İngiltere’de akça çekme işlemleri rekor kırdı

Postanın beraberinde bankacılık hizmetleri dahi sunan İngiltere Postanesi, orak ayı ayında akçe incizap işlemlerinin 801 milyon sterlin ile rekor kırdığını duyurdu.

Akça yatırma ve çekme işlemlerinin bütün hacmi ise 3.3 milyar paunt’e ulaştı, bu cirim kurumun 360 yıllık tarihinde rekor teşkil ediyor.

CNBC’nin haberine göre akçe çekimleri, haziranda bir geçmiş yıla göre yüzde 8 artışla 744 sterlin’e, orak ayı ayında ise yüzdelik 20 artışla 665 milyon paunt’e yükseldi.

Para kurumu AJ Bell’den Laura Suter, yaptığı açıklamada nakit kullanımındaki artışın tıpkı paradigma faktöre ilişkin olduğunu belirterek, “Birincisi, henüz çok kayırıcı konaklamaya gittiklerinde nakit kullanıyor. İkincisi, postane erke alımı yapan müşterilere nakit şeklinde bindi dağıtılmasına koruyucu oldu ve üçüncüsü, insanlar bunu tıpkı bütçeleme yöntemi adına kullanıyor” dedi.

Postanenin yaptığı araştırmaya göre bu sene tatile çıkmayı planlayan İngiliz vatandaşlarının yüzdelik 71’i önceden akçe çekmece yolunu tercih etti. Sonuç 5 yılda İngiltere’üstelik tatil yapanların az daha üçte biri, üzerlerinde nakit para olmadığı amacıyla güçlük yaşadıklarını anlatım ettiler.

Temmuz ayında postane, hükümetten erke faturaları üstüne destek almaya adalet kazananlar üzere 600 binden çok nakit ödemeyi işleme koydu. Yapılan işlemin hacmi ise 90 milyon sterlin’e ulaştı.

Enerji krizi nedeniyle İngiltere’bile enflasyon sabık aylarda çift haneli rakama yükselirken İngiltere Dalan Bankası, enflasyonun ilk teşrin ayında yüzde 13.3 ile şahika yapmasını ve 2023’ün şişman bölümünde faziletli seviyelerde kalmasını bekliyor.

İngiltere’da yıpranmamış nema çoğalma sinyali

 

İngiltere’dahi iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB ürem oranını 50 temel fakül artırdı

 

Share: