İş hayatında yükselen kadınların boşanma oranı elan faziletkâr

FİNANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Avrupa’nın seks eşitliğinde bir numara sırada saha düz İsveç’te iş hayatında yükselince karı ve erkek arasındaki metrukiyet oranları ağır sıklet farklılıklar gösteriyor. Serencam olarak kadınlar kariyerlerindeki başarılar amacıyla hususi hayatından henüz çok özveri düzenlemek zorunda kalıyor.

Stockholm Üniversitesi’nde müderris Johanna Rickne’nin Amerikan Ekonomi Dergisi’nde yayınlanan makalesinde durumu söyle özetledi; CEO olan kadınlar, CEO olan erkeklerden henüz hızlı boşanır.

Yazı 100’den fazla çalışanın olduğu şirketlerde CEO pozisyonuna gelmiş kadınların ayvaz meslektaşlarına göre metrukiyet olasılığının iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

CEO kadınlarda tanıdık faziletli boşanma olasılığı tıpkı zamanda kamu sektöründe üstelik görünmekte. Eş uray başkanları ve parlamento üyelerini eş meslektaşlarına bakarak iki hatim metrukiyet olasılığıyla yüz yüze.  

Eş etibba, polis memurlar ve ruhban birlikte bu trendi izliyor.

Rickne’nin araştırması İsveç’in “karı ve kariyer beyninde seçim yapmanız gerekmeyeceği beklentisi” kurmak üzere lazım şartları sağlamasına karşın kadınlar kariyer basamaklarında ilerlediklerinde hikâyenin farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu durumun oluşmasında erkeklerin norm değişikliğinden berenarı uzak olmasını gösteren Rickne, rical için benzeri başkasının kariyerinde anne destekleyici konumunda olması oldukça sıra dışı yorumunu yaptı.

Share: