Finlandiya’nın yer canlı başbakanına “kasiyer” yorumu

Uluslararası kamuoyunun gündemi Finlandiya’nın yıpranmamış başbakanı ve hükümeti… Geçen haftalarda göreve gelerek dünyanın gündemine oturan 34 yaşındaki Başbakan Sanna Marin’e yönelik ifadeler, Finlandiya ile Estonya arasında krizin fitilini alevledi.

Finlandiya Körfezi’ne kıyısı kâin iki komşu büyüklük beyninde yaşanan gerilimin sebebi ise Estonya İçişleri Bakanı Mart Helme’nin genç başvekil ve hükümeti hakkındaki sözleri oldu… 1917’birlikte yaşanan Teşrinievvel Devrimi’nin lideri olan Vladimir Lenin’e çevirme yapan Helme ERR radyosuna konuştu. Toplumsal Demokrat Sanna Marin’mağara kurduğu eskimemiş hükümetin başarısız olacağını öne süren Helme, bu isimlerin ülkeyi yönetemeceğini dile getirdi.

Helme, “Vladimir Lenin’mağara mutfakta hizmetçi namına çalışanların birlikte bakan olabileceğini söylediği sözleri hatırlıyorum. Şimdilerde ise ayrımsız kasiyer kızın başvekil olduğunu ve bire bir anda sokak aktivistleri ve malumatsız insanların hükümete girdiğini görüyoruz” dedi.

Helme’nin açıklamalarının peşi sıra haddinden fazla sayıda Finlandiyalı vatandaşı sosyal medyada adeta çarpışma başlattı. Birçok toplumsal medya kullanıcısı Helme’nin açıklamalarının temelsiz olduğunu söylerken, Estonya’nın İçişleri Bakanı’nı çok kaba aynı dille eleştirdi. Yaşanan gerilimin arkası sıra Sanna Marin da bir istimara yaparak tartışmaya katıldı. Zihayat başvekil, “Finlandiya’dan haddinden fazla gurur duyuyorum. Burada hamhalat tıpkısı ailenin çocuğu ferah ayrımsız yetişek alıp yaşamında birçok şeyi başarabilir. Başkaca ayrımsız kasadar birlikte başbakan olanaklı. Finlandiya işçileri olmadan hayatta kalamazdı” dedi. Marin’in açıklaması haddinden fazla sayıda beğeni ve övme topladı.

Yaşananların ardından Fin basınına konuşan Estonya İçişleri Bakanı, açıklamalarının zat kanaati olduğunu ve Estonya hükümetinin olmadığını dile getirdi. Helme, “Finlandiya ve Estonya arasındaki katılma, hukuk ve hamam ilişkileri sorgulamıyorum” derken iki ülkenin kardeş olduğunu dile getirdi.

Share: