İnşaat sektörü toparlanma sürecinde

KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2021 – İnşaat Raporu’nu yayımladı. Rapora bakarak Kovid-19’dan yer haddinden fazla etkilenen sektörlerin başında gelen yapım sektörü, pandemi sınırlamalarının kalkması ile çarkıt ivmesini çıkarmak üzere çabalıyor. Mütezayit maliyetler ve eriyen cirolar sektörün finansallarını damarlı etkilese dahi yılın ikinci yarısında alınacak önlemlere ilişkin kendisine benzeri toparlanma öngörülüyor

KPMG Türkiye İnşaat Çağ Lideri Açık Deniz Ölmez, rapora ilgilendiren yaptığı değerlendirmede “Kovid-19 salgınının başladığı geçmiş aylarda eğleşme noktasına mevrut kesim, 2020 yıl ortasında alınan ıslah önlemleri neticesinde toparlanarak cümle zamanların basamak eş rekorlarını kırdı. Fakat dövizdeki dalgalanma ve kalan konut kredisi repo oranları esasen sükûnet yarattı. İnşaat sektörü, pandemiden yer çok etkilenen sektörlerin başında gelse bile bu yılın ikinci yarısında alınacak önlemlere merbut adına ayrımsız toparlanma süreci öngörülüyor”  dedi.

Yetersiz dışında 50 bilyon dolarlık proje hedefi

Salgın koşullarında birlikte sektörün 2020 yılında mikro dışında 15,1 milyar KÖLE doları tutarında yeni proje üstlendiğini tamlayan Ölmez,  “Türk inşaat sektörü, bu yıl da az dışında baştan 20 milyar KUL dolarına ulaşmayı hedefliyor. Salgının seyri ile birlikte finansman temini ve akça akışının düzenlenmesi, yararlı diplomatik münasebat büyük önem taşıyor. Departman bu doğrultuda az dışında mutedil vadede 50 milyar KÖLE dolarının üzerinde proje üstlenme hedefini koruyor.

Koşulların belirsiz, risklerin büyük, rekabetin ise dayanıklı olduğu arsıulusal pazarda, öne çıkan Türk müteahhitliği ve bellik haline mevrut Türk inşaat firmaları ile birlikte sektörün, geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesi ve kullanılmamış pazarlarda bile ağır tıpkı büyüklüğe ulaşması geleceğe müteveccih beklentileri güçlendiriyor. 2021 yılından itibaren dünya ekonomisinde büyümeye bölüm öngörüleri çerçevesinde inşaat sektörünün süreçte normalleşme ile hayata geçirilecek kalkınma planları ve gerçekleştirilecek balaban altyapı projeleri üzerinden önemli tekellüf oynayabileceği değerlendiriliyor”  şeklinde konuştu.

Sektörün ruhlu yanları ve fırsatlar

Sektörün hayat dolu yanlarına dikkat calip Layemut, “Türkiye’nin coğrafi konumu lojistik açıdan, çevresinde çabuk büyüyen pazarlara çakozlamak amacıyla üstünlük. Ehliyetli sayıda tecrübeli mühendis ve ustalık personele sahibiz. Çelik ve çimento kadar yaşayan madun sektörlerin varlığı, haddinden fazla muhtelif ülkelerde ve proje türlerinde müktesep ensesi kalın uluslararası repertuvar, devamlılık haiz ev talebi ve yeterli evcil araba ve gereç taraf uran de dinamik yanlarımız” dedi. Ölmez, sektörün önündeki fırsatları de şöyle sıraladı: “Faziletli kentsel transformasyon ihtiyacı,  sektörün mutedil ve ince vadede geleceğini garanti altına almasını sağlıyor. Devletin ev içi ve sınırlı dışı projelere olan desteği,  sektörde ve özellikle az dışı üstencilik projelerindeki sınama ve itibarın erdemli olması üstelik kazanım. Türkiye’nin genişlik güçlü yanı yerine tanıdık canlı nüfus, konut talebinin ve göç kaynaklı adam gücünün artması sektör üzere okazyon yaratıyor. Erişim, içtimai ve enfrastrüktür kuruluş ihtiyaçlarının daim artması, komşu ve gayrı ülkelerde yapım yatırımlarına mahsus ihtiyaç da yarar tıpkı müstevi sunuyor.”

Raporda öne çıkanlar şöyle:

Kovid-19 salgınının toptan etkisini artırdığı Mart 2020-Ağustos 2020 döneminde kebir seviyede çökme gözlemlenen İnşaat Malzemeleri Aut Tecim Endeksi, ilkgüz ayıyla birlikte toparlanma görünümü sergiledi.

Fihrist, 17 kamer sonradan ilk kez ilk teşrin ve son teşrin aylarında gine 2 bilyon dolar seviyesine ulaştı.

Çimento üretimi bile inşaat sektörü için öncü nişane niteliğinde. artık iç ilişki odaklı müteharrik Türk çimento sektörü, 2019 yılında kestirmece 57 milyon ton toplanmış istihsal ile tıpkı geçmiş yıla bakarak yüzdelik 21,5 düşüş yaşamıştı. 2020 yılının önceki 10 ayında ise 59 milyon titrem adına gerçekleşen toplanmış çimento üretimi küresel salgının etkilerine rağmen toparlanma görünümü sergiliyor.

Sabık dönemde ivme kaydeden ancak gelişmemiş sürede yeniden düşüşe geçen petrol fiyatlarındaki gelişmeler üstelik yer yağı üreticisi ve ihracatçısı bölge ülkelerinde dinamik olan Türk müteahhitleri için gizil oluşturuyor.

İnşaat sektörü 2021’e aynı önceki yıldan gelen akışkanlık olanakları ile görece rahat girdi. Geçen yıl genişleyen itimat olanakları ve basamak satışları sektörü destekledi. 2021’mağara önce çeyreğinde varyemez servet politikası ve yüksek nema oranlarının yavaşlatıcı etkileri oldu.

İkinci çeyrekte ise salgının üçüncü dalgası ve kısıtlamalar sektörü damarlı etkileyecek. Bu çerçevede inşaat sektöründe büyümeye geçişin yılın ikinci yarısında başlayacağı öngörülüyor.

Konuşu İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin 2021’deki tahaccüm tahminini 3 puan yükselterek yüzdelik 3,6’dan yüzdelik 5,9’a çekti.

2021’mağara ikinci çeyreğinde toptan salgının etkisinin azalacağı beklentisi ile birlikte 2021 yılı yapım sektöründe yüzdelik 4, yapım malzemeleri sanayisi üretiminde dahi yüzdelik 6-7 civarında büyüme öngörülüyor.

Krediler ivme kaybetti

Yılın 90 haset karanlıkta tükenmek üzere öz güneşlerini inşa ettiler!

Yükselen bölük kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

 

Share: