmasından bu yana, taşınmazlar piyasasında oylumlu düşüşlerin yaşanmasını engel olmak amacıyla birçok etkili devreye sokuldu. Rishi Sunak’ın, İngiltere ve Şimal İrlanda’da 500,000 sterline büyüklüğünde olan mülklerde işaret vergisinde kesintiye gitmesi dahi etken oldu.

Nationwide’ın Mebde ekonomisti Robert Gardner, “karantina önlemlerinin kaldırılmasından bu yana, yurt piyasası aktivitelerinde beklenmedik hızda bire bir düzelme vardı” dedi.

Garnder, bu acul yükselişin, İngiltere’birlikte evden faaliyet sistemine şakkadak geçişin sonucunda ortaya çıkan “davranışsal değişikliklerden” kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Nationwide’a bakarak insanlar balaban bire bir bahçe istedikleri kadar, evden çalışırken sessiz tıpkı ortama eş olabilecekleri tıpkı aile de arıyorlar.

Bu düşünüm birçok emlakçı yoluyla dahi dile getirilmişti.

Emlak acentesi Barrows and Forrester’ın yöneticisi James Forrester, önceden lokasyon alıcılar için bildirme mehabetli enerjik olsa bile, bugünlerde daha iri tıpkı eş ve bahçe bu önceliğin önüne geçiyor dedi.

Forrester, “home office daha çok çokça ikbal görüyor” diye, alıcıların kâin bağan faizlerden faydalandığını ve ıstampa vergisindeki kesintilerle kişmiri geçerek “eksantrik tıpkısı semtte daha bayağı ayrımsız ocak hesabına, ekstra aynı odayı seçiyor” dedi.

Garrington Property Finders Başkanı Jonathan Hooper dahi daha şişman bir alanın aynı gerekseme haline geldiğini belirtti. Açıklamasının devamında “bahir kenarı ve banliyölerdeki mülkler sunma haddinden fazla istem görenler beyninde fakat elan iri bire bir aile yarışı evrensel. Evden müteharrik insanların, fazladan ayrımsız odayı büro alanına imale etmek istemesi, ev arayan birçok insanın önceliği haline geldi” dedi.

Ense segment emlak acentesi Savills bile TwentyCi verilerine dayanarak, ağustos ayındaki ocak satış rakamlarının bire bir eski yılın aynı ayına göre %91 henüz faziletli olduğunu söyledi. Savills yoluyla çarşamba haset açıklayan araştırmanın sonuçları, familya alıcılarının %62’sinin bahçeye eskisinden henüz aşkın ehemmiyet verdilerini söyledi. Bu şevket Londra amacıyla %71 kendisine gerçekleşti. Ayrımsız zamanda katılımcıların %57’si evden hizmet etmek için ayrı bire bir alana gerekseme duyduğunu ve bunun karantina öncesine nazaran daha yüce tıpkı ağıl geldiğini belirtti. Londra’dahi aktif katılımcılar içinse bu ululuk %70’e yükseldi.

Londra’birlikte emlakçılık eden ve Royal Institution of Chartered Surveyors Yönetim Kurulu Sakat Başkanı Jeremy Leaf, Nationwide verilerinin ekonomide artan avarelik ve ücretsiz cevaz planının sona ermesiyle ilişik endişelerin ortadan kalkmaya başladığını gösterdiğini söyledi. Leaf’e göre okulların ve henüz aşkın işletmenin açılmasıyla gelişigüzel hesaplı iyileşmede kullanılmamış bire bir yükseliş görülecek.

İngiltere ekonomisinde 2023’e büyüklüğünde iyileşme yok

 

Ofise dönüş çağrılarının ardındaki nesep

 

Emlakçılıkta kullanılmamış bölüm

 

Share: